Ўқитувчилар учун аттестация тестлари
Аттеста́ция (фр. attestation лотинча attestātioгувоҳнома, тасдиқлаш) — ходимнинг малакасини, ўқувчиларнинг билим даражасини бел-гилаш; маҳсулот, иш ўринлари сифатини аниқлаш. Ўзбекистонда ўқитувчиларни аттестациядан ўтказиш тартиби Вазирлар Маҳкамасининг 13.05.2019 санасида тасдиқланган 392-сонли, «Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ва мактабдан ташқари давлат таълим муассасалари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисида низом» билан тартибга солинади.
attetstatsiya-2017
Ушбу саҳифа орқали ўқитувчилар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 6 апрелдаги «Умумий ўрта ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълимининг давлат таълим стандартларини тасдиқлаш тўғрисида»ги 187-сонли қарори ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 15 мартдаги «Умумий ўрта таълим тўғрисидаги Низом»ни тасдиқлаш ҳақида 140-сонли қарори мазмун-моҳиятини ўрганиш юзасидан тестларга жавоб бериш орқали ўз билимларини синашлари мумкин.
1. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Умумий ўрта ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълимининг давлат таълим стандартларини тасдиқлаш тўғрисида”ги 187-сонли қарори қачон қабул қилинган?
2. 1-синф ўқувчилари учун қўшимча бир ҳафталик таътил қачон берилади?
3. Давлат таълим стандарти қандай таркибий қисмлардан иборат?
4. Умумий ўрта таълимнинг таянч ўқув режасида давлат ихтиёрига неча соат ажратилган?
5. Умумий ўрта таълим муассасаларининг педагогик кенгашларига дарс жадвалини тузишда таянч ўқув режадаги умумий соатлар ҳажмидан ошмаган ҳолда, маълум бир фанларни чуқурлаштириб ўқитиш мақсадида неча фоизгача ўзгартириш киритиш ҳуқуқи берилади?
6. Замонавий педагогик технологиянинг методикадан фарқи нимада?
7. Педагогик тизимга нималар киради?
8. Ички назорат ким томонидан амалга оширилади?
9. Педагогик технология — бу ...
10. Давлат таълим стандарти нечта принципларга асосланган ҳолда яратилган?
11. Кадрлар тайёрлаш миллий моделининг асосий таркибий қисмлари ушбу жавобларнинг қай бирида тўлиқ кўрсатилган?
12. Баҳолаш тизими — бу ...
13. Билим нима?
14. «Устоз шогирдларига катта зулм ҳам, ҳаддан ташқари кўнгилчанлик ҳам қилмаслиги лозим» деган фикр қайси алломага тегишли?
15. Кам комплектли умумтаълим муассасаларидарда) бошланғич синф ўқувчилари сони неча нафаргача бўлган иккита бошланғич синф (I ва III, II ва IV синфлар) битта синфга бирлаштирилиши мумкин?
16. Давлат таълим стандарти талабларининг бажарилмаганлиги учун жавобгарлик қонун ҳужжатларига мувофиқ кимга юкланади?
17. Мактаб компонентлари қандай белгиланади?
18. A1+ стандарт даражаси қандай номланди?
19. Умумтаълим фанларини ўрганишнинг таянч даражаси ...
20. Давлат таълим стандартига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш қайси ташкилот томонидан амалга оширилади?
21. Дидактик жараён нечта компонентдан иборат?
22. Умумий ўрта таълим муассасаларининг дарс жадвалини ишлаб чиқиш учун қандай хужжат асос ҳисобланади?
23. A2 стандарт даражаси қандай номланди?
24. Интерфаол методлар мақсадига нималар кирмайди?
25. Кўникма нима?
26. Нечанчи синф учун ўқув йилининг давомийлиги 33 ҳафта деб белгиланади?
27. Ўқув фанини ўзлаштирилишида компетенциялар неча турга бўлинади?
28. Компетенция нима?
29. A1 стандарт даражаси қандай номланди?
30. Компетенциялар қандай турларга бўлинади?
31. Кам комплектли умумтаълим муассасаларидарда) бошланғич синф ўқувчилари сони неча нафаргача бўлган учта бошланғич синф битта синфга бирлаштирилиши мумкин?
32. Малака нима?
33. Янги давлат таълим стандартига кўра «Меҳнат таълими» фани қандай ном билан ўзгартирилди?
34. Янги тасдиқланган умумий ўрта ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълимининг давлат таълим стандартлари қачон амалиётга жорий этилади?
35. Ота-оналарнинг истакларига кўра, умумтаълим муассасаларида қандай хизмат асосида 5-6 ёшли болаларни умумий ўрта таълимга тайёрлов гуруҳлари ҳам ташкил этилиши мумкин?
36. Умумий ўрта таълимнинг ўқув дастури қандай хужжат ҳисобланади?
37. Ўқитувчининг коммуникатив қобилияти қайси вариантда тўғри кўрсатилган?
38. Ўзбекистон Конституцияси фанини ўқитишнинг мақсади ...
39. Умумий ўрта таълимнинг таянч ўқув режасига неча турдаги фанлар бириктирилган?
40. Умумий ўрта таълимнинг малака талаблари қандай таркибий қисмлардан иборат?
41. Умумтаълим муассасаларининг филиалларида ўқувчилар сони қанча бўлади?
42. «Технология» сўзининг изоҳий луғатдаги маъноси қайси бандда тўғри кўрсатилган?
43. Мотивация нима?
44. Ким мазкур муассасага бириктирилган ҳудуддаги мактаб ёшидаги болаларни ўз вақтида умумтаълим муассасасига ўқишга жалб қилиш учун масъул ҳисобланади?
45. Қайси мудатга қадар 6,5 ёшга тўлмаган, 1-синфда ўқиш истагини билдирган болаларнинг ота-оналари билан умумтаълим муассасасининг педагог ходимлари ва психологи томонидан болани мактабда ўқишга жисмонан ва руҳан тайёрлаш бўйича тушунтириш ишлари олиб борилади?
46. Қандай ўқувчиларга экстернат тартибида якуний давлат аттестациясини топшириш ҳуқуқи берилади?
47. Давлат таълим стандарти талабларига риоя қилиш устидан назорат қайси ташкилот томонидан амалга оширилади?

Вопросы аттестации для учителей - Ta’lim / Образование
Аттеста́ция (от фр. attestation от лат. attestātioсвидетельство, подтверждение) — подтверждение квалификации, уровня знаний и умений человека — отзыв, характеристика. Порядок аттестации педогогических кадров Узбекистана проводится согласно постановлением Кабинета Министров от 13.05.2019 г. № 392, «Положение о порядке проведения аттестации педагогических кадров дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных государственных образовательных учреждений».
attetstatsiya-2017
В данной странице учителя могут проверить свои знания. Вопросы составлены в основном по 2 документам, это —
• Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении государственных образовательных стандартов среднего и среднего специального, профессионального образования» № 187 от 6 апреля 2017 г.,
• Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении положения об общем среднем образовании» № 140 от 15 марта 2017 г.
1. Компетенция социальной активной гражданской позиции - это ...?
2. На момент какой даты, детям , котрым не исполнилось 6.5 лет ведется разъяснительная работа с родителями со стороны педагогов, психологов?
3. В каком году был введен Государственный стандарт ‎системы непрерывного образования Республики Узбекистан, в котором были раскрыты требования ‎‎‎‎к уровню подготовленности выпускников всех ступеней ‎образования?
4. Целями госудрственных образовательных стандартов являются — ...
5. Умения — это ... .
6. Кто утверждает Государственные образовательные стандарты общего среднего образования и средне-специального, профессионального образования?
7. Что определяет степень стандарта А2+?
8. Как осуществляется непрерывное образование в Узбекистане?
9. В каком варианте не указана опорная компетенция?
10. Компетенция — это ... .
11. На основе какого документа устанавливается норма системы оценивания?
12. Укажите вариант в котором неправильно указаны опорные компетенции.
13. Кто организовывает внедрение Государственных образовательных стандартов общего среднего образования и средне-специального, профессионального образования?
14. Что регламентирует опорная учебная программа общего среднего образования?
15. Какой элемент относится к компетенции саморазвития?
16. Когда учащиеся освобождаются от переводных экзаменов и итоговой аттестации?
17. Что означает модель «9+3»?
18. Как оцениваются знания умения и навыки в процессе общего среднего образования?
19. Национальная и общекультурная компетенция — это ...?
20. Знания — это ... .
21. Дайте определение государственным общеобразовательным стандартам.
22. Какое количество учащихся не должно превышать в классе из расчета нормативов площади учебных кабинетов?
23. Дайте определение государственным общеобразовательным стандартам.
24. Сколько часов в 1 классе выделяется на изучение тем по математике на А1 уровне?
25. Какой элемент относится к компетенции математической грамотности и использования достижения науки?
26. Укажите верное определение понятия «компетенции».
27. Компетенция саморазвития — это ... .
28. Система оценивания — это ... .
29. Коммуникативная компетенция — это ... .
30. Тетрадь с заданиями — это ... .
31. При каком количестве учащихся в 1-4 классах возможно объединение классов в малокомплектных школах?
32. Что определяет степень стандарта А2?
33. По каким предметам можно оценить успеваемость учащихся по международным стандартам?
34. Компетенция саморазвития — это ...?
35. Что определяет степень стандарта А1+?
36. Для кого организуется домашнее индивидуальное обучение?
37. Укажите верно указанное определение компетенции, относящейся к предмету.
38. Каких целей должен достигнуть урок?
39. Какой элемент не относится к коммуникативной компетенции?
40. Что должен знать учитель для достижения образовательных целей?
41. Какие есть виды осуществления контроля за выполнением ГСО?
42. Кому дается право сдачи экзаменов путем экстерната?
43. Для каких классов учебный год сотавляет 33 недели?
44. Какие виды компетенций существуют?
45. Что определяет степень стандарта А1?
46. На основании какого документа были приняты Государственные образовательные стандарты общего среднего образования и средне-специального, профессионального образования?
47. Методическое пособие для учителя — это ... .
48. С каким контингентом учащихся можно превратить общеобразовательную школу в филиал?
49. Учебник — это ... .
50. В каком году был введен Государственный стандарт общего среднего образования, в котором были раскрыты минимальные требования к уровню подготовки учащихся?
10 идей о “Вопросы аттестации для учителей
1. Наталия
Тесты дают возможность подготовки к аттестации, и это здорово, хотелось бы ещё знать, на какие вопросы были даны неправильные ответы. Компьютер их не выдаёт. Самое главное, чтоб вопросы аттестации соответствовали этим вопросам. Потому что в прошлые лета были вопросы, не относящиеся к нашей программе. Были вопросы по высшей математике.