April 2016 - Ta’lim / Образование
Жиззах ВХТБга қарашли «Умид» ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактаб-интернатининг ўзбек тили фани ўқитувчиси Неъматова Ҳулкар Абдулбакиевнанинг «Боғловчиларнинг қўлланилишига кўра турлари»» номли 1-соатлик очиқ ишланмаси эътиборингизга ҳавола этилмоқда.
Саволлар усули
Албатта, саволларни ҳар куни барча таълим берувчилар берадилар, аммо бу саволлар қайси, турдаги саволлар бўлади? Бу кўпинча синфда назоратни қўлга олиш мақсадида ёки ҳаттоки ўқувчи – талабаларни камситиш учун қўлланадиган саволлар бўлиши мумкин. Бошқа кўпинча қўлланадиган саволлар – бу, “Ёпиқ”…
Профессорнинг энг яхши дарси
Апрелнинг сўлим кунлари. Кекса профессор қобилиятли талабаси билан университет хиёбонида сайр қилиб юрган экан. Фалсафий суҳбатга берилиб кетган устоз ва шогирд нарироқда терга ботиб ишлаётган кишига эътибор ҳам беришмабди. Аммо йўлак четидаги дарахт шохига илиб қўйилган оҳорсиз кийимлар ва унинг…
Уильям Шекспир (видео)
Уильям Шекспир (William Shakespeare, 1564, Стратфорд-упон-Авон — 23 апрель (3 май) 1616, ўша ерда) — инглиз драматурги, шоир ва актёр, дунёнинг энг машҳур драматургларидан бири, камида 17 та комедия, 10 та ҳроника, 11 та фожиа, 5 та поэма ва 154…
Ўзбекистон тарихи фанида учрайдиган терминлар ва атамалар изоҳи
Аббосийлар – Муҳаммад (с.а.в.) авлодига мансуб, 750 -1258-йилларда Араб халифалигини бошқарган сулола Академия – олий илмий ташкилот Амид ул–мулк – давлат ҳужжатлари ва элчилик алоқалари вазири Араб халифалиги – барча ҳокимият Муҳаммад (с.а.в.)нинг ўринбосари (халифа) қўлида тўпланган давлат. Аркон –…
Ўзбек, рус ва инглиз тилларида сабзавотларнинг аталиши (видео)
Ушбу мақола ёрдамида сабзавотларнинг рус ва инглиз тилларида қандай номланиши ҳақида маълумот олишингиз мумкин. Инглиз тилини яхшироқ ўрганаман десангиз сўзларнинг талаффузига, хусусан транскрипциясига кўпроқ эътибор беринг. Видеоролик ва расм эса маълумотларни мустаҳкамлашингизга ёрдам беради.
Таълим тўғрисида қонун
Ўзбекистон Республикасининг қонуни Таълим тўғрисида (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 1997 й., 9-сон, 225-модда; 2013 й., 41-сон, 543-модда) I. УМУМИЙ ҚОИДАЛАР 1-модда. Ушбу Қонуннинг мақсади Ушбу Қонун фуқароларга таълим, тарбия бериш, касб-ҳунар ўргатишнинг ҳуқуқий асосларини белгилайди ҳамда ҳар кимнинг билим…
Тошкент Давлат Аграр университети (видео)
Тошкент давлат аграр университети (ТошДАУ) — Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги таркибидаги қишлоқ хўжалиги учун мутахассислар тайёрлайдиган йирик олий ўқув юрти. Тарихи Тошкент Давлат аграр университетнинг шаклланиши Марказий Осиёдаги кўплаб бошқа олий ўқув юртлари каби 1918 йилда маҳаллий…

Метод контрольных вопросов (МКВ) — один из методов психологической активизации творческого процесса. Цель метода — с помощью наводящих вопросов подвести участников процедуры к решению задачи. Списки таких вопросов предлагались многими авторами начиная с 20-х годов. Метод контрольных вопросов еще называют…
Однажды студент и профессор прогуливались по парку. Проходя мимо поля, на котором работал некий человек, они заметили пару старой обуви и помятый плащ, и, соответственно, пришли к выводу, что эти вещи принадлежат тому бедняку, что работает в поле… Студент, шутки…
Уильям Шекспир (видео)
Уи́льям Шекспи́р (англ. William Shakespeare; 26 апреля 1564 года , Стратфорд-апон-Эйвон, Англия — 23 апреля (3 мая) 1616, там же) — английский поэт и драматург, зачастую считается величайшим англоязычным писателем и одним из лучших драматургов мира. Часто именуется национальным поэтом…
Австралопитек — древнейший и наиболее примитивный вид человека. Агема — отборная конница в армии Александра Македонского. Агора — площадь для народных собраний в городах Древней Греции. Альтамир — пещера в Испании, где были обнаружены наскальные рисунки позднего палеолита. Анимизм —…
🔥7.0 K раз просмотрено
🔥12.1 K раз просмотрено
Закон Республики Узбекистан Об образовании (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1997 г., № 9, ст. 225; 2013 г., № 41, ст. 543) I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ Статья 1. Цель настоящего Закона Настоящий Закон определяет правовые основы обучения, воспитания, профессиональной подготовки граждан…
Ташкентский государственный аграрный университет (ТашГАУ) — старейшее и крупнейшее сельскохозяйственное высшее учебное заведение Центральной Азии. Университет осуществляет подготовку специалистов в области сельского хозяйства, научно-педагогических кадров, ведутся научно-исследовательские работы. История Создан 26 мая 1930 года на базе сельскохозяйственного факультета Средне-азиатского государственного…