Sinfda davomat kam bo‘lsa, sinf rahbariga chora ko‘riladimi? Ushbu savolga malakali huquqshunoslar javob berishdi.
Savol: Assalomu aleykum! Men o‘qituvchiman 30 yillik stajim bor. 11 sinf rahbariman. Hozirgi kunda bitiruvchi sinflarning eng katta muammosi davomat bo‘lib qoldi. Shu sababli meni sinfimda ham davomat to‘liq bo‘lmayapti. Qancha ota-onalarga murojaat qilishimga qaramay davomat masalasini hal etolmayapman. Davomat tufayli direktor meni ustamamni to‘xtatdi va 30% oyligimdan ushlab qoldi. Har safar davomat orqasidan oyligingni kesaman, 100 modda bilan ishdan haydayman deb menga po‘pisa qilayapti, qanday yo‘l tutishim kerak? Har safar jarima to‘lashga yolg‘iz onaman, 2ta farzandim bor, voyaga yetmagan qizim bor. Katta farzandimni egizak bolalari bor, 13 mln kontrakti bor. Maslahat bering. Meni oyligimni olishga, ishdan bo‘shatishga haqqi bormi? Sinfni topshiraman desam, darsni ham topshir deydi. Bugun esa yana oylikdan 50% jarima dedi.
❌ Bu holatda sinf rahbariga nisbatan intizomiy ta’sir chorasi qo‘llash noto‘g‘ri.
Birinchidan, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 27.06.2023 yildagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan umumiy o‘rta ta’lim muassasasi sinf rahbarining yo‘riqnomasiga muvofiq sinf rahbari sinfdagi davomatni nazorat qilishi, bu haqida ota-onalar bilan bog‘lanib, kelmaganlik sabablarini aniqlashi va maktab rahbariyatiga axborot kiritishi kerak.
Ushbu buyruqning 1-ilovasi hamda Xalq ta’limi vazirligining 01.07.2021 yil 206-sonli buyrug‘iga asosan MMIBDO‘ning lavozim majburiyatlaridan biri bu sinf rahbarlarining faoliyatini tashkil etish, o‘quvchilarining davomatlarini nazorat qilish hisoblanadi.
Yuqoridagi qoidaning mazmuniga ko‘ra sinfdagi davomadni ta’minlashga sinf rahbari javobgar emas. U davomadni o‘z vaqtida amalga oshirib, darsga kelmagan o‘quvchilar haqida yuqoridagi majburiyatini bajarishi kifoya.
Ikkinchidan, Mehnat kodeksining 269-moddasiga ko‘ra umumiy qoidaga ko‘ra xodimning yozma roziligi bilan, xodimning roziligi bo‘lmagan taqdirda esa ushbu moddaning ikkinchi qismiga muvofiq ish haqidan ushlab qolinishi mumkin. Xodimning roziligisiz, uning ish haqidan ushlab qolish asoslari ichida sizdagi holat mavjud emas.
❗️Shunday ekan sizning ish haqingizdan faqat sudning qaroriga muvofiq ushlab qolinishi mumkin.
Uchinchidan, Ota-onalarga nisbatan ma’muriy javobgarlik chorasi qo‘llaniladi. Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks 47-moddasiga asosan ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar tomonidan voyaga yetmagan bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish borasidagi majburiyatlarni bajarmaslik, shu jumladan voyaga yetmagan bolalarning ma’muriy huquqbuzarlik sodir etishiga olib kelishi:
— bazaviy hisoblash miqdorining bir baravaridan besh baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
❗️Shunga ko‘ra, bolasini maktabda yubormagan ota-onalarga yuqoridagi modda bilan jarima qo‘llaniladi.
Bu holatda ish beruvchiga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasiga binoan mansabdor shaxs tomonidan mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravaridan 10 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
❗️Sizga mazkur holatda tuman adliya bo‘limiga murojaat qilish orqali ulardan buzilgan huquqlaringizni tiklashda amaliy yordam so‘rashni tavsiya qilamiz.

Будет ли классный руководитель наказан, если посещаемость учащихся в классе низкая? На этот вопрос ответили квалифицированные юристы.
Вопрос: Здравствуйте! Я преподаватель с 30-летним стажем. Я руководитель 11 класса. Посещаемость выпускников является самой большой проблемой в наши дни. По этой причине посещаемость в моем классе также не является полной. Я не могу решить вопрос посещаемости моих учеников, несмотря на то, что несколько раз обращалась родителям. Из-за этой проблемы директор приостановил мою надбавку и удержал 30% от моей зарплаты. Каждый раз из-за неявки учеников он ругает меня, говоря, что урежет мою зарплату или уволит по статье №100. Скажите, как мне поступить в этой ситуации? Я мать-одиночка, мне каждый раз приходится платить штраф, у меня двое детей и несовершеннолетняя дочь. У моего старшего сына двойня, у него контракт. Дайте мне совет. Имеет ли директор право забрать мою зарплату и уволить меня? Когда я говорю, что хочу отказаться от классного руководства, он говорит, что я должна сдать и «свои часы». Сегодня он снова заявил о штрафе в размере 50% месячной зарплаты.
❌ В этом случае применять дисциплинарное взыскание к руководителю класса неправильно.
Во-первых, в соответствии с инструкцией классного руководителя общеобразовательного учреждения, утвержденной приказом министра дошкольного и школьного образования №190 от 27.06.2023, классный руководитель должен контролировать посещаемость класса, связываться по этому поводу с родителями, выявлять причины неявки и информировать руководство школы.
Согласно Приложению №1 к настоящему приказу и приказу Министерства народного образования №206 от 01.07.2021 одной из должностных обязанностей заместителя директора по духовно-нравственному воспитанию является организация деятельности классных руководителей, контроль за посещаемостью их учеников.
Согласно содержанию вышеуказанного правила, руководитель класса не несет ответственности за обеспечение присутствия учащихся на занятии. Ему достаточно своевременно явиться и зафиксировать не пришедших на занятия учащихся и информировать руководство школы.
Во-вторых, согласно статье №269 Трудового кодекса Республики Узбекистан, по общему правилу, удержание из заработной платы могут производиться только с письменного согласия работника. А удержание из заработной платы при отсутствии согласия работника могут производиться в соответствии с второй частью настоящей статьи. Ваша ситуация не входит в основание удержания зарплаты без согласия.
❗️Следовательно, удержание из вашей заработной платы могут быть произведены только в соответствии решением суда.
В-третьих, к Родителям применяется мера административной ответственности. Согласно статье №47 Кодекса об административной ответственности невыполнение родителями или лицами, их заменяющими, обязанностей по воспитанию и обучению несовершеннолетних детей, в том числе побуждение несовершеннолетних к совершению административного правонарушения:
❗️ Соответственно, родители, не отправляющие своих детей в школу, будут оштрафованы по указанной статье.
В этом случае нарушение должностным лицом законодательства о труде и охране труда в соответствии со статьей №49 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности в отношении работодателя влечет наложение штрафа в размере от 5-кратного до 10-кратного размера базового расчета.
❗️ В данном случае, мы рекомендуем Вам обратиться в районный отдел юстиции за практической помощью в восстановлении нарушенных прав.