ОТМга ўқишга кирмоқчи бўлган хотин-қизлар учун муҳим хабар эълон қилинди
Талабa бўлиш истагидаги аёл-қизлар шошилинг: Оила ва хотин-қизлар қўмитасидан тавсиянома олиш учун аризалар қабули бошланди.
Хотин-қизлар учун ОТМ киришда яна бир имтиёз
Ҳукумат қарорига мувофиқ мутахассислиги бўйича камида 5 йил меҳнат стажи мавжуд, бироқ олий маълумотга эга бўлмаган хотин-қизлар давлат олий таълим муассасаларига алоҳида қабул параметрлари (жами 500 та квота) доирасида тўлов-контракт асосида ўқишга қабул қилиниши белгиланган.
Ушбу имтиёздан фойдаланмоқчи бўлган хотин-қизлар Оила ва хотин-қизлар қўмитасининг тавсияномасига эга бўлишлари лозим.
Тавсиянома олиш учун талабгорлар қуйидаги мезонларнинг барчасига мувофиқ келиши керак:
• ўрта махсус ёки профессионал таълим бўйича мутахассисликка
эга бўлиши;
• тавсиянома олгунга қадар олий таълим олмаганлиги ёки олмаётганлиги;
• ўрта махсус ёки профессионал таълим мутахассислиги бўйича камида беш йиллик меҳнат стажига эга бўлиши.
Талабгорлар жорий йилнинг 1 июнига қадар (шу куни ҳам) ариза билан доимий яшаш ёки вақтинча рўйхатда турган жойидаги туман (шаҳар) Ишчи гуруҳларига мурожаат этадилар ва қуйидаги ҳужжатларни тақдим этадилар:
• Фуқаролик паспорти ёки ID карта нусхаси;
• Меҳнат дафтарчаси (электрон меҳнат дафтарчаси)дан кўчирма;
• Ўрта-махсус ёки профессионал таълим бўйича диплом.
Талабгорлар томонидан тақдим этилган ариза ва ҳужжатлар туман (шаҳар) Ишчи гуруҳлари томонидан ўрнатилган тартибда 1-7 июнь кунлари кўриб чиқилади ва тавсиянома бериш ёки тавсиянома беришни рад этиш тўғрисида хулоса қабул қилинади.
2022/2023 ўқув йилида тавсиянома олган, бироқ олий таълим муассасаларида талабаликка тавсия этилмаган хотин-қизларнинг тавсияномалари 2023-2024 йиллар учун ҳам амал қилади.

Женщины, желающие поступить в вуз, спешите: начался приём заявок на получение рекомендаций от комитета по делам семьи и женщин.
В соответствии с постановлением правительства установлено, что женщины, имеющие стаж работы по специальности не менее 5 лет, но не имеющие высшего образования, принимаются в государственные высшие учебные заведения на платно-контрактной основе в рамках отдельных параметров приема (всего 500 квот).
Женщины, желающие воспользоваться этой привилегией, должны иметь рекомендательное письмо от комитета семьи и женщин.
Чтобы получить рекомендацию, кандидаты должны соответствовать всем следующим критериям:
- Иметь специальность среднего специального или профессионального образования;
- не иметь высшего образования до получения рекомендательного письма;
- иметь стаж работы по специальности среднего специального или профессионального образования не менее пяти лет.
Заявители должны обратиться в районные (городские) рабочие группы по месту постоянного жительства или временного пребывания с заявлением до 1 июня текущего года (включительно) и представляют следующие документы:
- Копия гражданского паспорта или удостоверения личности;
- Выписка из трудовой книжки (электронной трудовой книжки);
- Диплом о среднем специальном или профессиональном образовании.
Заявка и документы, представленные заявителями, будут рассмотрены районными (городскими) рабочими группами в установленном порядке с 1 по 7 июня, и будет принято заключение о выдаче рекомендации или отказе.
Примечание:
Рекомендательные письма действительны для поступления в высшее учебное заведение только один раз в течение трехлетнего периода с даты выдачи, то есть рекомендательные письма для женщин, получивших в 2022 и 2023 годах, но не рекомендованных для обучения в вузах, будут действовать и в 2024 году.