Педагог ходим қандай ҳолларда малака оширишга жалб этилмайди?
Жавоб: Ходим унинг меҳнат таътили ёки вақтинча меҳнатга қобилиятсизлиги даврида малака оширишга жалб қилинмайди.
Ходимларнинг ҳар йили белгиланган давомийликдаги малака ошириш дастурларини ўзлаштириши ва белгиланган ҳажмдаги кредит балларини йиғишлари мажбурий ҳисобланади.
Малака ошириш курси дастурини тўлиқ ўзлаштирган тингловчиларга курсни ташкил қилган таълим муассасаси томонидан давлат намунасидаги электрон генерация қилинган ва электрон имзо ёки унинг муқобил шаклдаги ҳужжатни тасдиқловчи воситалар (QR-код, штрихкод) билан тасдиқланган ҳужжат (сертификат) берилади.

В каких случаях педагог не привлекается к повышению квалификации?
Ответ: Работник не привлекается к повышению квалификации в период его отпуска или временной нетрудоспособности.
Сотрудники должны ежегодно проходить программы повышения квалификации с установленной продолжительностью обучения и набирать определенное количество кредитных баллов.
Педагогам, полностью освоившим программу квалификационного курса, будет выдан документ (сертификат), заверенный учебным заведением, учредившим курс, с электронной генерацией государственного образца и средством подтверждения электронной подписи или ее альтернативной формы (QR-код, штрих-код).