Мактабларда ўқиш кунларини бир кунга қисқартириш таклиф қилинди
Жорий йилнинг 21 ноябрь куни «Миллий тикланиш» демократик партияси фракцияси томонидан ўтказилган йиғилишда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг ўринбосари, «Миллий тикланиш» ДП МК раиси Алишер Қодиров мактабларда ўқиш кунларини бир кунга қисқартириш кераклиги ҳақида таклиф билдирди.
«Мактабларда ўқиш кунларини бир кунга, яъни шанба кунини қисқартириб, беш кунлик қилиш керак. Бу ҳам ўқитувчиларга, ҳам ўқувчиларга фойда. Хорижда беш кунлик таълим яхши натижа беряпти», — дея фикр билдирган Алишер Қодиров.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йилда Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикасида ёшлар туризмини ривожлантиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори лойиҳасида Ўзбекистондаги барча ўқув муассасаларида беш кунлик ўқиш тизими жорий этилиши таклиф қилинганди. Шундан сўнг вазирлик  Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасига 8 савол берганди.

Депутат предложил перевести все школы на пятидневку - Ta’lim / Образование
21 ноября текущего года на заседании фракции Демократической партии «Миллий тикланиш» заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель ЦК ДП «Миллий тикланиш» Алишер Кадыров выступил с предложением о сокращении сроков обучения в школах на один день.
«В школах нужно сократить 1 учебный день, то есть субботу, и сделать их пятидневными. Это принесёт пользу как учителям, так и ученикам. Пятидневное обучение за рубежом даёт хорошие результаты», — прокомментировал Алишер Кадыров.
Напомним, что в 2019 году в проекте постановления Кабинета Министров “О мерах по развитию молодежного туризма в Республике Узбекистан”предлагалось ввести пятидневную систему обучения во всех учебных заведениях Узбекистана. После этого министерство задало 8 вопросов Госкомитету по развитию туризма.