Savol: Men umumta’lim maktabida matematika fanidan dars beraman. Menga har oylik ustama to‘lanadi. Ustama olayotgan o‘qituvchilarga ham mukofot puli beriladimi?
Mazkur savolga Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Yuridik bo‘limi xodimlari javob berdi:
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 30.09.2019-yildagi 823-son Qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida” 1-ilovaning 9-bandiga ko‘ra, pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining bazaviy tarif stavkasiga har oylik ustama belgilash umumta’lim muassasalari xodimlarini mukofotlash va ularga moddiy yordam berish umumta’lim muassasalaridagi tashkil etiladigan ishchi guruh qarori bilan ochiq muhokama orqali hamda umumta’lim muassasasining pedagogik kengashi fikrlarini hisobga olib, Jamg‘armada nazarda tutilgan mablag‘lar doirasida amalga oshiriladi.
Nizomning 29-bandida umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan rahbar xodimlari faqat “1-oktyabr— O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan Jamg‘armaning mavjud mablag‘lari hisobidan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 50 foizigacha miqdorida mukofotlanishi mumkinligi ko‘rsatilgan.
Bundan tashqari, Nizomning 32-bandida Prezident maktablariga tanlov asosida qabul qilingan har bir o‘quvchi uchun tegishli umumta’lim muassasasining mos (tanlov, musobaqa, imtihon fanlari) fan o‘qituvchisi mazkur Nizomning 29-bandidan tashqari Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan bazaviy tarif stavkasining ikki baravari miqdorida bir yo‘la mukofot puli to‘lash yo‘li bilan rag‘batlantirilishi mumkin. Umumta’lim muassasasi xodimlarini mukofotlashda adolat va xolislik prinsiplariga amal qilinadi.

Вопрос: Я преподаю математику в общеобразовательной школе. Мне платят ежемесячную надбавку. Могут ли учителя, получающие надбавки, также получать премиальные?
На этот вопрос ответили сотрудники юридического отдела Министерства дошкольного и школьного образования:
Согласно пункту №9 Приложения №1, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30.09.2019 №823 «Об учреждении директорского фонда поощрения образцовых работников общеобразовательных средних учебных заведений и порядке использования его средств», установление должностного оклада педагогов, психологов и работников библиотек, установление ежемесячной надбавки к тарифной ставке, выделение премиальных работникам общеобразовательных учреждений и оказание им материальной помощи осуществляется путем открытого обсуждения по решению рабочей группы, созданных в общеобразовательном учреждении и с учетом мнения педагогического совета общеобразовательного учреждения, в пределах средств, предусмотренных Фондом.
В пункте №29 Положения указано, что работники общеобразовательных учреждений, в том числе руководители, могут получать премии в размере до 50% минимального размера оплаты труда из имеющихся средств Фонда только по случаю «1 октября – Дня учителя и наставника».
Кроме того, согласно пункту №32 Положения, за каждого учащегося, зачисленного в Президентские школы по конкурсу, учитель соответствующего общеобразовательного учреждения (конкурс, соревнование, экзаменационные предметы) получает единовременную надбавку в размере сумма двукратного размера базовой тарифной ставки за счет средств Фонда, за исключением пункта 29 настоящего Положения, может быть поощрена выплатой. При награждении работников образовательного учреждения соблюдаются принципы справедливости и беспристрастности.