Устама олиш учун миллий сертификатда энг камида неч фоиз натижа қайд этиш лозим?
2020 йил 1 декабрдан бошлаб босқичма-босқич бакалавриат таълим йўналишларига мос фанлар мажмуасидаги умумтаълим фанларидан билиш даражасини баҳолашнинг миллий тест тизими жорий этилганди. Ушбу сертификат ўқитувчиларга қандай имтиёз беради?
Умумтаълим фанларидан миллий сертификат имтиҳонларида сертификат олиш учун максимал баллнинг камида 60 фоизини тўплаш лозим. Лекин устама олиш учун минимал талаб тегишли вазирликлар томонидан белгиланади. 2022 йил 11 майда қабул қилинган Халқ таълимини ривожлантириш бўйича Миллий дастурда умумтаълим фанларидан миллий сертификатга эга бўлган педагог кадрларга 20% (халқаро тан олинган сертификатларга 50%) миқдорида устама берилиши белгиланган.
Бунда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан келишган ҳолда ҳар йили сертификалар (уларнинг комбинацияси) рўйхатини ва ҳар ойлик устама олиш учун уларнинг энг кам даражасини тасдиқлайди ҳамда ўзининг расмий веб-сайтига жойлаштиради. 2022-йилда устама олиш учун сертификатнинг энг кам даражаси миллий сертификат учун 80% этиб белгиланган.

Какой должен быть минимальный процент результатов в национальном сертификате для получения надбавки? - Ta’lim / Образование
Какой должен быть минимальный процент результатов в национальном сертификате для получения надбавки?
С 1 декабря 2020 года введена национальная тестовая система оценки уровня знаний по общеобразовательным предметам в комплексе дисциплин, соответствующих направлениям поэтапного бакалавриата. Какие преимущества этот сертификат даёт учителям?
Для получения сертификата на национальных сертификационных экзаменах по общеобразовательным предметам необходимо набрать не менее 60 процентов максимального балла. А вот минимальные требования для получения бонуса определяется соответствующими министерствами. В Национальной программе развития народного образования, принятой 11 мая 2022 года, предусмотрено, что педагогам, имеющим национальные сертификаты по общеобразовательным предметам, будет начисляться надбавка в размере 20% (50% для сертификатов международного образца).
При этом Министерство дошкольного и школьного образования по согласованию с Министерством экономики и финансов ежегодно утверждает перечень сертификатов (их комбинаций) и их минимальный уровень для получения ежемесячной надбавки и размещает на своем официальном сайте. Минимальный уровень сертификации для получения надбавки в 2022 году установлен на уровне 80% для национального сертификата.