Мактаб директорини тайинлаш тизими ўзгаради
Малакали раҳбарлар муҳитини шакллантириш мақсадида ҳудудларда энг тажрибали директорлардан иборат “Директорлар кенгаши” ташкил этилади. Бу ҳақда кеча, 22 май куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев танишган мактабгача таълим ва мактаб таълими тизимини ривожлантириш бўйича таклифлар тақдимотида айтилди.
Директорларини лавозимига тайинлаш “Директорлар кенгаши» тавсиясига асосан очиқ танлов асосида амалга оширилади.
2023-йил 1-сентябрдан бошлаб:
▪️ Умумий ўрта таълим муассасалари директорларига ўз ўринбосарларини ишга қабул қилиш ва ишдан бўшатиш, ажратилган умумий соатлар доирасида ўқув режаларига 15 фоизгача ўзгартириш киритиш масалаларини мустақил ҳал қилиш ҳуқуқи берилади;
▪️ Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида энг тажрибали умумий ўрта таълим муассасалари директорларидан иборат бўлган “Директорлар кенгаш”лари ташкил этилади;
▪️ умумий ўрта таълим муассасалари директорларини лавозимига тайинлаш “Директорлар кенгаш”и тавсиясига асосан Қорақалпоғистон Республикаси Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар мактабгача ва мактаб таълими бошқармалари томонидан очиқ танлов асосида амалга оширилади.

В целях формирования среды квалифицированных руководителей в регионах создается “Совет директоров”, состоящий из наиболее опытных директоров. Об этом было сказано вчера, 22 мая, на презентации предложений по развитию дошкольного образования и системы школьного образования, с которыми ознакомился президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев.
Назначение директоров на должность осуществляется на основе открытого конкурса, основанного на рекомендации «Совета директоров».
С 1 сентября 2023 года:
▪️ Директорам учреждений общего среднего образования предоставляется право самостоятельно решать вопросы приёма на работу и увольнения своих заместителей, внося изменения в учебные планы до 15 процентов в пределах отведенного общего количества часов;
▪️ ️ В Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте будут организованы «Советы директоров», состоящие из наиболее опытных директоров общеобразовательных средних учебных заведений;
▪️ назначение директоров учреждений общего среднего образования на должность осуществляется по рекомендации «Совета директоров» на основе открытого конкурса Министерством дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан, управлениями дошкольного и школьного образования областей и города Ташкента.