Ойлик маошдан солиқ учун ариза ёздирмасдан ушлаб қолиш мумкинми?
Халқ таълими вазири ўринбосари Темур Комилов матбуот анжуманида Ўзбекистон Маърифатпарварлар жамияти учун ўқитувчилар ойлигидан ушлаб қолиниши қанчалик тўғри экани ҳақидаги саволга жавоб берди.
oylik_maosh_2021
Темур Комилов, Халқ таълими вазири ўринбосари:
«Меҳнат кодексининг 164-моддасида ишчи ёки ходимнинг ёзма розилигисиз қайси маблағларни ушлаб қолиш мумкинлиги белгиланган.
Биринчидан, ойлик маошдан ушлаб қолинадиган 12% даромад солиғи — бу мажбурий бўлиб, розилигидан қатъий назар ундирилади.
Агар мол-мулк, ер ёки бошқа солиқлардан суднинг ижро ҳужжатлари мавжуд бўлганда ҳам ходимнинг розилигисиз ушлаб қолиш мумкин бўлади.
Шунингдек, иш хақи ёки хизмат сафари учун ортиқча тўланган аванс ҳам ходим фаолият кўрсатаётган жараёнда унинг розилигисиз кейинги ойлигидан ушлаб қолинади. Худди шундай, ишлаб турган даври учун меҳнат таътили олиб, лекин меҳнат таътили даврида меҳнат шартномаси бекор қилинса, ишланмаган давр учун тўланган меҳнат таътили пули ҳам ушлаб қолинади. Ходимга нисбатан қўлланилган интизомий жазолар ва ходим томонидан иш берувчига етказилган зарар суммалари ҳам ходимнинг розилигисиз ушлаб қолиниши мумкин.
Турли жамиятларга тўловлар, взнослар, ажратмалар ходимларнинг ёзма розилигисиз ёки уларни мажбурлаб ушлаб қолиниши мумкин эмас.
Агар халқ таълими тизимида мажбурий тўловлар борасида шикоят бўлса, қисқа рақам 1006 га ёки +998999881006 рақамига, «Устоз овози» деган платформа ташкил этганмиз, ustozovozi.uzedu.uz манзилига тизимдаги ҳар қандай муаммолар бўйича мурожаат этишлари мумкин».

На пресс-конференции заместитель министра народного образования Темур Комилов ответил на вопрос об удержания зарплаты учителей.
Темур Комилов, заместитель министра народного образования:
«Статья 164 Трудового кодекса Республики Узбекистан определяет, какие средства могут быть удержаны без письменного согласия работника.
Во-первых, подоходный налог в размере 12%, удерживаемый из ежемесячной заработной платы, является обязательным и взимается независимо от согласия.
Кроме того, можно будет удерживать налог на недвижимость, землю или другие налоги без согласия работника, если имеются судебные исполнительные документы.
Кроме того, переплаченный аванс на заработную плату или командировку также вычитается из следующей зарплаты без согласия сотрудника в ходе выполнения работ. Точно так же, если вы берете отпуск за период, когда вы работали, но трудовой договор расторгается в период отпуска, оплачиваемый отпуск за период, когда вы не работали, также будет вычтен. Дисциплинарные санкции, наложенные на работника, и размер ущерба, причиненного работником работодателю, также могут быть удержаны без согласия работника.
Выплаты, взносы, отчисления в пользу различных обществ и организации не могут быть удержаны без письменного согласия сотрудников или с вынуждением.
Если у вас есть жалоба на обязательные платежи в системе государственного образования, вы можете позвонить по короткому номеру 1006 или +998999881006, мы создали платформу под названием «Голос учителя» («Устоз овози») по адресу ustozovozi.uzedu.uz, чтобы педагоги мог решить любые проблемы в системе образования» .