Синф раҳбарлари фаолиятини ташкил этиш тўғрисида низом
Ушбу саҳифада умумий ўрта таълим муассасасининг синф раҳбарлари фаолиятини ташкил этиш тўғрисида низом билан яқиндан танишиб чиқишингиз мумкин.
Мазкур низом умумий ўрта таълим муассасалари синф раҳбарларининг (кейинги ўринларда синф раҳбарлари деб юритилади) асосий вазифалари, функциялари, ҳуқуқлари ва мажбуриятларини ҳамда фаолиятини ташкил этиш тартибини белгилайди.
Синф раҳбарлари ўз фаолиятини Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси ва Қонунларига, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Қонунчилик палатаси қарорларига, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ҳужжатларига, Вазирлар Маҳкамасининг қарорлари ва фармойишларига, Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирининг буйруқларига, мазкур низомга ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга мувофиқ амалга оширади.
Синф раҳбарларининг асосий вазифалари ва функциялари
Қуйидагилар синф раҳбарларининг асосий вазифалари ҳисобланади:
• таълим муассасасининг тарбиявий тизимидаги таянч педагоглардан бири сифатида ўзига бириктирилган синф ўқувчиларининг (кейинги ўринларда синф ўқувчилари деб юритилади) амалда белгиланган таълим ва тарбия олишларини ташкил этиш;
• одоб-ахлоқ ва ички тартиб қоидаларига мувофиқ муомала ва кийиниш маданиятига қатъиян амал қилиш, жамоада намунали бўлиш;
• ўқувчиларнинг ўсиб-улғайишларини педагогик кузатувлар асосида назорат қилиш, ёрдамга муҳтож ўқувчиларга якка ҳолда ёндашиш асосида улар қалбида миллий ғурур, ватанпарварлик, меҳр-мурувват, масъулият, ташаббускорлик, ишбилармонлик каби хислатларни уйғотиш;
• синф ўқувчиларининг маънавий ва маърифий тарбиясини ташкил этишда ўқитувчилар, ёшлар етакчиси, психолог, ота-оналар ва уларнинг ўрнини босувчи шахслар (кейинги ўринларда ота-оналар деб юритилади), таълимим муассасаси раҳбарияти орқали вояга етмаганлар ишлари бўйича комиссиялар, маҳалла, ҳуқуқ-тартибот идоралари, тегишли давлат ва нодавлат ташкилотлари билан ҳамкорликда ишлаш.

Положение об организации деятельности классных руководителей - Ta’lim / Образование
На этой странице вы можете ознакомиться с положением об организации деятельности классных руководителей общего среднего образования.
Общие правила
Настоящее положение определяет основные задачи, функции, права и обязанности классных руководителей общего среднего образования (далее — классные руководители) и порядок организации их деятельности.
Классные руководители осуществляют свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Узбекистан, постановлениями Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, актами Президента Республики Узбекистан, постановлениями и распоряжениями Кабинета Министров. , приказы министра народного образования.
Основные задачи и функции классных руководителей
Основные обязанности классных руководителей:
• организация практического обучения и воспитания учащихся прикрепленного класса (далее — учеников) в качестве одного из основных преподавателей в образовательной системе образовательного учреждения;
• строгое соблюдение культуры поведения и одежды в соответствии с правилами этикета и внутреннего порядка, чтобы быть образцом в обществе;
• контролировать подрастающее поколение на основе педагогических наблюдений, пробуждать в их сердцах такие качества, как национальная гордость, патриотизм, доброты, ответственности, инициативности, предприимчивости, на основе индивидуального подхода к нуждающимся учащимся;
• в организации духовно-просветительского воспитания учащихся, работы в сотрудничестве с комиссиями, районами, правоохранительными органами, соответствующими государственными и неправительственными организациями по работе с педагогами, молодежными лидерами, психологами, родителями и их заместителями (в последующих местах они называются родителями), несовершеннолетними через руководство образовательного учреждения.
Положение об организации деятельности классных руководителей общего среднего образования
Приложение №1 к приказу министра Народного образования Республики Узбекистан № 41 от 22 февраля 2021 года