Фан олимпиадасининг учинчи (вилоят) босқичини ўтказиш бўйича йўриқнома (иккинчи гуруҳ фанлар) - Ta’lim / Образование
Фан олимпиадасининг учинчи (вилоят) босқичини ўтказиш бўйича йўриқнома (иккинчи гуруҳ фанлар)
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлигининг 2022 йил 5 январдаги 02-02/5-09 сонли хатига асосан фан олимпиадасининг III (вилоят) босқичи ўтказилади.
olimpiada
Умумий ўрта таълим ташкилотлари ўқувчилари ўртасида
Асосий олимпиаданинг учинчи босқичини ўтказиш бўйича
1. Мазкур йўриқнома ўтказиладиган асосий олимпиаданинг учинчи (вилоят) босқичини иккинчи гуруҳ фанларидан (она тили ва адабиёти, ўзбек тили, тарих, география, инглиз тили, немис тили, француз тили, рус тили ва адабиёти, қозоқ тили, тожик тили, қорақалпоқ тили ва адабиёти ҳамда махсус мактаблар ўқувчилари учуй математика, она тили ва адабиёти) ташкил этиш ва ўтказиш жараёнида қўлланилади.
2. Қорақалпоғистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Тошкент шаҳар халқ таълими бош бошқармаси ва вилоятлар халқ таълими бошқармаларида олимпиадани ташкил этиш бўйича ташкилий қўмита тузилади.
• олимпиада ўтказиладиган жойни белгилайди ва тасдиқлайди;
• олимпиада ўтказиладиган жой ва вақти бўйича туман (шаҳар) халқ таълими бўлимларини хабардор қилади;
• ҳакамлар ҳайъати таркиби, апелляция комиссияси аъзолари, аудитория раҳбарлари рўйхатини шакллантиради ва тасдиқлайди;
• олимпиада назорат материалларининг махфийлигини таъминлайди;
олимпиаданинг белгиланган талаблар асосида ўтказилишини таъминлайди;
• барча олимпиада иштирокчилари тўғрисидаги маълумотларни
olympiad.uzedu.uz ахборот тизимига киритилишини мувофиқлаштиради;
• олимпиада натижалари ва ҳакамлар ҳайъати қарори асосида ғолибларни кейинги босқичда иштирок этиши бўйича тавсияни вазирликка тақдим этади.
4. Олимпиада асосий олимпиаданинг иккинчи боскичида ғолиб бўлган
умумий ўрта таълим муассасалари, нодавлат таълим ташкилотлари, Президент таълим муассасалари агентлиги тизимидаги мактабларнинг биринчи боскичида ғолиб бўлган 9 -11-синф ўқувчилари ўртасида ўтказилади.

Инструкция по проведению III (областного) этапа предметной олимпиады (вторая группа предметов) - Ta’lim / Образование
Инструкция по проведению III (областного) этапа предметной олимпиады (вторая группа предметов)
Согласно письму Министра народного образования №02-02/5-09 от 05.01.2022г. вашему вниманию публикуется инструкция по проведению III (областной) этапа предметной олимпиады.
1. Данная инструкция используется при организации и проведении III (областного) этапа основной олимпиады (далее — Олимпиада) для второй группы предметов (русский язык и литература, узбекский язык, история, география, английский язык, немецкий язык, французский язык, казахский язык, таджикский язык, каракалпакский язык и литература и для учеников спец.школ математика, русский язык и литература).
• определяет и утверждает место проведения олимпиады;
• обеспечивает информирование победителей районного этапа, общеобразовательных учреждений, негосударственных образовательных организаций участвующих в олимпиаде о месте и времени проведения олимпиады;
• Согласованно с Департаментом Министерства народного образования Республики Узбекистан по работе с одаренными учащимися по предметным олимпиадам (далее — департамент) формирует список судей, членов апелляционной комиссии, список руководителей аудиторий (с учетом привлечения судей из других регионов);