Ushbu sahifada A.P. Rimkevich muallifligida yaratilgan “Fizikadan masalalar to‘plami” ni yuklab olishingiz mumkin.
Maktab fizika kursini o‘rganish — fizik hodasalar va qonuniyatlarni tushunibgina qolmay, balki ularni amalda tadbiq qila bilish ham demakdir. Aniq, alohida masalani hal qilish uchun fizikaning umumiy qoidalarini har qanday qo‘llanish fizik masala yechish demakdir. Masalani yechishga kirishishdan avval masalaning ma’nosini tushunib olish va uning asosida qanday fizik xodisalar va qonuniyatlar yotganini, unda tavsiflangan jarayonlarning qaysilari asosiy ekanini va qaysilarini hisobga olmaslik mumkinligini aniqlab olishga, lozim.
Masalani yechish uchun biz soddalashtiruvchi qanday farazlar kiritishimiz lozimligini bilishimiz kerak. Masalan, jismning biror balandlikdan tushish vaqtini hisoblashda quyidagi soddalashtirishlar qilinadi: jismni moddiy nuqta deb hisoblab, erkin tushish tezlanishi o‘zgarmas deb qabul qilinadi, havoning qarshiligi hisobga olinmaydi.
Kattaliklar va fizik doimiyliklarning jadval qiymatlaridan foydalanib, ularning qiymatlari yechilayotgan masalaning anniq shartlari bilan belgilanadigan aniqlik darajasida yaxlitlash lozim.
To‘plamning so‘nggi nashri chiqqandan buyon universitetlarga kirish imtihonlari qabul qilish tajribasi ko‘pgina masalalar, jumladan, yangi tashkil etilgan fakultetlar (hisoblash matematikasi va kibernetika, tuproqshunoslik fakultetlari)da berilgan masalalar bilan boyitildi.
Kitobning uchinchi nashrida bu materiallar hisobga olindi, kitobni qayta ishlashda undan keng foydalanayotgan tayyorlov bo‘limlari va kurslari tinglovchilarining istaklarini hisobga olgan holda ba’zi masalalarning yechimlari olib tashlanib, faqat javoblari qoldirildi. Bundan maqsad o‘quvchilarni mustaqil ishlashga o‘rgatishdir. Kitobda faqat foydalanuvchilar uchun kerak bo‘ladigan asosiy masalalarninggina mufassal yechimlari qoldirildi.

Сборник задач по физике (А.П. Рымкевич) - Ta’lim / Образование
Овладеть школьным курсом физики — это значит не только понять физические явления и закономерности, но и научиться применять их на практике. Всякое применение общих положений физики для разрешения конкретного, частного вопроса есть решение физической задачи. Умение решать задачи делает знания действенными, практически применимыми.
ФизикаПриступая к решению задачи, нужно прежде всего вникнуть в смысл задачи и установить, какие физические явления и закономерности лежат в ее основе, какие из описанных в ней процессов являются главными и какими можно пренебречь. Надо выяснить, какие упрощающие положения можно ввести для решения задачи. Рассчитывая, например, время падения тела с некоторой высоты, исходят из следующих упрощений: тело считают материальной точкой, ускорение свободного падения считают постоянным, сопротивление воздуха не учитывают. Принятые допущения отмечают при анализе задачи.
В задачах с конкретным содержанием их области: техники, сельского хозяйства, спорта, быта, а также в задачах с историческим содержанием приведены реальные паспортные, справочные или исторические данные с точностью, заданной в соответствующих источниках. Вычисления в таких задачах, естественно, становятся более громоздкими. Поэтому при их решении целесообразно пользоваться микрокалькулятором. При отсутствии микрокалькулятора данные следует округлить до двух-трёх значащих цифр. Ответы на такие задачи приведены для расчетов без округления табличных величин.
Многие задачи целесообразно решать устно. Это относится к большинству качественных задач, многим тренировочным, а также к задачам на исследование функциональной зависимости типа: «Во сколько раз изменится величина у при изменении величины х в n раз?»
В настоящем издании у большинства задач стоит двойная нумерация в связи с добавлением задач, решение которых требует составления программ для микрокалькулятора, а также задач, отражающих современное состояние науки и техники (в скобках стоят номера задач 1988 г. издания). Программируемые задачи отмечены буквами (ПРГ), новые — (н). Задачи повышенной трудности отмечены Звездочкой (*).Авторы