Халқ таълим вазирлигининг хабар беришича, «Халқ таълими вазирлиги ҳамда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси Таълим муассасаларида пенсия ёшида бўлган педагог кадрларнинг малака тоифалари ва лавозимлари сақлаб қолиниши, шунингдек, уларнинг малака тоифалари ва лавозимларига мос равишда ойлик иш ҳақи тўловларини амалга оширилиши бўйича юзага келаётган тушунмовчиликларга аниқлик киритиш мақсадида барча ҳудудий бошқармаларга кўрсатма берди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 13 майдаги 392-сон қарори (кучга кириш санаси 2019 йил 14 май) билан тасдиқланган “Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ва мактабдан ташқари давлат таълим муассасалари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисида”ги низомнинг 7-бандида аттестация сертификати муддати тугамаган пенсия ёшида бўлган педагог кадрларнинг мавжуд малака тоифалари ва лавозимлари таълим муассасаларида ишлаган даврида сақланиб қолиниши белгиланган.
Шунингдек, мазкур Низомнинг 79-бандига кўра педагог кадрларнинг базавий тариф ставкалари миқдори, уларнинг малака тоифаси ёки лавозими сертификат асосида белгиланади.
Юқоридагилардан келиб чиққан ҳолда, ушбу Қарор кучга кирган санада, яъни 2019 йил 14 май санасида, аттестация сертификати муддати тугамаган пенсия ёшида бўлган педагог кадрларнинг мавжуд малака тоифалари сақланиб қолинади (агар пенсия ёшида бўлган педагог кадрлар кейинчалик аттестацияга ўз хоҳишига кўра жалб этилиб, малака тоифаси ўзгармаган бўлса) ҳамда малака тоифасига мос равишда иш ҳақи тўловлари амалга оширилади.
Шунингдек, мазкур Қарор кучга кирган вақтгача, яъни 2019 йил 14 май санасигача, малака тоифа сертификати амал қилиш муддати тугаган пенсия ёшида бўлган педагог кадрлар аттестацияга охирги малака тоифаси бўйича жалб этилади ҳамда мазкур Низомнинг 80-бандига асосан аттестациядан ўтгунга қадар уларга мутахассис, олий ёки ўрта махсус, касб-ҳунар маълумотли ўқитувчи лавозими бўйича ҳақ тўланади», – дейилади хабарда.

Как сообщает официальный аккаунт МНО в сети телеграм «Министерство народного образования и Государственная инспекция по контролю качества образования при Кабинете Министров дала поручение всем региональным управлениям народного образования по сохранению квалификации и должности учителей пенсионного возраста в образовательных учреждениях, а также выплате заработной платы в соответствии с квалификацией и должностями.
Положение «О порядке аттестации учителей дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных учебных заведений», утвержденное Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 13 мая 2019 года № 392 (дата вступления в силу 14 мая 2019 года) Пункт 7 предусматривает, что существующие квалификационные категории и должности учителей пенсионного возраста, у которых не истек срок действия аттестата, должны сохраняться во время их деятельности в образовательных учреждениях.
Также в соответствии с пунктом 79 настоящего Положения размер базовых тарифных ставок учителей, их квалификационные категории или должности определяются на основании сертификата.
Исходя из вышеизложенного, существующие квалификационные категории учителей пенсионного возраста, сертификат об аттестации которых не истек до принятия настоящего Постановления, то есть до 14 мая 2019 года, будут сохранены (если учителя пенсионного возраста не были привлечены к аттестации по собственному желанию и их квалификационная категория не изменилась) и заработная плата выплачивается в соответствии с имеющейся квалификационной категорией.
Также, если на момент вступления в силу настоящего Постановления (на 14 мая 2019 года), срок действия квалификационного аттестата учителей пенсионного возраста истек, категория сохраняться не будет, а ежемесячная заработная плата будет выплачиваться в порядке, установленном настоящим Положением. Если учитель пенсионного возраста проходил аттестацию после 14 мая 2019 и по его результатам категория изменилась, учителю положена выплата зарплаты исходя из действующей категории», — говорится в сообщении.