Geografiya fani o‘qituvchisiga ingliz tili sertifikati uchun ustama to‘lanadimi? Ushbu savolga javob berib o‘tildi.
Savol: Men Toshkent viloyati, Toshkent tumanidagi maktablarning birida geografiya fanidan dars beraman. Yaqinda 20 va 50 foizlik ustama to‘lanadigan Sertifikatlar ro‘yxati e’lon qilindi. Menda ingliz tilidan V2 (IELTS-6) Sertifikatim bor. Shu Sertifikat asosida gografiya darslari uchun ustama haq to‘lanadimi? (O‘.H.G‘)
Javob: Afsuski, to‘lanmaydi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 11 maydagi PF-134-son Farmoning 9-bandi (а-kichik bandi)da:
2022 yil 1 sentyabrdan boshlab Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida o‘zi dars beradigan fani bo‘yicha tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga ularning tarif stavkasiga nisbatan 20 yoki 50 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lanishi belgilab qo‘yilgan.

Выплачивается ли надбавка за сертификат по английскому языку учителю географии? - Ta’lim / Образование
Выплачивается ли надбавка за сертификат по английскому языку учителю географии?
Выплачивается ли надбавка за сертификат по английскому языку учителю географии? На этот вопрос был дан ответ.
Выплачивается ли надбавка за сертификат по английскому языку учителю географии
Вопрос: Я преподаю географию в одной из школ Ташкентского района, Ташкентской области. Недавно был опубликован список cертификатов с 20- и 50-процентной надбавкой. Имею сертификат English B2 (IELTS-6). Выплачивается ли надбавка за уроки географии на основании этого сертификата? (У.Х.Г.)
Ответ: К сожалению не выплачивается.
Пункт 9 (подпункт а) Указа Президента Республики Узбекистан № ПФ-134 от 11 мая 2022 года сказано:
С 1 сентября 2022 года педагогам, имеющим соответствующий уровень сертификата по предмету, который они преподают в дошкольных и общеобразовательных учреждениях Министерства школьного образования, будет выплачиваться дополнительная ежемесячная надбавка в размере 20 или 50 процентов к их тарифной ставке.