Ушбу саҳифада Халқ таълими вазирлиги Фан олимпиадалари бўйича иқтидорли ўқувчилар билан ишлаш департаменти томонидан онлайн олимпиадада қатнашувчи ўқувчилар учун йўриқнома яратилган бўлиб, қўйида батафсил танишиб чиқишингиз мумкин.
Онлайн олимпиадалар ташкил этиш ва иқтидорли ўқувчилар захирасини шакллантириш ахборот тизимидан фойдаланиш бўйича ўқувчилар учун йўриқнома
Онлайн олимпиадалар бўйича энг кўп бериладиган саволларга жавоблар
1. Савол: Онлайн олимпиадада иштирок этиш учун қаердан рўйхатдан ўтилади?
Жавоб: Онлайн олимпаидаларда иштирок этиш учун қуйидаги ҳавола орқали онлайн рўйхатдан ўтиш мумкин: https://oo.uzedu.uz/Account/SignIn
2. Савол: Рўйхатдан ўтаётганимда бундай гувоҳнома серия рақами рўйхатдан ўтказилган деб чиқмоқда. Бу вазиятда қандай қилиб рўйхатдан ўтаман?
Жавоб: oo.uzedu.uz тизимида ўтказиладиган онлайн олимпиадаларда бир маротаба рўйхатдан ўтиш етарли. Мисол учун 4 синф ўқувчилари рўйхатдан ўтгач, ўз логин пароллари ёрдамида 11 синф бўлганда ҳам иштирок эта олади. Кўпчилик онлайн олимпиадада иштирок этиш учун қайта рўйхатдан ўтишга уриниб кўради ва шу сабабли бундай гувоҳнома серия рақами мавжудлиги тўғрисида огоҳлантириш хабари чиқади. Тизимдан олдин рўйхатдан ўтган лекин логин паролини унутган ўқувчилар ўз логин ва паролларини олдин рўйхатдан ўтган мактабларига мурожаат қилиб олишлари мумкин.
3. Савол: Рўйхатдан ўтдим лекин логин ва парол келмади, тизимга қандай кираман?
Жавоб: oo.uzedu.uz тизимида рўйхатдан ўтган ўқувчилар логин паролларини ўзлари ўйлаб топиб, қуйидаги кўрсатилган логин ва парол катакларига киритадилар. Айнан шу киритилган ва рўйхатдан ўтиш муваффаққиятли амалга оширилгандан сўнг ўқувчи айнан шу киритилган логин ва парол ёрдамида oo.uzedu.uz тизимига киради.
4. Савол: Тизимдан рўйхатдан ўтиб бўлдим лекин тасдиқлай олмаяпман. Қандай қилиб тасдиқлаш мумкин?
Жавоб: Онлайн олимпиадаларда иштирок этиш учун рўйхатдан ўтган ўқувчи айнан у рўйхатдан ўтаётганда тизимда танлаган таълим муассасаси томонидан (ўқув ишлари бўйича директор ўринбосари ёки информатика ўқитувчиси) oo.uzedu.uz тизимига кириб ўқувчи ростдан ҳам шу таълим муассасаси ўқувчиси бўлса тасдиқлаши, акс ҳолда рад этиши талаб этилади.
5. Савол: Тизимдан олдин рўйхатдан ўтганман лекин ҳозир бошқа мактабда ўқияпман. Қандай қилиб мактабимни ўзгартира оламан?
Жавоб: Тизимдан олдин рўйхатдан ўтган лекин ҳозирда бошқа мактабга кўчган ўқувчилар, рўйхатдан ўтишда шахсий маълумотларини ўзи билмаган ҳолда хато киритиб рўйхатдан ўтган ўқувчилар ўз шахсий кабинетларини тизимдан ўчириб юборишлари керак бўлади. Ўчириб бўлгач тизимдан қайта рўйхатдан ўтаётганда айни дамда таҳсил олаётган мактабларини танлаб рўйхатдан ўтишлари керак бўлади.
6. Савол: Рўйхатдан ўтмоқчиман лекин мактабим oo.uzedu.uz тизимида чиқмаяпти. Мактабимни қандай қилиб танлайман?
Жавоб: Рўйхатдан ўтмоқчи бўлганингизда, агар мактабингиз рўйхатда мавжуд бўлмаса, мактабингиз маъмуриятига мурожаат қилишингиз ва мактаб ўз ҳудудидий халқ таълими бошқармасига мурожаат қилишлари керак бўлади.

В этой странице вы можете ознакомиться с инструкцией для учеников, участвующих в онлайн олимпиаде. Инструкция была создана Департаментом МНО Республики Узбекистан по работе с одаренными учащимися по предметным олимпиадам.
Инструкция для учеников по использованию Информационной системы для организации онлайн олимпиад и формирования резерва одарённых учеников (на узбекском языке)
Ответы на наиболее часто задаваемые вопросы об онлайн-олимпиадах
1. Вопрос: Где зарегистрироваться для участия в онлайн олимпиаде?
Ответ: Для участия в онлайн-олимпиаде вы можете зарегистрироваться по следующей ссылке: https://oo.uzedu.uz/Account/SignIn
2. Вопрос: Когда я зарегистрировался, оказалось, что такой серийный номер свидетельства о рождении зарегистрирован. Как зарегистрироваться в этой ситуации?
Ответ: Достаточно один раз зарегистрироваться на онлайн олимпиаде, проводимых в системе oo.uzedu.uz. Например, учащиеся 4 классов смогут участвовать со своими логинами и паролями через несколько лет, к примеру в 11 классе. Многие ученики пытаются перерегистрироваться для участия в онлайн олимпиаде, и по этой причине появляется предупреждающее сообщение о наличии такого серийного номера свидетельства о рождении. Учащиеся, которые зарегистрировались в системе, но забыли свой пароль для входа, могут получить свой прежний логин и пароль, связавшись со своими ранее зарегистрированными школами.
3. Вопрос: Я зарегистрировался, но логин и пароль не пришли, как мне войти в систему?
Ответ: Ученики, зарегистрированные в системе oo.uzedu.uz, придумывают свои пароли для входа и вводят их в поля, показанные ниже. После успешного входа и регистрации ученик входит в систему используя логин и пароль.
4. Вопрос: Я зарегистрировался в системе, но не могу подтвердить. Как подтвердить свой аккаунт?
Ответ: Ученик, зарегистрированный для участия в онлайн олимпиаде, утверждается тем учебным заведением, которое он выбрал при регистрации. Нового зарегистрировавшего ученика утверждает завуч или учитель информатики, ответственный за систему. При входе в систему требуется подтвердить, действительно ли является учеником того же учебного заведения, в противном случае администратор в праве отказать.
5. Вопрос: Я зарегистрировался в системе ранее, но сейчас учусь в другой школе. Как я могу сменить школу?
Ответ:Учащиеся, которые зарегистрировались ранее в системе, но в настоящее время учатся в другой школе, а также ученики, которые при регистрации, не зная самих своих персональных данных заполнили анкету ошибочно, должны будут удалить свой аккаунт из системы. При повторной регистрации нужно правильно заполнить свои данные и указать ту школу, в которой они учатся в настоящее время.
6. Вопрос: Я хочу зарегистрироваться, но моей школы нет в списке. Как выбрать школу?
Ответ: Если при регистрации вашей школы нет в списке, вам нужно будет связаться с администрацией вашей школы, а школа свяжется с вашим местным отделом государственного образования.