Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларида мобил телефонлардан фойдаланишни тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида
(Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатлари тўплами, 2012 й., 21-сон, 229-модда)
Таълим-тарбия жараёни самарадорлигини янада оширишни таъминлаш, ҳар томонлама ривожланган ва баркамол авлодни тарбиялаш учун зарур шарт-шароитлар яратиш мақсадида Вазирлар Маҳкамаси қарор қилади:
1. Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларида мобил телефонлардан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги Низом иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази манфаатдор вазирликлар ва идоралар, нодавлат таълим муассасалари билан биргаликда:
ушбу қарор билан тасдиқланган Низом талабларининг изчил бажарилишини;
ушбу қарор билан тасдиқланган Низомнинг мақсади ва вазифалари аҳоли, айниқса ёшлар ўртасида кенг тушунтирилишини таъминласинлар.
1. Мазкур қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.Н.Арипов зиммасига юклансин.
Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири Ш. МИРЗИЁЕВ
2012 йил 21 май,
139-сон
Вазирлар Маҳкамасининг 2012 йил 21 майдаги 139-сон қарорига
ИЛОВА
Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларида мобил телефонлардан фойдаланиш тартиби тўғрисида
1. Ушбу Низом, идоравий мансублигидан қатъи назар, умумий ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ва олий таълим муассасаларида (кейинги ўринларда таълим муассасаси деб аталади) мобил телефонлардан (кейинги ўринларда телефон деб аталади) фойдаланиш тартибини белгилайди ҳамда сифатли таълим олиш ва касбий тайёргарликка эга бўлишда, давлат ва жамият манфаатлари йўлида ўқувчи ёшларнинг соғлиғини сақлашда хавф-хатарларни камайтиришда ўқувчилар ва талабаларнинг (кейинги ўринларда таълим олувчилар деб аталади) конституциявий ҳуқуқларини таъминлашга йўналтирилган.
2. Таълим-тарбия жараёнини ташкил этиш самарадорлигига эришиш ва ўқувчи ёшлар ўртасида соғлом турмуш тарзини қарор топтириш учун шарт-шароитлар яратиш ушбу Низомнинг мақсадлари ҳисобланади.
3. Ушбу Низом давлат ва нодавлат таълим муассасаларига татбиқ этилади ҳамда таълим олувчиларга, шунингдек таълим муассасаларининг барча тоифалардаги ходимларига нисбатан амал қилади.
4. Телефоннинг сақланиши учун фақат унинг эгаси (ота-оналар) жавоб берадилар.
5. Ушбу Низомнинг мақсадларига мувофиқ уни ишлаб чиқиш қуйидаги вазифаларни ҳал этишга йўналтирилган:
а) бой интеллектуал мерос асосида ёш авлодни Ватанга муҳаббат, миллий ва умуминсоний қадриятларни, миллий мустақиллик ғояларини ҳурмат қилиш ва уларга садоқат руҳида тарбиялаш;
б) ўқув жараёнида, шу жумладан таълим олувчилар томонидан телефонлардан фойдаланиш билан боғлиқ қуйидаги салбий ҳодисаларнинг олдини олиш ва бартараф этиш:
ўқув материалларини улардан шпаргалкалар сифатида фойдаланиш учун, шунингдек машғулотлар вақтида таълим олувчилар фойдаланишадиган турли ўйинларни ёзиб олиш ва телефон хотирасида сақлаш;
ёшлар ўртасида маънавий-ахлоқий хислатларни бузувчи, зўравонлик, шафқатсизлик ва порнографик, шунингдек реакцион-сектант, сохта диний мафкурани тарғиб қилувчи, атрофдагиларни салбий ҳаракатларга ундовчи материаллардан иборат бўлган, кўргазма, фон сифатида хизмат қилувчи расмлар, аудио-видеоёзувлар, чизма ва суратли тасвирлар, овозли видео роликларни намойиш этиш, тарқатиш, қўлланиш;
в) таълим муассасаларининг ички тартиб-қоидаларига риоя этишни таъминлаш учун таълим муассасаларида таълим олувчилар томонидан телефонлардан фойдаланишни тартибга солиш.
1. Таълим муассасалари ҳудуди ва хоналарида телефонлардан фойдаланиш тартиби
2. Таълим муассасасига кириб келишда ҳар бир таълим олувчи, ходим, келувчи ва бошқа шахслар ўз телефони абонентининг чақирув овозини тўлиқ ўчириб қўйиши (телефонни «овозсиз» режимга ўтказиши) шарт.
3. Таълим муассасаларида ўтказиладиган ўқув машғулотлари ва тадбирлар (сафланиш, тарбиявий соатлар, байрам, спорт тадбирлари ва шу кабилар) бошланишидан олдин таълим олувчилар:
телефонини ўчириб қўйиши;
телефонини портфели, сумкаси ва шу кабиларга солиб қўйиши шарт.
1. Таълим олувчиларга қуйидагилар қатъиян тақиқланади:
а) телефонини бўйнига осиб олиш, кўкрак чўнтакларида, шим, юбкалари чўнтакларида ва шу кабиларда сақлаш;
б) телефон аккумуляторини зарядлаш учун таълим муассасаси электр тармоқларига улаш;
в) телефони ёрдамида:
атрофдагиларга зўравонлик, шафқатсизлик, порнографияни тарғиб қилувчи видео ва суратларни намойиш қилиш;
таълим муассасасининг нуфузига, шу жумладан зўравонлик ва вандализм ҳолатларини суратга олиш ва кейинчалик уларни атрофдагиларга намойиш этиш йўли билан зарар етказиш;
г) ўқув машғулотлари вақтида:
телефон орқали сўзлашиш ҳамда SMS (ММS) ва бошқа турдаги хабарларни жўнатиш;
телефонни стол устига қўйиш;
мусиқа, шу жумладан наушниклар орқали тинглаш;
сурат ва видео тасвирларни кўрсатишда телефондан фойдаланиш (ўйинлар билан шуғулланиш), тасвир (матн, расм, видеоёзув ва фотосуратлар) кўриш, диктофон, калькулятор, календарь, блокнот, ён дафтарча кабилар сифатида фойдаланиш;
суратга олиш ва видео тасвирга тушириш;
телефон (GPRS, Bluetooth, Интернет ва шу кабилар) орқали бошқа хизматлардан фойдаланиш.
1. Таълим муассасасида таълим олувчиларга машғулотлар ва тадбирлар оралиғида фақат асосли ва кечиктириб бўлмайдиган зарур ҳолатларда ота-онаси (уларнинг ўрнини босувчилар), яқин қариндошлари, таълим муассасаларининг раҳбарлари ёки ходимлари билан зудлик билан боғланиш мақсадида телефонлардан фойдаланишга (қўнғироқ қилишга, SМS, ММS, GPRS жўнатишга, Bluetooth, Интернет ва шу кабилар хизматидан фойдаланишга) рухсат этилади.
2. Машғулотлар ва турли тадбирлар оралиғида телефон орқали сўзлашиш учун хонадан йўлакка ёки фойега чиқиш, паст овозда ва қисқа мулоқот қилиш зарур.
3. Фавқулодда вазиятлар вужудга келган тақдирда таълим муассасаларида телефондан фойдаланиш чекланмайди.
4. Таълим муассасасининг ўқитувчилари ва бошқа ходимлари:
ўқув машғулотлари вақтида телефондан фойдаланиш ҳуқуқига эга эмас;
дарсдан ташқари вақтда таълим олувчилар иштирокида телефондан фойдаланишни имкони борича чеклашлари шарт.
III. Низом талабларини бузганлик учун жавобгарлик
1. Ушбу Низом талабларини бузган таълим олувчиларга нисбатан қуйидаги таъсир кўрсатиш чоралари қўлланади:
огоҳлантириш;
уларнинг кундалик дафтарига ёзиб қўйиш;
ота-оналарини (уларнинг ўрнини босувчи шахсларни) хабардор қилиш ёки тушунтириш суҳбати ўтказиш учун таълим муассасасига чақириш.
Ушбу Низом талабларини бузган талабаларга нисбатан олий таълим муассасасининг ички тартиб-қоидаларига мувофиқ чоралар кўрилади.
1. Ушбу Низом талаблари бузилган тақдирда таълим муассасасининг ҳар қандай педагог ходими таълим олувчидан телефонни олиб қўйиш, ушбу Низомни бузганлик ҳолати тўғрисида билдиришнома расмийлаштириш ва уни телефон билан бирга таълим муассасасининг (факультетнинг) директорига (деканига) ёки директор (декан) ўринбосарига, кейинчалик уни ота-оналарга (уларнинг ўрнини босувчи шахсларга, олий таълим муассасаларида эса – кураторга) бериш, ушбу Низом талаблари бузилганлиги ҳолатлари тўғрисида огоҳлантириш бериш ҳуқуқига эга.
2. Ушбу Низом талабларининг ҳар қандай бузилиши таълим муассасасида (факультетда) тузиладиган директор (декан) раҳбарлигидаги комиссия томонидан, синф раҳбари (куратор), таълим олувчининг ота-оналари (уларнинг ўрнини босувчи шахслар) иштирокида, шунингдек ота-оналар (талабалар) мажлисида муҳокама қилинади.
3. Ушбу Низом талабларига риоя этилишини таълим муассасасининг директори (факультет декани) ва унинг ўринбосарлари назорат қилади.
4. Якунловчи қоидалар
5. Таълим муассасаси таълим олувчиларга тегишли бўлган телефонларнинг сақланиши учун жавоб бермайди, ушбу Низомнинг 14-бандида назарда тутилган ҳолатларда телефонларнинг олиб қўйилиши ҳоллари бундан мустасно.
6. Ушбу Низом талаблари ҳар йили имзо қўйдирилган ҳолда ҳар бир таълим олувчига ва унинг ота-онасига (уларнинг ўрнини босувчи шахсларга), олий таълим муассасаларида эса тегишли равишда ҳар бир талабага етказилади.
Юклаб олиш «Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларида мобил телефонлардан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги Низом»ни юклаб олиш (32 кбайт)

О МЕРАХ ПО УПОРЯДОЧЕНИЮ ПОЛЬЗОВАНИЯ МОБИЛЬНЫМИ ТЕЛЕФОНАМИ В ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫХ УЧРЕЖДЕНИЯХ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
(Собрание законодательства Республики Узбекистан, 2012 г., № 21, ст. 229)
В целях создания необходимых условий для обеспечения дальнейшей эффективности образовательно-воспитательного процесса, воспитания всесторонне и гармонично развитого поколения Кабинет Министров постановляет:
1. Утвердить Положение о порядке пользования мобильными телефонами в образовательных учреждениях Республики Узбекистан согласно приложению.
2. Министерству народного образования, Министерству высшего и среднего специального образования и Центру среднего специального, профессионального образования Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами, негосударственными образовательными учреждениями обеспечить:
неукоснительное выполнение требований утвержденного настоящим постановлением Положения;
широкое разъяснение среди населения, особенно молодежи, целей и задач утвержденного настоящим постановлением Положения.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н. Арипова.
Премьер-министр Республики Узбекистан Ш. МИРЗИЁЕВ
21 мая 2012 г.,
№ 139
к постановлению Кабинета Министров от 21 мая 2012 г. № 139
о порядке пользования мобильными телефонами в образовательных учреждениях Республики Узбекистан
1. Настоящее Положение определяет порядок пользования мобильными телефонами (далее — телефон) в образовательных учреждениях общего среднего, среднего специального, профессионального и высшего образования, независимо от ведомственного подчинения (далее — образовательное учреждение), и направлено на обеспечение конституционных прав учащихся и студентов (далее — обучающихся) в получении качественного образования и профессиональной подготовки, снижение рисков в сохранности здоровья учащейся молодежи в интересах государства и общества.
2. Целью настоящего Положения является создание условий для достижения эффективности организации образовательно-воспитательного процесса и утверждения здорового образа среди учащейся молодежи.
3. Настоящее Положение распространяется на государственные и негосударственные образовательные учреждения и действует в отношении обучающихся, а также всех категорий работников образовательных учреждений.
4. Ответственность за сохранность телефона лежит только на его владельце (родителях).
5. В соответствии с целями разработки настоящее Положение направлено на решение следующих задач:
а) воспитание молодого поколения в духе любви к Родине, уважения и приверженности к национальным и общечеловеческим ценностям, идеям национальной независимости на основе богатого интеллектуального наследия;
б) профилактика и предотвращение негативных случаев, связанных с пользованием обучающимися телефонами в учебном процессе, включая:
запись и сохранение в памяти телефона учебных материалов для их использования в качестве шпаргалок, а также различных игр, используемых обучающимися во время занятий;
просмотр, распространение, применение в качестве заставки, фонового рисунка, аудио-, видеозаписей, графических и фотоизображений, видео-голосовых роликов, содержащих провоцирующие окружающих на неадекватные поступки материалы, приводящих к подрыву морально-этических, нравственных устоев в молодежной среде, пропагандирующих культ насилия, жестокость и порнографию, а также реакционно-сектантские, псевдорелигиозные идеологии;
в) упорядочение пользования обучающимися телефонами в образовательных учреждениях для обеспечения соблюдения правил внутреннего распорядка образовательных учреждений.
II. Порядок пользования телефоном на территории и в помещениях образовательных учреждений
6. При входе в образовательное учреждение каждый обучающийся, работник, посетитель и другие лица обязаны отключить полностью звук вызова абонента своего телефона (перевести в режим «без звука»).
7. Перед началом учебных занятий и мероприятий, проводимых в образовательных учреждениях (построение, воспитательные часы, праздничные, спортивные мероприятия и др.), обучающиеся обязаны:
отключить телефон;
положить телефон в портфель, ранец и т. п.
8. Обучающимся строго запрещается:
а) вешать телефон на шею, хранить в нагрудных карманах, в карманах брюк, юбок и т. п.;
б) подключение телефона к электрическим сетям образовательного учреждения для зарядки аккумулятора;
в) с помощью телефона:
демонстрировать окружающим видео и фото, пропагандирующие культ насилия, жестокость и порнографию;
наносить вред имиджу образовательного учреждения, в том числе путем съемки и последующей демонстрации окружающим сцен насилия и вандализма;
г) во время учебных занятий:
разговаривать и отправлять SMS (MMS) и другие виды сообщений по телефону;
класть телефон на стол;
прослушивать музыку, в том числе через наушники;
пользоваться телефоном в режиме фото — и видеовоспроизведения (играть в игры, просматривать изображения (текст, рисунки, видеозапись, фотографии)), диктофона, калькулятора, календаря, блокнота, записной книжки и т. п.;
фотографировать и снимать на видео;
пользоваться другими услугами по телефону (GPRS, Bluetooth, Интернет и др.).
9. В образовательном учреждении обучающимся между занятиями и мероприятиями разрешается пользоваться телефонами (звонить, посылать SMS, MMS, GPRS-сообщения, пользоваться услугами Bluetooth, Интернет и др.) только с целью оперативной связи с родителями (лицами, их заменяющими), близкими родственниками, руководителями или работниками образовательных учреждений и только в случаях оправданной и безотлагательной необходимости.
10. Для проведения разговора по телефону между занятиями и различными мероприятиями необходимо выйти из помещения в коридор или в холл, диалог вести тихо и кратко.
11. При возникновении чрезвычайных ситуаций пользование телефоном в образовательных учреждениях не ограничивается.
12. Преподаватели и иные работники образовательного учреждения:
не имеют права пользоваться телефоном во время учебных занятий;
обязаны максимально ограничивать себя в пользовании телефоном в присутствии обучающихся во внеурочное время.
III. Ответственность за нарушение требований Положения
13. К обучающимся, нарушившим требования настоящего Положения, могут применяться следующие меры воздействия:
предупреждение;
запись в дневнике;
извещение или вызов родителей (лиц, их заменяющих) в образовательное учреждение для проведения разъяснительной беседы.
К студентам, нарушившим требования настоящего Положения, принимаются меры в соответствии с правилами внутреннего распорядка высшего образовательного учреждения.
14. При нарушении требований настоящего Положения любой педагогический работник образовательного учреждения имеет право изъять телефон у обучающегося, оформить докладную записку о факте нарушения настоящего Положения и передать его вместе с телефоном директору (декану) или заместителю директора (декана) образовательного учреждения (факультета) для последующей передачи родителям (лицам, их заменяющим, а в высших образовательных учреждениях — куратору), с предупреждением о факте нарушения требований настоящего Положения.
15. Каждое нарушение требований настоящего Положения обсуждается комиссией во главе с директором (деканом), образуемой в образовательном учреждении (факультете), при участии классного руководителя (куратора), родителей (лиц, их заменяющих) обучающегося, а также на родительском (студенческом) собрании.
16. Контроль за соблюдением требований настоящего Положения осуществляет директор образовательного учреждения (декан факультета) и его заместители.
IV. Заключительные положения
17. Образовательное учреждение не несет ответственности за сохранность телефонов, принадлежащих обучающимся, кроме случаев их изъятия в случаях, предусмотренных пунктом 14 настоящего Положения.
18. Требования настоящего Положения ежегодно доводятся до сведения каждого обучающегося и его родителей (лиц, их заменяющих) под роспись, а в высших образовательных учреждениях — соответственно до каждого студента.