Мобил телефонга келган бир марталик SMS-код, мобил иловалар, веб-иловаларга кириш ҳуқуқини берувчи логин ва пароллар банк ходимлари томонидан сўралмаслиги, шу боис ҳеч кимга бундай маълумотларни бермаслик зарурлиги тўғрисида ижтимоий тармоқлар, телевидение, расмий манбалар орқали доимий огоҳлантиришлар бериб борилмоқда. Шунга қарамай, фуқаролар орасида фирибгарларнинг психологик таъсирига тушиб, алданиб қолиш ҳолатлари учрамоқда.
Қўл телефонингизга қўнғироқ қилиб, ўзини Марказий банк, тижорат банки, тўлов ташкилоти ёки тўлов тизими операторининг номидан хавфсизлик, пластик карта, мижозларни қўллаб-қувватлаш ёки бошқа бўлим ходими деб таништириб, мобил иловангиз бузилгани, банк картангиз блок ҳолатига тушгани, картадан ноқонуний пул ечиб олишга уринишлар бўлаётгани ва шу каби турли уйдирмаларни келтирган ҳолда дарҳол чора кўрилмаса, барча маблағлардан айрилиши ҳақида айтиб, фирибгарлар томонидан ижтимоий инженерингни қўллаган ҳолда турли психологик босим ўтказишга уриниш ҳолатлари шулар жумласидандир.
Марказий банк турли фирибгарлик йўли билан банк карталаридаги пул маблағлари ечилишига йўл қўймаслик мақсадида фуқароларимизни огоҳлантиради.
Ҳеч қачон телефонингизга келган банк карталари билан боғлиқ бир марталик юборилган SMS-кодни, тижорат банклари, тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотларининг мобил иловаларига кириш ҳуқуқини берувчи логин ва паролларни ҳеч қандай шахсларга айтманг. Улар сиздан олган маълумотлар (SMS код, логин ва порол ва ҳ.к) орқали банк картангиздаги пул маблағларини кўчириб олиш ёки сизнинг рухсатингизсиз бошқариш имконини қўлга киритади.

Через официальные источники, социальные сети и телевидение, граждан регулярно предупреждают о том, что разовые СМС-коды, логины и пароли, дающие доступ к мобильным и веб-приложениям не могут быть запрошены сотрудниками банка, и поэтому нельзя никому предоставлять такие данные. Тем не менее, имеются случаи обмана среди граждан, попадающих под психологическое воздействие мошенников.
Одним из таких фактов являются случаи, когда незнакомые лица звонят на Ваш мобильный телефон от имени Центрального банка, коммерческого банка, платежной организации или оператора платежных систем, представившись сотрудником службы безопасности, отдела пластиковых карт или отдела поддержки клиентов и сообщают, что выявлены попытки незаконного снятия денежных средств с вашей карты, что карта заблокирована или ваше мобильное приложение взломано и нужно немедленно предпринять действия для избежания потери имеющихся денежных средств и оказывают различные психологические воздействия с применением социальной инженерии.
Центральный банк предупреждает и призывает граждан повысить бдительность и недопускать списания денежных средств с банковских карт путем различных мошеннических действий.
Никогда не сообщайте подозрительным лицам отправленный на ваш номер телефона разовый СМС-код, связанный с банковскими картами, логины и пароли, дающие доступ к мобильным приложениям коммерческих банков, операторов платежных систем и платежных организаций. Получив от вас информацию (СМС-код, логин и пароль и т.д.) мошенники воспользуются возможностью перевода денежных средств с вашей банковской карты или управлять ими без вашего разрешения.