«Яхши муаллим – сифатли таълим» услубий қўлланма
Мустақиллик йилларида таълим-тарбия сифати ва самарадорлигини замон талаблари даражасига кўтариш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айланди. Дунёнинг барча ривожланаётган давлатлари (ҳатто бир қатор ривожланган давлатлар ҳам) XXI асрда ўз олдига ҳамма болаларни умумий ўрта таълим жараёнига тўлиқ қамраб олиш масаласини қўйган бир вақтда, мустақил Ўзбекистонимизда ушбу муаммо аллақачон муваффақиятли ҳал этилган бўлиб, навбатдаги устувор вазифа сифатида сифатли таълим-тарбия бериш, таълимнинг самарадорлигини ошириш масаласи қўйилди. Зеро мамлакатимизда болаларнинг умумий ўрта таълим билан қамраб олиш даражаси жаҳонда юқори кўрсатгични 99,7% ни ташкил этади. Мамлакатимизда бутун дунёда ноёб деб тан олинган Кадрлар тайёрлаш миллий дастури амалга оширилмоқда, 2009 йилдан бошлаб 12 йиллик (9+3) мажбурий бепул таълим жорий этилди.
Бугунги кунда илм-фан, техника ва ишлаб чиқариш соҳаларининг тез суръатларда жадаллик билан ривожланиши барча таълим муассасаларида таълим-тарбия сифатини мазмун жиҳатидан янги босқичга кўтаришни талаб этмоқда. Бу ўз ўрнида ҳар бир тизим ходими, айниқса, ўқитувчилар зиммасига янада юксак масъулият ва вазифаларни юклайди. Негаки, рад қилиб бўлмайдиган бир ҳақиқат бор — қилинган барча саъй-ҳаракатлар охир-оқибат ўқитувчи меҳнати орқали ўз натижасини ўқувчиларнинг яхши билими ва хуш ахлоқида намоён этади. Шундай экан, педагоглардан виждонан меҳнат қилиш, ёруғ келажагимиз олдидаги масъулиятлилик, кўрсатилаётган юксак эътиборга муносиб жавоб бериш талаб этилади.
Демак таълим-тарбиянинг сифати, самарадорлиги биринчи навбатда сифатли таълимга боғлиқ. Сифатли таълим эса халқона тилда айтганда яхши муаллимга, ўқитувчи ва тарбиячига боғлиқ.
Инсон пайдо бўлибдики, таълим-тарбия пайдо бўлган. Таълим-тарбия пайдо бўлибдики устоз-мураббийларга хос бўлган сифатлар ҳамда талаблар ортиб борган.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, “яхши” деган сўзнинг ортида доимо ижобийлик, самарали натижага эришганлик тушунчаси туради. Яъни, яхши муаллимларнинг яхшилиги уларнинг юқори натижаларга эришган ўқувчилари ҳамда жамиятда ўз ўрнини топган шогирдларининг кўплиги билан изоҳланган.
Педагогика соҳасида илмий тадқиқотларда “Ўқитувчиларнинг маҳорати”, “Замонавий ўқитувчининг қиёфаси”, “Ўқитувчиларнинг касбий компетентлилиги” мавзуларда бир қатор илмий изланишлар, тадқиқотлар амалга оширилган. Уларнинг барчаси илмий тилда ёзилган бўлиб, асосан “Замонавий ўқитувчи қандай бўлиши керак ?” деган саволга жавоб изланган.
Шу йўналишда халқ таълими тизимида ҳам сифатли таълимни жорий этиш мақсадида барча ўқитувчилар тушунадиган содда ва аниқ тилда “Дарс муқаддас”, “Ўрган-ўргат”, “Соғлом муҳит – соғлом жамоа”, “Узлуксиз ва узвий” каби бир қатор инновациялар амалиётга жорий этилди.
Мазкур инновацияларнинг мантиқий давоми сифатида “Яхши муаллим – сифатли таълим” номли ташкилий- методик тадбирлар комплекси тавсия этилмоқда. Навбатдаги инновация олдингиларидан ўзининг энг муҳим бир хусусияти, аввалги тавсияларни ўзида мужассамлаштирганлиги ва уларни ривожлантирганлиги ҳамда тизимда ўз-ўзини баҳолаш методини жорий этилиши билан фарқ қилади.
Юқоридагилардан келиб чиққан ҳолда яхши муаллим қуйидаги хусусиятларга эга бўлиши лозим деб ҳисоблаймиз:
• Ўз фани бўйича яхши касбий тайёргарликка эга бўлиши (доимий равишда фанидаги методик янгиликлардан хабардор бўлиши);
• Дарс жараёнида педагогик ва ахборот – коммуникация технологияларидан ўз ўрнида самарали фойдалана олиши;
• Дарсга қўйилган мақсадларга эришиши, дарс жараёнида ҳар бир ўқувчининг ақлий ва маънавий ривожланишига шарт-шароит, имконият яратиши;
• ҳар бир ўқитувчининг қўлида қоғоз ва электрон шаклда (флешка, компьютерда ва бошқалар) фани бўйича Давлат таълим стандартлари, ўқув дастурлари, тақвим-мавзу режа, дарс ишланмаси (конспекти) мавжуд бўлиши ҳамда ўқитувчи булар ҳақида пухта билимга эга бўлиши лозим;
• фан хоналари вазирлик тавсиялари асосида интерфаол усулда дарсларни юксак савияда ўтилишига доим тайёр ҳолатда бўлиши;
• ҳар бир дарсга масъулият билан ёндашиб, пухта тайёргарлик кўрган ҳолда кириши;
• ўқитувчи дарсини кузатишга келган компетентли комиссия аъзолари олдида ўзини йўқотиб қўйиб, хижолатли вазиятга тушиб қолмаслик учун тегишли чораларни кўриши;
• фан тўгарагини самарали фаолият юритишига шароит яратиши ва фаолиятини самарали йўлга қўйиши;
• ота-оналарни фарзандларининг таълим-тарбия жараёнига кўпроқ ва кенгроқ жалб этиш, уларнинг ҳоҳиш-истакларидан келиб чиққан ҳолда тўгараклар ташкил этиш;
•  Инсон ва устоз сифатида ўз ўқувчилари ва ҳамкасбларига шахсий намуна бўлиши ва бошқ. (жамиятда ва жамоада обрў-эътиборга эга бўлиши );
• Ўқитувчилар «Дарс муқаддас» тавсияларида таъкидланганидек «Ўқитувчининг дарсга пухта тайёргарлиги таълим муваффақияти ва самараси гарови» эканлигини онгида, тафаккурида доимо фаоллаштириб туриши ҳамда амалиётини шунга мослаштириб бориши лозим.

В годы независимости в нашей стране вопросы повышения степени образовательно-воспитательного качества до уровня, отвечающего современным требованиям заняли приоритетные позиции. В то время, когда все развитые страны мира (и даже некоторые развивающиеся страны) в 21 веке поставили перед собой цель полностью охватить всех детей в общеобразовательный процесс, Узбекистан уже давно успешно решил эту проблему, поставив перед собой очередную задачу повысить качество образования и воспитания, совершенствовать систему образования. Степень охвата детей в общеобразовательный процесс в Узбекистане составляет 99,7 %, что в мире является редким явлением. Осуществляется национальная программа подготовки кадров, начиная с 2009 года внедрено 12-летнее (9 + 3) обязательное бесплатное образование.
В настоящее время для увеличения темпов развития науки, техники и производства требуется переход на качественно новый этап воспитательно-образовательного процесса. Это в свою очередь, возлагает на каждого работника системы, особенно на учителей огромную ответственность. Существует неоспоримая истина – все потраченные старания и действия дают результат через труд учителя в виде хороших знаний и нравственного воспитания ученика. Поэтому от педагогов требуется добросовестный труд, ответственность за светлое будущее народа, отвечать поставленным перед ними высоким требованиям.
Итак, качество и эффективность образования и воспитания в первую очередь зависят от качественного образования. Качественное же образование зависит от хорошего преподавателя, учителя и воспитателя. С момента появления человечества образовался воспитательно-образовательный процесс. С момента образования воспитательно-образовательного процесса перед учителями и наставниками растут и требования. Следует особо отметить, что за словом «хорошо» всегда кроется положительное, эффективное достижение результатов. В частности, хорошего учителя характеризует большое количество учеников, добившихся в жизни высоких результатов и занявших свое определенное место в обществе.
В научных исследованиях сфере в педагогики проведено немало работ на тему «Мастерство учителя», «Образ современного учителя», Профессиональная компетентность учителя». Все работы написаны научным языком, велись исследования в поисках ответа на вопрос «Каким же должен быть современный учитель?» В целях внедрения качественного образования в этом направлении в практику был внедрен ряд простых понятных каждому учителю инновационных технологий «Урок – это святое», «Учи – обучай», «Здоровая среда – здоровое общество», «Безотрывное образование».
Рекомендуем в качестве логического продолжения перечисленных инноваций комплекс организационно-методических мероприятий «Хороший учитель – качественное образование». Данная инновация отличается от предыдущих прежде всего тем, что она вобрала в себя все предыдущие инновации, развила их, а также здесь внедрен метод самоанализа и самооценки.
Исходя из вышесказанного, мы считаем, что хороший учитель должен обладать следующими качествами:
• обладать хорошей профессиональной подготовкой (постоянно быть осведомленным обо всех новых методах по своему предмету);
• уметь эффективно использовать на уроках современные ИКТ;
• достичь на уроке поставленных целей, создать условия и возможности для умственного и духовного развития каждого ученика;
• у каждого учителя на руках должны быть в бумажной и электронной (флешка, компьютер и др.) форме гос.стандарты образования по его предмету, учебные программы, календарно-тематический план, разработки уроков (конспекты). Учитель должен четко обладать всеми этими знаниями;
• кабинет должен быть оформлен в интерактивной форме согласно рекомендаций министерства и быть готовым для проведения урока на высоком уровне;
•  ответственно подходить к подготовке каждого урока и к каждому уроку быть тщательно подготовленным;
• в момент посещения урока компетентной комиссией учитель не должен волноваться. Принять меры по устранению конфузных ситуаций;
• создать благоприятные условия для эффективной деятельности кружка. Осуществлять эффективную деятельность кружка;
• все больше привлекать родителей в воспитательно-образовательный процесс. При создании кружков учитывать пожелания родителей.
Учитель должен постоянно осознавать, что, как подчеркнуто в рекомендациях «Урок – это святое», тщательная подготовка учителя к уроку – залог успешного и эффективного образования, и осуществлять свою деятельность основываясь на этом.