Сертификати бор она тили ва адабиёт ҳамда тарих фанлари ўқитувчиларига ҳар ойлик қўшимча 50 фоиз устама тўланади.
Жорий йил 21-феврал куни Президентимизнинг “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”га фармони қабул қилинди.
Фармонга асосан 2025-йил 1-январдан бошлаб Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидаги умумий ўрта таълим муассасаларида она тили ва адабиёт ҳамда тарих фанлари бўйича Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигининг миллий баҳолаш тизимида олинган тегишли даражадаги сертификатга эга бўлган ва ушбу фанлардан дарс берувчи педагог кадрларга уларнинг тариф ставкасига нисбатан 50 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўланиши белгиланди.

Учителям родного языка и литературы, а также истории, имеющим сертификат, ежемесячно будет выплачиваться дополнительная надбавка в размере 50 процентов их базового расчёта.
21 февраля текущего года был принят Указ Президента Республики Узбекистан о государственной программе реализации стратегии «Узбекистан-2030» в «Год поддержки молодежи и бизнеса».
Согласно указу, определено, что с 1 января 2025 года в общеобразовательных учреждениях Министерства образования, Министерства высшего образования, науки и инноваций по предметам родной язык, литература и история дополнительная ежемесячная надбавка в размере 50 процентов от тарифной ставки установлена для педагогов, имеющих сертификат соответствующего уровня, полученный в национальной системе оценки Агентства по оценке знаний и навыков при Министерстве высшего образования, науки и инноваций, преподающих эти предметы.