Ҳарбий олий таълим муассасаларига қабул қай тарзда амалга оширилади?
АОКАда бўлиб ўтган брифингда Мудофаа вазирлиги ахборот хизмати раҳбари Баҳром Зулфиқоров ҳарбий ОТМларга қабул, муддатли хизматга чақирув ва соҳага оид бошқа долзарб саволларга жавоб берди.
Ҳарбий ОТМга танлаш тадбирлари икки босқичда ўтказилади.
Биринчи босқичда:
фуқаро ёшлар учун — туман (шаҳар) мудофаа ишлари бўйича бўлимларда,
ҳарбий хизматчилар учун — ўз хизмат ўташ жойида 1 февралдан 31 мартга қадар амалга оширилади. Ушбу босқичда қуйидаги тадбирлар ташкил этилади ва ўтказилади:
• ҳужжатларни тўплаш ва ўрганиш;
• якка тартибда суҳбатлашиш;
• бирламчи тиббий кўрикдан ўтказиш.
Иккинчи босқич фуқаро ёшлар ва ҳарбий хизматчилар учун мудофаа ишлари бўйича бошқармаларда 1 апрелдан 31 майга қадар амалга оширилади ҳамда ушбу босқичда қуйидаги тадбирлар ташкил этилади ва ўтказилади:
• индивидуал-психологик ўрганиш;
• умумжисмоний тайёргарлик кўрганлигини баҳолаш;
• якуний тиббий кўрикдан ўтказиш (ҳарбий округ ҳудудида жойлашган ҳарбий госпиталларда).
Дастлабки танлаш тадбирларидан муваффақиятли ўтган номзодларни давлат тест синовларини июль-август ойларида бўлган муддатда республикамизнинг барча олий таълим муассасаларига ўтказиладиган тест синовлари билан бир вақтда Давлат тест маркази томонидан жойларда ўтказилади.

Как будет осуществляться приём в военные вузы? - Ta’lim / Образование
На брифинге, состоявшемся в штаб квартире АИМК, руководитель информационной службы Министерства обороны Бахром Зульфикаров ответил на вопросы о приёме на военную службу, призывах на срочную службу и другие актуальные вопросы, связанные со данной сферой.
Процесс отбора в военные вузы будет проходить в два этапа.
В первом этапе:
для гражданской молодежи — в районных (городских) управлениях обороны,
для военнослужащих — по месту службы с 1 февраля по 31 марта . На данном этапе будут организованы и проведены следующие мероприятия:
• сбор и изучение документов;
• индивидуальная беседа;
• первичный медицинский осмотр.
Второй этап будет проходить в Министерстве обороны для гражданской молодежи и военнослужащих с 1 апреля по 31 мая , и на этом этапе будут организованы и проведены следующие мероприятия:
• индивидуально-психологическое исследование;
• оценка общей физической подготовленности;
• итоговый медицинский осмотр (в военных госпиталях, расположенных на территории военного округа).
Кандидаты, успешно прошедшие предварительный отбор, будут проходить тестирование Государственным центром тестирования в июле-августе одновременно с тестами для всех высших учебных заведений страны.