2024/2025-oʻquv yiliga qadar barcha xorijiy til ustozlari Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar hamda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirliklarining qarori (29.05.2024, №3515) 1-ilovasidagi milliy yoki xalqaro sertifikatlarning biridan kamida B2 darajasiga ega boʻlishi lozim.
Avvalgi, 2021-yilda tasdiqlangan qaror bilan solishtirganda quyidagi sertifikatlar roʻyxatdan chiqarib yuborilgan:
🚫 APTIS for teachers
🚫 Linguaskill
🚫Test of English for International Communication (TOEIC)
Agar oʻqituvchilar qaror kuchga kirgunga qadar (2024-yil 29-mayga qadar) roʻyxatdan chiqarib yuborilgan sertifikatlarni olgan boʻlsalar ularning olingan kunidan boshlab amal qilish muddati tugagunga (muddati cheklanmagan (belgilanmagan) sertifikatlar uchun sertifikat olingan kundan boshlab uch yildan koʻp boʻlmagan vaqt mobaynida) qadar imtiyoz va ustamalar qoʻllaniladi.
Quyidagi sertifikatlar bilan xorijiy tillarni bilish darajasi emas, balki xorijiy tillar boʻyicha malaka va koʻnikmalar aniqlanadi:
— Teaching Knowledge Test (TKT);
— Teaching English for Speakers of Other Languages (TESOL);
— Teaching English as a Foreign Language (TEFL);
— Teaching English as a Second Language (TESL);
— Certificate in English Language Teaching to Adults (CELTA);
— Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages (DELTA).
Shu sababli ular ushbu roʻyxatga kiritilmagan.
2024-yil 29-maydan keyin faqat yangi qarorda koʻrsatib oʻtilgan sertifikatlar amal qiladi.
Taʼlim sohasida xizmat koʻrsatuvchi vakolatli xalqaro tashkilotlarning rasmiy roʻyxatidan oʻtgan test markazlariga (authorized test centers) tashrif buyurmasdan, tashkilot vakillarining bevosita nazorati ostida topshirmasdan, masofadan (Remote, Home Edition va boshqa turlari) olingan sertifikatlarga imtiyoz va ustamalar qoʻllanilmaydi.
Eslatib oʻtamiz, pedagoglarga ustama belgilashda qoʻllaniladigan chet tili sertifikatlar roʻyxati ushbu yangi qarorning 3-bobida alohida tasdiqlangan boʻlib, ishga kirishda soʻraladigan va ustama toʻlanadigan sertifikatlar roʻyxati qisman farq qiladi.

До 2024/2025 учебного года все преподаватели иностранного языка должны иметь уровень не ниже В2 по одному из национальных или международных сертификатов, указанных в Приложении №1 Приказа Министерства высшего образования, науки и инноваций и дошкольного и школьного образования (29.05.2025). 2024, №3515).
По сравнению c предыдущим указом, принятым в 2021 году, из списка были исключены следующие сертификаты:
🚫 APTIS for teachers
🚫 Linguaskill
🚫Test of English for International Communication (TOEIC)
Если педагоги получили сертификаты, исключенные из перечня до вступления в силу постановления (до 29 мая 2024 г.), с даты их получения и до истечения срока их действия (для сертификатов, срок действия которых не ограничен (не установлен), в течение не более трех лет со дня получения сертификата) применяются надбавки и привилегии.
Следующие сертификаты определяют не уровень знания иностранных языков, а компетентность и навыки владения иностранными языками:
— Teaching Knowledge Test (TKT);
— Teaching English for Speakers of Other Languages (TESOL);
— Teaching English as a Foreign Language (TEFL);
— Teaching English as a Second Language (TESL);
— Certificate in English Language Teaching to Adults (CELTA);
— Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages (DELTA).
Поэтому они не включены в этот список.
После 29 мая 2024 года действительны только сертификаты, указанные в новом постановлении.
Льготы и надбавки не распространяются на сертификаты, полученные удаленно (Remote, Home Edition и другие виды) без посещения официально зарегистрированных центров тестирования (authorized test centers) уполномоченных международных организаций, оказывающих услуги в сфере образования, сдачи их под непосредственным контролем представителей организации.
Следует отметить, что перечень сертификатов по иностранному языку, используемых для назначения надбавок педагогам, утвержден отдельно в главе №3 этого нового постановления, а перечень сертификатов, запрашиваемых при приеме на работу и выплачиваемых надбавок, частично отличаются.