2023-2024 ўқув йили давомида умумтаълим мактабларининг педагогларига 50 ва 20 фоиз устама тўлаб бериладиган сертификатлар рўйхати тасдиқланди.
Қайд этилишича, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг 2023/2024-ўқув йилида устама тўланадиган сертификатлар рўйхатини тасдиқлаш тўғрисидаги қарори тасдиқланган.
Мазкур қарорда ўтган ўқув йилидаги сертификатлар рўйхатига бир қанча ўзгартириш ва қўшимчалар киритилиши кўзда тутилган.
Рўйхатга янгидан қўшилган ёки устама тўлаш баллари ўзгартирилган сертификатлар:
- GRE (Graduate Record Examinations) Quantitative Reasoning (балли ўзгартирилмоқда 155 баллга тенглаштирилган ўзгариш математика, физика, биология ва кимё фанларига ҳам тегишли);
- Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги томонидан бериладиган Тарих, География ҳамда Бошланғич таълим (Она тили ва адабиёт (Ўзбек тили ва адабиёти, Рус тили ва адабиёти, Қорақалпоқ тили ва адабиёти) ёки Математика фанидан);

Утверждён список сертификатов, по которым педагогам общеобразовательных школ в течение 2023-2024 учебного года будет выплачиваться надбавка в размере 50 и 20 процентов.
Отмечается, что утверждено постановление Министерства дошкольного и школьного образования и Министерства экономики и финансов об утверждении перечня сертификатов, по которым будут выплачиваться надбавки педагогам в 2023/2024 учебном году.
Данное постановление предусматривает внесение ряда изменений и дополнений в перечень сертификатов за прошедший учебный год.
Сертификаты, недавно добавленные в список или с измененными баллами надбавки:
- GRE (Graduate Record Examinations) Quantitative Reasoning (изменяются балы; изменение, эквивалентное 155 баллам, также относится к математике, физике, биологии и химии);
- Сертификаты, которые выдаёт Агентство по оценке знаний и квалификации (история, география, а также начальное образование (родной язык и литература (узбекский язык и литература, русский язык и литература, каракалпакский язык и литература) и математика);