Пластик картангизни қандай қилиб мобил телефонингиз орқали бошқариш мумкин?
«Мобил банкинг» бу – мобил телефонингизнинг СМС-хабар хизмати ёрдамида картангизда бўлган барча пул амалиётлари ҳақида 24-соат режимида назорат қилиш имконини берувчи тизимдир. «Мобил банкинг» хизматига уланиш орқали Сиз мобил телефонингизнинг СМС-хабар хизмати ёрдамида қуйидагилар ҳақида маълумот олишингиз мумкин:
— хоҳлаган вақтингизда банкка бормасдан картанингиз баланси (ундаги пул маблағлари қолдиғи)ни билиш;
— савдо хизмати тармоғида ўтказилган ҳар бир амалиёт бўйича маълумот олиш;
— банкомат ва бошқа жойларда ечилган пул маблағлари ҳақида маълумот олиш.
mobile banking
Картангиз хавфсизлигини таъминлаш:
Дунёнинг исталган ерида ва хоҳлаган вақтингизда мобил телефонингизнинг СМС-хабар хизмати ёрдамида картангиздаги пул маблағларидан фойдаланганлик, ҳар бир ўтказилган амалиётнинг аниқ жойи ва вақти ҳақида маълумот олишингиз мумкин ва бу сизнинг пул маблағларингизни сиз билмаган ҳолда самарасиз ишлатилишини олдини олади.
Бу хизмат ёрдамида Сиз фарзандларингиз ва бошқа яқинларингизнинг қилаётган ҳаражатларини назорат қилишингиз мумкин.
Фойдаланувчи SMS-хабар хизматини ёқиш учун инфокиоск (банкомат) орқали мустақил равишда ёки банкнинг хизмат кўрсатиш бўлими орқали ёқилади.
SMS-хабарни мустақил тарзда ёқиш
1. Хизмат ёқилиши керак бўлган картани инфокиоскка тиқиш керак:
mobil-banking
2. Инфокиоск менюсидан тилни танлаш керак (Ўзбек ёки рус тили);
3. Карта ПИН-кодини териш керак:
4. Асосий менюдан «SMS-xabarnoma xizmati» бўлимини танлаш керак:
5. «Xizmatni yoqish» бўлимни танлаш керак:
6. Халқаро форматдаги 998XXYYYYYYY телефон рақамингизни киритинг ва «Keyingi» тугмасини босинг (кейинчалик айнан шу номерга кирим-чиқим операциялари бўйича маълумот келади, шунинг учун телефон ўзингизники бўлиши керак):
7. Операция натижаси квитанцияси ва картангизни олинг.
SMS-хабарни банк бўлимида ёқиш
Картадан фойдаланувчи:
Банк ходимига «SMS-хабар» ёқиш учун ариза билан мурожаат қилади.
Кейинчалик кўпроқ имкониятга эга бўлиш учун (ҳисобни бошқариш, мобил телефонга пул тўлаш ва бошқалар) Click тизимига *880# рақамига қўнғироқ тугмасини босиш орқали уланиш мумкин.

Мобильный банкинг — возможность физическим лицам производить оплату посредством мобильного телефона (через USSD\SMS-портал) или Интернета за услуги сотовых операторов, интернет-провайдеров; переводить денежные средства другим физическим лицам, торгово-сервисным предприятиям (покупки в супермаркетах, оплата в ресторанах и кинотеатрах); делать онлайн-покупки в интернет-магазинах непосредственно со своего банковского счета.
mobile banking
Доступность. Благодаря возможности отправлять USSD-запросы при отрицательном балансе и без использования интернета, пользователь может производить оплату со своего банковского счёта в любой момент, даже если его номер заблокирован. При этом, чтобы пользоваться системой не надо устанавливать на телефон никаких программ: отправка USSD-запросов возможна с любого мобильного телефона.
Приближенность. Возможность пополнять баланс, управлять своим банковским счётом, не посещая при этом филиалы банка и не думая о расположении ближайшего инфокиоска или пункта приёма платежей операторов и платёжных систем. Возможность оплаты, не выходя из дома. Целая платёжная система у каждого абонента в кармане.
Удобство. Для подключения к системе не требуется открытия в банке специальных счетов и депонирования средств на каких-то других счетах. Система позволяет «привязать» свой номер к любому, уже существующему, счету физического лица.
Для того чтобы подключить услугу SMS-информирования пользователь может произвести подключение самостоятельно через инфокиоск или в обслуживающем отделении банка.
Самостоятельное подключение
1. Вставить в инфокиоск карту, к которой будет подключена услуга:
mobil-banking
2. Выбрать язык меню инфокиоска (узбекский или русский):
3. Набрать PIN-код банковской карты:
4. Выбрать в главном меню инфокиоска операцию «СМС-информирование»:
5. Выбрать пункт «Подключить услугу»:
6. Ввести номер своего мобильного телефона в международном формате 998XXYYYYYYY и нажать кнопку «Далее»:
7. Получить квитанцию с результатом операции и банковскую карту.
В отделении банка
Держателю карты необходимо:
Оформить и предоставить сотруднику банка заявление на подключение услуги «SMS-информирования».
После этого чтобы иметь больше возможностей (управлять счётом, платить за мобильный телефон и другое) нужно подключиться к системе Click через USSD запрос *880#.