2022 йилда иқтидорли ўқитувчиларнинг иш ҳақлари оширилиши кутилмоқда. Бу ҳақда «Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси тўғрисидаги» Президент фармони лойиҳасида назарда тутилган.
Яъни, 2022 йилдан бошлаб ўқитувчиларнинг малака тоифасига қараб табақалаштирилган ҳолда қуйидаги миқдорларда қўшимча иш ҳақи тўлаш режалаштирилмоқда:
- олий тоифали ўқитувчилар учун – камида 15 фоизга;
- биринчи тоифали ўқитувчилар учун – камида 10 фоизга;
- иккинчи тоифали ўқитувчилар учун – камида 5 фоизга.
Агар мазкур фармон лойиҳаси тасдиқланса, малака тоифасига эга бўлган ўқитувчилар қуйидаги миқдорда ойлик маош оладилар:
Олий тоифали ўқитувчи – 3 млн 645 минг 511 сўм
Биринчи тоифали ўқитувчи – 3 млн 155 минг 468 сўм
Иккинчи тоифали ўқитувчи – 2 млн 703 минг 065 сўм
Эслатиб ўтамиз, ўқитувчиларнинг малака тоифасига қараб табақалаштирилган ҳолда ойлик маошларнинг оширилиши юқорида айтиб ўтилган Президент фармони лойиҳаси имзолангандан сўнгина амалга оширилади.
Фармон лойиҳаси 2021 йилнинг 30 декабрь куни муҳокамалар порталига жойланган бўлиб, 2022 йилнинг 14 январь куни якунланади. Катта эҳтимол билан Президент фармони январъ ойининг учинчи ўн кунлигида тасдиқланиши мумкин.

В 2022 году ожидается повышение заработной платы талантливых учителей. Об этом говорится в проекте указа президента «О Стратегии развития нового Узбекистана на 2022-2026 годы».
То есть с 2022 года планируется выплачивать учителям следующие дополнительные заработные платы, распределенные по категориям в соответствии с их квалификацией:
- Высшая категория – минимум на 15% ;
- Первая категория – минимум на 10% ;
- Вторая категория – минимум на 5%.
Если этот проект указа будет одобрен, учителя с квалификационной категорией будут получать ежемесячную заработную плату в следующем размере:
Учителя высшей категории – 3 645 511 суммов;
Учителя первой категории – 3 155 468 суммов;
Учителя второй категории – 2 703 065 суммов.
Напоминаем, повышение заработной платы учителей, распределенных по квалификационным категориям, будет произведено только после подписания вышеупомянутого проекта указа Президента.
Проект указа был размещен на портале обсуждения 30 декабря 2021 года и будет завершен 14 января 2022 года. С большой вероятностью Указ Президента может быть утвержден в третьей декаде января.