Иш ҳақи, пенсиялар, стипендиялар ва нафақалар миқдорини ошириш тўғрисида президент фармони имзоланди.
⚡️1 сентябрдан бошлаб бюджет ташкилотлари ходимларининг иш ҳақи, пенсиялар, стипендиялар ва нафақалар миқдори 1,1 баробарга оширилади:
✅ меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдори – ойига 822 000 сўм;
✅ базавий ҳисоблаш миқдори – ойига 270 000 сўм;
✅ пенсияни ҳисоблашнинг базавий миқдори – ойига 289 000 сўм;
✅ ёшга доир энг кам пенсиялар – ойига 565 000 сўм;
✅ болаликдан ногиронлиги бўлган шахсларга бериладиган нафақа – ойига 622 000 сўм;
✅ зарур иш стажига эга бўлмаган кекса ёшдаги ва меҳнатга лаёқатсиз фуқароларга бериладиган нафақа – ойига 440 000 сўм;
✅ иш стажи тўлиқ бўлмаган чоғдаги пенсияларнинг энг кам миқдори қўшимча тўловни ҳисобга олган ҳолда – ойига 440 000 сўм;
✅ белгиланган ёшга доир энг кам пенсия миқдоридан 623 000 сўмгача, пенсия олувчиларнинг ёшга доир ва ногиронлик бўйича пенсиялари миқдори – ойига 623 000 сўм;
✅ 1941–1945 йиллардаги уруш ногиронлари ва қатнашчилари, шунингдек, фашистлар концлагерларининг вояга етмаган собиқ маҳбуслари ва Ленинград шаҳри қамал қилинган даврда ишлаган шахсларнинг энг кам пенсия миқдори устамаларни инобатга олган ҳолда – ойига 2 750 000 сўм этиб белгиланади;
✅ боқувчисини йўқотганлик пенсияси олувчиларнинг бир нафар меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоси учун пенсиянинг энг кам миқдори – ойига 440000 сўм этиб белгиланади ва кейинги ҳар бир меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоси учун амалдаги тартибга мувофиқ пенсия тўланади;
✅ боқувчисини йўқотганлик нафақаси олувчиларнинг бир нафар меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоси учун нафақа миқдори – ойига 440 000 сўм ва кейинги ҳар бир меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоси учун 165 000 сўмдан қўшилиши белгиланади.
Nim uchun maktabda o‘qituvchilarni oyligi oshadi lekin kutubxonachilar eng kam miqdorda oylik oladi axir ularni oyliklarini xam qayta o‘rganib chiqilsa yaxshi bo‘lar edi

С 1 сентября в Узбекистане повышаются размеры пенсий, пособий, БРВ и МРОТ - Ta’lim / Образование
Согласно указу президента «О повышении размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий», с 1 сентября повышаются размеры заработной платы работников бюджетных организаций, пенсий, стипендий и пособий в 1,1 раза.
oylik_maosh_2021
С 1 сентября на территории Республики Узбекистан устанавливаются:
• минимальный размер оплаты труда – 822 000 сумов в месяц;
• базовая расчетная величина – 270 000 сумов в месяц;
• базовая величина исчисления пенсии – 289 000 сумов в месяц;
• размер пенсии по возрасту – 565 000 сумов в месяц;
• размер пособия детям с инвалидностью – 622 000 сумов в месяц;
размер пособия престарелым и нетрудоспособным гражданам, не имеющим необходимого стажа работы, – 440 000 сумов в месяц;
• минимальный размер пенсии при неполном стаже работы с учетом доплаты – 440 000 сумов в месяц;
• размер пенсий по возрасту и инвалидности лиц, получающих пенсии в размере от установленного минимального размера пенсии по возрасту до 623 000 сумов, – 623 000 сумов в месяц;
• размер пенсий, включая надбавки, инвалидам и участникам войны 1941–1945 годов, а также бывшим несовершеннолетним узникам фашистских концлагерей и лицам, работавшим в период блокады города Ленинграда, – 2 750 000 сумов в месяц;
• минимальный размер пенсии на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пенсии по потере кормильца – 440 000 сумов в месяц с выплатой пенсии каждому следующему нетрудоспособному члену семьи согласно действующему порядку;
• размер пособия на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пособия по потере кормильца – 440 000 сумов в месяц и прибавление по 165 000 сумов на каждого следующего нетрудоспособного члена таких семей.
Кроме этого, расходы, связанные с повышением заработной платы работников бюджетных организаций, пенсий, стипендий и пособий, поручено покрыть за счет средств госбюджета и внебюджетного Пенсионного фонда.
Работодателям рекомендовано производить повышение размеров заработной платы в соответствии с МРОТ, обеспечив выплату заработной платы не ниже МРОТ, установленного актами законодательства.