«Хорижий тилларни ўрганишни такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Ҳукумат қарори (34-сон, 19.01.2022 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Хорижий тилларни ўрганишни оммалаштириш агентлигининг бюджетдан ташқари жамғармасига бир марталик 15 млрд сўм миқдорида маблағ ажратилади.
2022 йил 1 мартдан чет тили фани ўқитувчиларининг тинглаб тушуниш, ўқиш, ёзиш ҳамда гапириш компетенцияларини ривожлантиришга ҳамда сертификатга эга бўлишга йўналтирилган ўқув курслари ташкил этилади.
2022/2023 ўқув йилидан мактаблар учун замонавий тил ўргатиш методикалари асосида ишлаб чиқилган чет тили дарсликлари чоп этилади.
Шунингдек, 2022/2023 ўқув йили қабулидан хорижий тиллар бўйича мутахассисларни тайёрлашга ихтисослашган бир қатор ОТМларга кириш имтиҳонларида чет тили фанидан тинглаб тушуниш, ўқиш, ёзиш ҳамда гапириш компетенцияларини аниқлаш ва баҳолашга қаратилган касбий (ижодий) имтиҳон ўтказиш йўлга қўйилади. Жумладан:
фанлар мажмуасига чет тили биринчи фан сифатида киритилган қуйидаги ОТМларнинг бакалавриат таълим йўналишларига:
- Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети;
- Самарқанд давлат чет тиллар институти;
- Тошкент давлат шарқшунослик университети.
қуйидаги ОТМларнинг хорижий тиллар бўйича педагогларни тайёрловчи бакалавриат таълим йўналишларига:
- Тошкент давлат педагогика университети;
- Қўқон давлат педагогика институти;
- Нукус давлат педагогика институти.
Чет тили фанидан касбий (ижодий) имтиҳон Давлат тест маркази томонидан амалга оширилади.
2024/2025 ўқув йилидан ОТМга кириш имтиҳонлари учун белгиланган мажбурий фанлар мажмуасига чет тили фани босқичма-босқич киритилади.
2022 йил 1 сентябрдан мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус ва профессионал, шунингдек, мактабдан ташқари таълим ташкилотлари чет тили фани ўқитувчиларининг аттестацияси жараёни ўқув фани бўйича малака синовлари Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси томонидан амалга оширилади.
2022 йил 1 февралдан 2024 йил 1 январгача Тошкент ва Самарқанд шаҳарларида фаолият юритадиган нодавлат таълим ташкилотлари:
- бино ва иншоотлар ижара тўлови харажатларининг 50 фоизигача қисмини қоплаб бериш тартиби жорий этилади;
- вазирлик ва идоралар тизимидаги коллеж ва техникумларда фаолиятини амалга оширганида ижара тўловидан озод этилади (сақлаш ва коммунал тўловлар бўйича харажатлар бундан мустасно).
2022 йил 1 февралдан С1 даражадаги миллий ёки унга тенглаштирилган мос даражадаги халқаро тан олинган сертификатга эга рус тили фани ўқитувчиларига сертификат олинган кундан бошлаб 2 йил давомида устама тўланади.

При поступлении в некоторые вузы будут проводиться творческий экзамен по иностранному языку - Ta’lim / Образование
При поступлении в некоторые вузы будут проводиться творческий экзамен по иностранному языку
Принято Постановление Правительства «О дополнительных мерах по совершенствованию изучения иностранных языков» (№34 от 19.01.2022).
abituriyent
Согласно решению, из внебюджетного фонда агентства по содействию изучению иностранных языков будет выделено 15 миллиардов сумов.
С 1 марта 2022 года будут организованы курсы повышения квалификации преподавателей иностранных языков, направленные на развитие навыков аудирования, понимания, чтения, письма и разговорной речи и получение сертификата.
С 2022/2023 учебного года будут издаваться учебники иностранных языков, разработанные для школ на основе современных методик обучения языкам.
Кроме того, на вступительных экзаменах в ряд университетов, специализирующихся на подготовке специалистов по иностранным языкам, начиная с приема 2022/2023 учебного года, устанавливаются профессиональные (творческие) экзамены, направленные на определение и оценку компетенций аудирования, чтения, письма и разговорной речи на иностранном языке. Включая:
по направлениям бакалавриата следующих вузов, где иностранный язык входит в комплекс дисциплин в качестве первого предмета:
• Узбекский государственный университет мировых языков;
• Самаркандский государственный институт иностранных языков;
• Ташкентский государственный университет востоковедения;
на направления бакалавриата по подготовке педагогов по иностранным языкам следующих вузов:
• Ташкентский государственный педагогический университет;
• Кокандский государственный педагогический институт;
• Нукусский государственный педагогический институт.
Профессиональный (творческий) экзамен по иностранному языку проводится Государственным тестовым центром.
С 2024/2025 учебного года в комплекс обязательных предметов, установленных для вступительных экзаменов в вуз, будет поэтапно включен предмет иностранный язык.
С 1 сентября 2022 года процесс аттестации учителей иностранных языков в дошкольных, общеобразовательных, средних специальных и профессиональных, а также внешкольных образовательных учреждениях будет осуществляться Государственной инспекцией по контролю качества образования.
С 1 февраля 2022 года по 1 января 2024 года Негосударственные образовательные организации, действующие в Ташкенте и Самарканде:
• будет введен порядок покрытия до 50 процентов затрат на аренду зданий и сооружений;
• при осуществлении деятельности в колледжах и техникумах в системе министерств и ведомств они освобождаются от арендной платы (за исключением расходов на содержание и коммунальные платежи).
С 1 февраля 2022 года преподавателям русского языка, имеющим национальный или международно признанный сертификат уровня С1, выплачивается надбавка в течение 2 лет с даты получения сертификата.