2024-yilda malaka oshirgan pedagoglarga ustama uchun ball berilishi rasman tasdiqlandi.
Vazirlikning 2025-yil 11-iyundagi 03-32-1540-sonli ko‘rsatmali xatida 2024-yilda malaka oshirish kursidan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglarning keyingi majburiy malaka oshirish navbati kelgunga qadar sertifikat o‘z kuchida bo‘lishini inobatga olib, ushbu pedagoglarga belgilangan tartib bo‘yicha maksimal ball berilishi maqsadga muvofiqligi qayd etilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini moddiy rag‘batlantirish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida” 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qaror bilan tasdiqlangan Nizomga l-ilovada pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonlari jadvalining 7-pozitsiyasida malaka oshirish kurslaridan o‘tganligi bo‘yicha maksimal 10 ballgacha baholash belgilangan.
Mazkur baholash mezoni jadvalining izoh qismida 7-pozitsiyaga izoh berilgan bo’lib, bunda agarda pedagog xodimga bog‘liq bo‘lmagan holda tegishli malaka oshirish kurslari tashkil etilmagan taqdirda mazkur ko‘rsatkich bo‘yicha maksimal ball berilishi qat’iy belgilangan.
Hozirgi kunda joylardan pedagog xodimga bog‘liq bo‘lmagan holda tegishli malaka oshirish kurslariga jalb etilmagan bo‘lsa ham, ishchi guruhlar tomonidan asossiz ravishda malaka oshirish kursidan o‘tmadi degan vaj bilan ball qo‘ymaslik holatlari haqida haqli e’tirozlar kelib tushmoqda.
Vazirlar Mahkamasinmg “Maktabgacha va maktab ta’limi xodimlarining uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida” 2024-yil 20-dekabrdagi 867-son qaroriga muvofiq yangi tartib joriy etilgan bo‘lib, bunga ko‘ra 2025-yil 1-yanvardan boshlab maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlarining xodimlari besh yilda bir marotaba (eski tartibga ko‘ra bir yilda bir marotaba) majburiy malaka oshirish kurslariga jalb etilishi hamda har yili tashkilot xodimlarining o‘rtacha 20 foizi malaka oshirishi lozimligi belgilab berilgan.
Shunga ko‘ra 2024-yilda malaka oshirgan pedagog xodim keyingi besh yil ichida ish beruvchi tomonidan majburiy tarzda malaka oshirishga yuborilishi lozim.
Ana shu muddatga qadar uning 2024-yilda malaka oshirganligi haqidagi sertifikat o‘z kuchida bo‘ladi, belgilangan vaqtda o‘quv kursiga bormagan, shuningdek uzrli sabablarsiz qatnashmagan hamda belgilangan namunadagi sertifikatni olmagan holallar bundan mustasno.
Yuqoridagilarni hamda 2024-yilda malaka oshirish kursidan o‘tib tegishli sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglarning keyingi majburiy malaka oshirish navbati kelgunga qadar sertifikati o‘z kuchida qolishini inobatga olib, ushbu pedagoglarga yuqorida qayd etilgan baholash mezonining 7-pozitsiyasi izoh qismida belgilangan tartib bo‘yicha maksimal ball berilishi maqsadga muvofiq.

Было официально подтверждено, что педагогам, прошедшим повышение квалификации в 2024 году, будет начисляться максимальный балл за надбавку.
В рекомендательном письме Министерства № 03-32-1540 от 11 июня 2025 года отмечено, что целесообразно начислить максимальные баллы в установленном порядке педагогическим работникам, прошедших повышение квалификации в 2024 году и получивших соответствующий сертификат, учитывая, что их сертификаты будут действительны до следующего обязательного повышения квалификации.
Приложением №1 к Положению «О совершенствовании порядка материального стимулирования отличившихся работников учреждений общего среднего образования», утверждённому постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30 сентября 2019 года №823, в позиции 7 таблицы критериев оценки деятельности установлено максимальное количество — 10 баллов за прохождение курсов повышения квалификации педагогов, психологов и работников библиотеки.
В пояснительной части данной таблицы критериев оценки дано пояснение к позиции 7, где строго оговорено, что в случае, если не будут организованы соответствующие курсы повышения квалификации, по данному показателю будет выставлен максимальный балл.
В настоящее время с мест поступают обоснованные возражения относительно случаев не выставления баллов рабочими группами с необоснованным утверждением, что педагог необоснованно не прошел курс повышения квалификации, даже если он не был привлечен к соответствующим курсам повышения квалификации независимо от работника.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров № 867 от 20 декабря 2024 года «О совершенствовании системы непрерывного профессионального развития работников дошкольного и школьного образования» введен новый порядок, согласно которому с 1 января 2025 года работники организаций дошкольного и школьного образования должны привлекаться к обязательным курсам повышения квалификации один раз в пять лет (по старому порядку – один раз в год), а в среднем 20 процентов работников организации должны ежегодно проходить повышение квалификации.
Соответственно, педагог, повысивший квалификацию в 2024 году, должен быть направлен работодателем на обязательное повышение квалификации в течение последующих пяти лет.
До этого срока сертификат о повышении квалификации, выданное им в 2024 году, будет действительным, за исключением случаев, если он не явился на курсы повышения квалификации в установленное время, не явился без уважительной причины и не получил сертификат установленного образца.
Учитывая изложенное, педагогическим работникам, прошедшие курсы повышения квалификации в 2024 году и имеющим соответствующий сертификат (будет действителен до следующего обязательного повышения квалификации), целесообразно присвоить данным педагогическим работникам максимальный балл в порядке, указанном в пояснительной записке к позиции 7 вышеуказанного критерия оценки.