O‘qituvchi ta’til vaqtida malaka oshirishga borsa, unga pul to‘lanadimi? Malakali huquqshunoslar ushbu savolga javob berishdi.
Savol: O‘qituvchi ta’til vaqtida oflayn tarzida malaka oshirsa unga pul to‘lanadimi? Ta’til vaqti cho‘ziladimi? Menga ta’til vaqtida ma’muriyat o‘qishga yubora olmaydi, buyruq chiqara olmaydi deyildi.
Mehnat kodeksining 229-moddasiga ko‘ra agar har yilgi mehnat ta’tilidan foydalanishga monelik qiluvchi sabablar ta’til boshlanguniga qadar kelib chiqqan bo‘lsa, xodim bilan ish beruvchi o‘rtasidagi kelishuvga binoan ta’tildan foydalanishning yangi muddati belgilanadi. Bunday sabablar ta’til davrida kelib chiqqan hollarda ta’til tegishli kunlar soniga uzaytiriladi yoki xodim bilan ish beruvchining kelishuviga ko‘ra ta’tilning foydalanilmay qolgan qismi boshqa muddatga ko‘chiriladi.
Mana shu qoidaga ko‘ra siz ta’til davrida malaka oshirishga jalb qilinganingiz uchun ta’til muddati malaka oshirish muddati tugaydigan muddatga uzaytiriladi. Bunda sizning malaka oshirish davomida ish haqi qoplanadi.
Mehnat kodeksining 367-moddasiga muvofiq xodimlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish xodim hamda ish beruvchi uchun ixtiyoriy tartibda yoki, agar xodimlarni majburiy qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish talablari mehnat to‘g‘risidagi qonunchilikda hamda mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlarda, mehnat shartnomasida nazarda tutilgan bo‘lsa, majburiy tartibda amalga oshirilishi mumkin.
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 17-yanvardagi 25-son qaroriga 1-ilovada tasdiqlangan Xalq ta’limi xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi Nizom 130-bandiga asosan ixtisoslashtirilgan ta’lim tashkilotlariga ishdan ajralgan holda malaka oshirishga yuborilgan tinglovchilarning o‘qishi davrida asosiy ish joyi bo‘yicha lavozimi va o‘rtacha ish haqi saqlanib qoladi.
Shuningdek ushbu kodeks 370-moddasiga asosan xodim ish beruvchi va xodim uchun majburiy bo‘lgan qayta tayyorlashga yoki malaka oshirishga yuborilgan taqdirda, ish beruvchi qayta tayyorlash yoki malaka oshirish davrida xodimning ish joyini (lavozimini) va o‘rtacha ish haqini saqlab qolishi shart.
✅ Shunga ko‘ra siz ishdan ajralgan holda malaka oshirishga jalb etilgan bo‘lsangiz, unda sizning ish haqingiz saqlanib qolishi va sizga to‘lanishi kerak.

Оплачивается ли учителю, если он идёт на повышение квалификации во время каникул? На этот вопрос ответили квалифицированные юристы.
Вопрос: Если учитель проходит очное повышение квалификации во время отпуска, будет ли ему выплачена компенсация? Будет ли продлён отпуск? Мне сказали, что администрация не может отправлять сотрудников на учёбу или отдавать распоряжения во время отпуска.
Согласно статье 229 Трудового кодекса, если причины, препятствующие использованию ежегодного трудового отпуска, возникли до начала отпуска, новый срок использования отпуска определяется по соглашению между работником и работодателем. В случаях, когда указанные причины возникли в период отпуска, отпуск продлевается на соответствующее количество дней или по соглашению между работником и работодателем неиспользованная часть отпуска переносится на другой срок.
По этому правилу, поскольку вы участвуете в повышении квалификации в период отпуска, период отпуска продлевается на период, когда истекает период повышения квалификации. В этом случае вам будет компенсирована заработная плата за период повышения квалификации.
В соответствии со статьей 367 Трудового кодекса переподготовка и повышение квалификации работников может осуществляться в добровольном для работника и работодателя порядке или в обязательном порядке, если требования к обязательной переподготовке и повышению квалификации работников предусмотрены трудовым законодательством и иными правовыми актами о труде, трудовым договором.
В соответствии с пунктом 130 Положения о порядке организации системы непрерывного профессионального развития работников народного образования, утвержденного приложением 1 к постановлению Кабинета Министров № 25 от 17 января 2022 года, за слушателями, направленными в специализированные организации образования для повышения квалификации на условиях заочной формы обучения, на период обучения сохраняются должность по основному месту работы и средняя заработная плата.
Также согласно статье 370 настоящего Кодекса в случае направления работника на переподготовку или повышение квалификации, обязательные как для работодателя, так и для работника, работодатель обязан сохранить за работником место работы (должность) и среднюю заработную плату на период переподготовки или повышения квалификации.
✅ Соответственно, если вы повышаете квалификацию, находясь вдали от основной работы, ваша заработная плата должна быть сохранена и выплачена вам..