Нефтдан қандай маҳсулотлар олиш мумкин? (видео)
Нефть инсониятга катта фойда келтиради. Унинг ёрдамида биз ёруғлик ва иссиқликка эришамиз, у автомобиллар, тракторлар, тайёралар ва кемаларни ҳаракатга келтиради. Нефтсиз барча двигателлар ишқаланиш сабабли тўхтаб қолади.
Нефтдан техникавий спирт, парафин, ёнилғи, мойлаш ёғи, смола, асфальт ва бошқа маҳсулотлар олинади. Нефт нима? Бу сўз лотин тилидан олинган бўлиб, «тош ёғи» деган маънони англатади. У қандай ҳосил бўлган? Олимлар нефтни олис ўтмишда океанларнинг илиқ сувида ўсган ва Ер юзини қоплаган ўсимликлар чи риндиси ҳамда ҳайвонлар жасадидан пайдо бўлган деб ҳисоблашади.
Ҳайвонлар ва ўсимликлар ҳалокатга учраб, океанлар тубига чўкиб, тўпланиб қолган. Даврлар ўтиб, уларнинг устини миллион тонналаб қум ва чўкиндилар ёпган ҳамда чўкинди ва қум босими остида улар қаттиқ жинслар тусини олган. Ўсимликлар ва ҳайвонларнинг қолдиқлари қорамтир суюқликка айланиб океан заминидаги жинсларнинг ковакларига тўпланган. Ер қобиғининг кўчиши оқибатида денгиз тубининг бир қисми қуруқликка айланган. Бу суюқликнинг бирмунча миқдори ҳам ер сиртига кўтарилган ва инсоният томонидан топилган.
Одамзот нефтдан кўп минг йиллар давомида истифода этиб келмоқда. Қадимда хитойликлар ва мисрликлар уни дори-дармон сифатида ишлатишган. Милоддан анча олдин Қадимги Ҳиндистонда нефтдан ўз кулбаларини ёритиш ва иситиш мақсадларида фойдаланишган.
Узоқ ўтмишда нефтдан машъалалар ёндиришган, уни ғишт тайёрлашда бошқа хомашёларга аралаштиришган, нефт билан сув ўтказмаслиги учун саватлар ва кемалар тагини мойлашган. Нефт америкалик ҳиндуларнинг ҳам хилма-хил эҳтиёжларига асқотган. Америкага оқ танлилар илк бор келишганида улар ҳиндулардан «тош ёғи» воситасида айрим хасталикларни даволашни ўргандилар. Ер бағридан тортиб олинадиган нефтдан амалда ҳеч жойда фойдаланиб бўлмайди. Уни албатта қайта ишлаш керак. Бунинг сабаби шундаки, нефт таркибида қаттиқ, суюқ ва газсимон моддалар мавжуддир. Агар нефт қизитилса, унинг табиат томонидан яратилган таркибидаги моддаларида ўзаро ажралишлар юз беради. Нефт ичидаги моддалар қайнаб, турли даражадаги ҳароратларда буғланади. Аввало бензин, кейин парафин, ундан сўнг газ, мой ва бошқа мойловчи хомашёлар ажралиб чиқади.

На протяжении XX века и в XXI веке нефть является одним из важнейших для человечества полезных ископаемых. Каждый из нас хоть раз в жизни задавался вопросом – что же делают из нефти и какие продукты получаются в результате ее перегонки?
Из нефти на самом деле делают много различных продуктов, получаемых методом ее перегонки. Поэтому нефть зачастую считаются стратегическим сырьем. В настоящее время, государства, владеющие собственными запасами нефти, а также производством по перегонке нефтепродуктов, могут считаться самодостаточными. Продукты, получающиеся в результате перегонки играют огромную роль во внешнеэкономической политике развитых и развивающихся стран. Зачастую из-за нее даже происходят конфликты между странами. Давайте посмотрим интересное видео и по-порядку разберем, какие же продукты можно получить путем перегонки данного сырья.
Вместо нефти
Заменить нефть нечем. Гидроэлектростанции обеспечивают всего 6 процентов мирового потребления электроэнергии. Атомная энергия дает 16 процентов. Вдобавок по мнению учёных урановые месторождения во всем мире также истощаются, что видно по растущим мировым ценам на уран в последние годы. И это без учета того, что на электроэнергии может ездить лишь транспорт, работающий от сети — электропоезда, метро и троллейбусы. А почти весь остальной транспорт ездит, плавает и летает на продуктах переработки нефти, и ее очень трудно заменить другими источниками энергии.
Природный газ тоже имеет свой пик добычи, хотя он наступит примерно на десять лет позже нефтяного. Перевод транспорта в мировом масштабе на альтернативные виды топлива — например, на водород или на топливо, синтезированное из угля или биомассы — требует вложения гигантских (порядка триллионов долларов) сумм, целенаправленной политики правительств и не одного десятка лет для осуществления такого перехода, — времени, которого у нас может не оказаться.
Мир без нефти. Что будет, если вдруг исчезнет нефть (видео)
Термоядерная энергия долгое время была «светом в конце туннеля» для тех, кто хотел видеть будущее с изобилием экологически чистой и дешевой энергии. Похоже, их надеждам не суждено осуществиться.
На создание первой в мире термоядерной электростанции, которую сейчас лишь начинают строить, уйдет не менее 25 лет. Создание же целой сети станций, способных снабжать электроэнергией всю Землю и одновременно производить водород для транспорта — задача почти непосильная как по затратам, так и по срокам. Пик добычи нефти, скорее всего, наступит раньше. Очень жаль, потому что это бы было, пожалуй, единственно реальным выходом из сложившейся ситуации.