2023 йил 29 январ куни она (ўзбек, рус, қорақалпоқ) тили ва адабиёт фанидан миллий сертификат имтиҳонлари бўлиб ўтган эди.
Мазкур тест синовида 5 минг нафарга яқин талабгор иштирок этган бўлиб, ҳозирда уларнинг ёзма ишлари текширилмоқда.
Ёзма ишларни текшириш кўп вақт талаб этадиган жараён бўлиб, ҳозирда мазкур жараённи имкон қадар тезроқ якунлашга ҳаракат қилинмоқда.
Вазирлар Маҳкамасининг 646-сон қарорида тест синови натижалари йигирма иш куни ичида эълон қилиниши белгиланган.
Шу сабабли ёзма ишларни текшириш жараёнини 24-февралга қадар якунлаш ва 24-феврал куни тест натижаларини эълон қилиш режалаштирилган.

29 января 2023 года состоялись национальные сертификационные экзамены по родному (узбекскому, русскому, каракалпакскому) языку и литературе.
В данном тестировании приняли участие около 5 тысяч абитуриентов, письменные работы которых в настоящее время проверяются.
Проверка письменных работ — это трудоемкий процесс, и в настоящее время делается попытка завершить этот процесс как можно скорее.
Постановление Кабинета министров №646 устанавливает, что результаты испытаний должны быть опубликованы в течение двадцати рабочих дней.
По этой причине процесс проверки письменных работ планируется завершить к 24 февраля и опубликовать результаты испытаний 24 февраля.