Фан ойликлари ўтказиш қандай тартибда амалга оширилади?
Фан ойликлари қандай тартибда белгиланган? Ҳозир қайси фан ойлиги? Ушбу саҳифада умумий ўрта таълим мактабларида фан ойлигини ўтказиш ҳақида тўхталиб ўтамиз.
1-sinfga_qabul_230
Умумий ўрта таълим мактабларида иқтидорли ўқувчиламинг қобилиятларини маълум бир мақсадга йўналтириш, изланувчан, ташаббускор ва ижодкор ўқитувчиларни аниқлаш, уларнинг тажрибасини ўрганиш, таълим-тарбия жараёнида қўлланилаётган методларни такомиллаштириш мақсадида фан ойликлари ўтказилади.
Халқ таълим вазирининг 183 сонли буйруғига 2-илова (13.08.2020) билан тасдиқланган «Умумий ўрта таълим мактабининг методбирлашмалари тўғрисида низом»га кўра Умумий ўрта таълим мактабларида фан ойликлари қуйидаги тартибда ўтказилади:
Сентябр – Бошланғич таълим;
Октябр – Она тили ва адабиёт, Ўзбек тили;
Ноябр – Рус ва хорижий тиллар;
Декабр – Тарбия ва ижтимоий фанлар (тарих, давлат ва ҳуқуқ асослари);
Январ – Табиий фанлар (физика, кимё, биология);
Феврал – Аниқ фанлар (математика, информатика ва ахборот технологиялари);
Март – География ва иқтисодиёт;
Апрел – Амалий фанлар (тасвирий санъат, чизмачилик, мусиқа маданияти, технология);
Май – Жисмоний тарбия, чақирувга қадар бошланғич тайёргарлик.
Умумий ўрта таълим мактабларида фан ойликларини ўтказишда қуйидагиларни амалга оширишга эътибор қаратилиши лозим:
• таълим муассасасида ўқув-тарбия жараёнининг сифатини, фан ўқитувчиларининг педагогик маҳоратини ошириш, уларнинг қобилияти ва истеъдодларини рўёбга чиқариш;
• таълим муассасасида фанларни ўқитишда қўлланилаётган замонавий методларни аниқлаш ва таълим-тарбия жараёнидаги натижаларни тарғибот қилиш;
• педагогларнинг ижодий фаоллигини ошириш, уларнинг иш тажрибаларини ўрганиш;
• синфдан ва мактабдан ташқари ишларнинг ўқув жараёни билан узвийлигини таъминлаш;
• ўқитувчи ва ўқувчиламинг ижодий ҳамкорлигини ташкил этиш.
Умумий ўрта таълим мактабларида фан ойликларида амалга ошириладиган ишлар умумий ўрта таълим мактабининг методбирлашмаси иш режасига киритилади.
Ҳар бир фан ойликларининг якуни умумий ўрта таълим мактабларининг методбирлашмаларида муҳокама қилинади.

В каком порядке проводятся месячники предметов в школах? - Ta’lim / Образование
В каком порядке проводятся месячники предметов в школах? На этой странице мы расскажем о проведении месячника предметов в общеобразовательных школах.
1-sinfga_qabul_230
В общеобразовательных школах проводятся предметные месячники с целью направить творческие способности одаренных учащихся на достижение определенной цели, выявить начинающих, инициативных и творческих учителей, изучить их опыт, усовершенствовать методы, применяемые в учебно-воспитательном процессе.
Согласно «Положению о методических объединениях общеобразовательных школ», утвержденному приложением № 2 (13.08.2020) к приказу министра народного образования №183, месячники по предметам в общеобразовательных школах проводятся в следующем порядке:
Сентябрь — Начальное образование;
Октябрь — Родной язык, узбекский язык;
Ноябр — Русский язык и иностранные языки;
Декабрь — Воспитание (история, основы государства и право);
Январь — Естественные науки (физика, химия, биология);
Февраль — Точные науки (математика, информатика и информационные технологии);
Март — География и экономика;
Апрель — Прикладные науки (изобразительное искусство, черчение, музыка, технология);
Май — Физическое воспитание, начальная допризывная подготовка.
При проведении предметных месяцев в общеобразовательных средних школах следует уделять внимание внедрению:
• повышение качества образовательного процесса в образовательном учреждении, педагогического мастерства преподавателей, реализация их способностей и талантов;
• выявление современных методов, используемых при преподавании предметов в образовательном учреждении, и продвижение результатов в образовательном процессе;
• повысить творческую активность педагогов, изучить их опыт работы;
• обеспечение преемственности внеклассной и внешкольной работы с учебным процессом;
• организация творческого сотрудничества учителя и ученика.
Работа, выполняемая в общеобразовательных школах в месячниках по предметам, включается в план работы методического объединения общеобразовательной школы.
Окончание каждого предметного месяца обсуждается в методических объединениях общеобразовательных школ.