Ўқитувчиларнинг маошлари бевосита улар яшайдиган мамлакатга боғлиқ. Баъзи давлатларда ўқитувчиларга ойига бир неча минг АҚШ доллари, баъзи юртларда эса ойига 200 АҚШ доллари тўланади.
Ўқитувчиларнинг маоши қуйидаги омилларга боғлиқ:
- Ўқитувчининг малакаси.
- Ўқув соатлари сони.
- Таълим муассасаси тури.
- Иш тажрибаси.
- Мактаб нуфузи.
2023 йилда ўқитувчилар ойлик маоши бўйича мамлакатлар рейтинги қуйидагича:
Швейцария – ойига 6240 АҚШ доллари.
Дания — 6190.
Люксембург — 5850.
Норвегия — 5450.
Исландия — 5430.
Германия-4390.
Япония — 3990.
Белгия-3900.
Ақш-3900.
Финляндия — 3900.
Люксембург
Люксембургда ўқитувчилар ойига 5,8 минг евро олади. Бу давлатдаги энг юқори ҳақ тўланадиган касблардан бири ҳисобланади. Ўқитувчилар юқори сифатли маълумотга эга ва мамлакат элитасига тегишли.
Номзодга қўйиладиган асосий талаблардан бири Люксембург тилини билишдир. Оддий мактаб синфида 16 тагача ўқувчи таълим олади. Ўқитувчилар ўртасида рақобат анча юқори. Мактабларда асосан 40 ёшгача бўлган ёшлар ишлайди.
Германиядаги ўқитувчиларнинг ўртача иш ҳақи ойига 4,3 минг еврони ташкил қилади. Касб обрўли ва ишончли ҳисобланади. Ўқитувчига қўйиладиган талаблар: немис дипломининг мавжудлиги ва давлат тилини билиш. Аммо ўқитувчи ҳар хил йўналишдаги камида 2 та фанни билиши керак.
Японияда ўқитувчиларнинг ўртача маоши ойига 4000 долларни ташкил қилади. Ўқитувчилик мамлакатдаги энг ҳурматли касблардан биридир. У нафақат ўқувчиларнинг тарбияси, балки уларнинг ахлоқий фазилатлари учун ҳам жавобгардир. Айнан ўқитувчилар ўқувчиларга анъанавий япон қадриятларини сингдиради.
Ўқитувчилар ўртасидаги рақобат анча юқори: 1 ўрин учун 20 кишига тўғри келади.
Ишни бошлашдан олдин ўқитувчидан қуйидагилар талаб қилинади:
- тоифа олиш;
- имтиҳондан ўтиш;
- лицензия олиш.
Японияда ўқитувчилар таълим муассасасига эмас, балки префектурага тайинланади. Муҳим талаблардан бири ёшдир: ўқитувчи 30 ёшдан кичик бўлиши маъқул кўрилади.
АҚШ
АҚШда ўқитувчининг ойлик маоши кўп жиҳатдан у ишлайдиган штатга боғлиқ:
Жанубий Дакота – ойига $ 3,210;
Нью-Йорк, Калифорния – ойига 7510 доллар.
Ўқитувчиларнинг ўртача иш ҳақи ойига 3900 долларни ташкил қилади.
Финляндия
Финляндиялик ўқитувчиларнинг ўртача иш ҳақи ойига 3900 еврони ташкил қилади. 1–6-синф ўқувчилари билан ишлайдиган ўқитувчи оддий магистр даражасига эга бўлиши керак. Юқори синф ўқувчиларига дарс берадиган ўқитувчи ўзи ўқийдиган фан бўйича магистр даражасига эга бўлиши керак.
Фин мактаблари тўлиқ мустақил иш олиб боради. Мактаб директорлари ва ўқитувчилари ўқув дастурларини ишлаб чиқишда сезиларли мустақилликка эга.
Францияда ўқитувчилар ойига 3300 евро маош олишади. Тахминан иш юкламаси – ҳафтасига 19 соатни ташкил қилади. Ўқитувчилар йилига 4 ойгача дам олишади.
Ўқитувчилар ўз талабалари учун ўқитиш тизимини мустақил танлаш имкониятига эга. Улар кўпинча дарсларни лойиҳалашга ижодий ёндашадилар ва дарслар ноанъанавий форматда ўтказилади.
Ўқитувчининг иши 12 ойда 3 мартагача текширилади. Вилоят таълим тизими инспектори ўқитувчилик даражасини тасдиқлайди.
Канада
Канададаги ўқитувчиларнинг ўртача иш ҳақи ойига 3151 долларни ташкил қилади. Ўқитувчилар юқори ижтимоий мавқега эга ва жамиятда катта ҳурматга сазовордир.
Ўқитувчига қўйиладиган асосий талаблар:
- Дипломга эга бўлиши.
- Бакалавр даражасига эга бўлиши.
- Ўқитувчилик сертификатининг мавжудлиги.
- Инглиз ва француз тилларини яхши билиши.
Республика бўйича касаба уюшмаларини ўқитиш тизими мавжуд. Бунинг эвазига ўқитувчилар ойлик маоши оширилиб, қўшимча имтиёзларга эга бўлишади.
Италиялик ўқитувчилар ойига 2700 евро олишади. Ўқитувчилар мамлакатдаги энг кам маош оладиган касблар қаторига киради. Иқтисодий вазиятнинг ёмонлашуви фонида ишдан бўшатишлар тез-тез содир бўлади. Иш кўлами оғир бўлишига қарамай, ўқитувчилар ўз ишларини ушлаб туришга ҳаракат қилишади.
Австрия
Австрия таълим тизими ўқитувчилар меҳнатини жуда юқори баҳолайди. Умумтаълим мактабларида ишлайдиган ўқитувчилар ойига ўртача 2900 евро маош олади. 8 йиллик мактабда ишлайдиган ўқитувчилар ойига 2500 евро олади.
Словакия
Словакияда ўқитувчининг маоши ойига 1280 еврони ташкил қилади. Ўқитувчилик касби нуфузли ва юқори маошли деб ҳисобланмайди. Шу сабабли мамлакатда тез-тез намойишлар бўлиб туради.
Машғулотлар мактаб биносида ўтказилади. Лекин амалий машғулотлар вақтида (1 ой дамвомида ўтказилади) ўқитувчилар ва ўқувчилар шаҳар ташқарисига чиқишади.

Зарплата учителей находится в прямой зависимости от страны, в которой они проживают. В некоторых государствах преподавателям платят по несколько тысяч долларов США/месяц, в других они получают 200 долл. США/месяц.
Профессия учителя одна из самых социально значимых в государстве и самая распространенная общественная профессия. С этой профессией связано много «социальных ниточек», которые связывают учителя и будущее поколение. Это передача знаний, навыков, а также воспитание и формирование культуры. Само слово «педагог» в переводе с древнегреческого языка означает «сопровождающий ребенка».
Но, профессия учителя стала менее популярна в тех странах, где преподаватели получают маленькую зарплату или не имеют социальных льгот.
Зарплата учителей зависит от следующих факторов:
- Квалификация преподавателя.
- Количество часов.
- Тип учебного заведения.
- Стаж работы.
- Престижность школы.
В 2023 году рейтинг стран по преподавательским зарплатам следующий:
Швейцария — 6240 долларов в месяц.
Дания — 6190.
Люксембург — 5850.
Норвегия — 5450.
Исландия — 5430.
Германия — 4390.
Япония — 3990.
Бельгия — 3900.
США — 3900.
Финляндия — 3900.
Люксембург
В Люксембурге учителя получают 5,8 тыс. евро/месяц. Это одна из самых высокооплачиваемых профессий в государстве. Педагоги имеют качественное образование, и относятся к элите страны.
Одно из главных требований к кандидату – владение люксембургским языком. В обычном школьном классе учится до 16 человек. Конкуренция среди учителей довольно высокая. В основном в школах работают молодые люди до 40 лет.
Средняя зарплата учителей в Германии – 4,3 тыс. евро/месяц. Профессия считается престижной и надёжной. Требования к педагогу: наличие немецкого диплома, и владение государственным языком. Но также учитель должен знать не менее 2 дисциплин разной направленности.
Средняя заработная плата учителя в Японии составляет 4000 долларов ежемесячно. Учитель – одна из наиболее уважаемых профессий в стране. Он отвечает не только за образование воспитанников, но и за их нравственный облик. Именно учителя прививают своим подопечным традиционные японские ценности.
Конкуренция между учителями довольно высока: до 20 человек на 1 место. Перед тем, как приступить к работе, будущий педагог должен:
- Получить квалификацию.
- Проэкзаменоваться.
- Получить лицензию.
Педагоги в Японии закрепляются не за учебным заведением, а за префектурой. Одно из важных требований – молодой возраст: желательно, чтобы педагогу было менее 30 лет.
В Америке месячный доход преподавателя в большей степени зависит от того, в каком регионе он трудится:
Южная Дакота – 3210 долл. США/мес.;
Нью-Йорк, Калифорния – 7510 долл. США/мес.
В среднем по стране уровень з/п учителей составляет 3 900 долл. США/мес.
Финляндия
Средний размер оклада финских учителей – 3 900 евро/месяц. Преподаватель, работающий с учениками 1–6 классов, обязан иметь обычную магистерскую степень. Учитель, преподающий у старшеклассников, должен иметь магистерскую степень по дисциплине, которую он преподаёт.
У финских школ имеется полная автономия. Директора школ и педагоги, разрабатывая учебный план, пользуются существенной независимостью.
Франция
Во Франции преподаватели относятся к среднему классу. Размер оклада считается высоким: 3 300 евро/месяц. Примерная нагрузка – 19 час./неделя. Отдыхают учителя до 4 месяцев в году.
Преподаватели имеют возможность самостоятельно выбрать систему обучения своих подопечных. Они часто подходят к оформлению уроков творчески, и занятия проводятся в нетрадиционном формате.
Работа учителя инспектируется до 3 раз/12 мес. Инспектор из региональной системы образования подтверждает степень педагога.
Канада
Средняя зарплата преподавателей в Канаде – 3151 долларов/месяц. Учителя имеют высокий социальный статус, и пользуются большим уважением в обществе.
Основные требования к преподавателю:
- Наличие диплома.
- Наличие бакалаврской степени.
- Наличие сертификата на ведение преподавательской деятельности.
- Свободное владение английским и французским языком.
На территории страны действует система преподавательских профсоюзов. Благодаря этому учителя получают надбавки к з/п, и пользуются дополнительными привилегиями.
Италия
Итальянские учителя получают 2700 евро/месяц. Педагоги в числе низкооплачиваемых профессий в стране. На фоне ухудшающейся экономической ситуации, часто случаются увольнения. Несмотря на довольно сильную нагрузку, преподаватели стараются держаться за своё место работы.
Австрия
Австрийская система образования достаточно высоко оценивает труд учителей. Преподаватели, работающие в средней школе, зарабатывают в среднем 2900 евро/месяц. Учителя, работающие в 8-летней школе, получают 2500 евро/месяц.
Словакия
Размер заработной платы в Словакии у учителя – 1280 евро/месяц. Профессия учителя не считается престижной и высокооплачиваемой. По этой причине в стране часто происходят манифестации.
Занятия проходят в школьных стенах. Но на практике (она длится 1 неделю) учителя и воспитанники выезжают за город.