«Педагог ходимнинг мақоми тўғрисида»ги қонун лойиҳаси маъқулланди
Бугун 1-май куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги “Миллий тикланиш” демократик партияси фракцияси йиғилиши бўлиб ўтди. Унда “Педагог ходимнинг мақоми тўғрисида»ги қонун лойиҳаси кўриб чиқилиб, бир овоздан маъқулланди.
“Педагог ходимнинг мақоми тўғрисида»ги қонун лойиҳаси маъқулланди
Ушбу қонун лойиҳасига кўра, қуйидаги ўзгаришлар назарда тутиляпти:
• педагоглар мансабдор шахсларнинг хатти-ҳаракатлари устидан судга мурожаат қилганида давлат божини тўлашдан озод этилади;
• педагог ходимни лавозим мажбурияти ва касбий фаолияти билан боғлиқ бўлмаган ишларга, йиғилишлар ва бошқа тадбирларга жалб қилиш тақиқланади;
• илк бор касбий фаолият бошлаётган шахсга бир ўқув йили даврига ўқитувчи-мураббийликни амалга оширувчи педагог ходим бириктирилади;
• давлат таълим ташкилотларида фаолият юритаётган педагог ходимлар давлат соғлиқни сақлаш муассасаларида мажбурий тиббий кўрикдан бепул ўтади;
• педагог ходимнинг касбий фаолияти давомида юқумли касалликларга қарши бепул профилактик эмлаш давлат томонидан таъминланади.

Одобрен законопроект «О статусе педагогического работника» - Ta’lim / Образование
Сегодня, 1 мая, в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось заседание фракции Демократической партии “Миллий тикланиш”. На нем был рассмотрен и единогласно одобрен законопроект «О статусе педагогического работника».
Одобрен законопроект О статусе педагогического работника
Согласно этому законопроекту предусматриваются следующие изменения:
• педагоги освобождаются от уплаты госпошлины при обращении в суд за действиями должностных лиц;
• запрещается привлекать педагогического работника к работе, собраниям и другим мероприятиям, не связанным с должностными обязанностями и профессиональной деятельностью;
• к педагогу, впервые начинающему профессиональную деятельность, на период одного учебного года прикрепляется педагогический работник, осуществляющий педагогическое наставничество;
• педагогические работники, работающие в государственных образовательных организациях, бесплатно проходят обязательные медицинские осмотры в государственных учреждениях здравоохранения;
• бесплатная профилактическая прививка от инфекционных заболеваний во время профессиональной деятельности педагогического работника предоставляется государством.