Ikkita fandan dars beradigan o‘qituvchilarga ustama bitta fan uchun beriladimi? Ushbu savolga malakali huquqshunoslar javob berishdi.
Savol: Assalomu alaykum, men tarbiya va huquq fanlaridan dars beraman. 8soat huquq 11soat tarbiyadan. O‘tgan yili ustama faqat huquq fanidan hisoblanadi deb tarbiya faniga to‘lanmayabdi. O‘qituvchi endi tarbiya uchun alohida papka alohida ishlashi kerak deyishayabdi. Fanlar uchun alohida ustama beriladimi. Bu yil ham faqat huquq fanidan olasan deyishyabdi.
Huquqshunos javobi: Direktor jamg‘armasidan beriladigan ustama o‘qituvchining umumiy dars soatlari uchun beriladi.
Buni quyidagicha tushuntiramiz. Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 30 sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 20-bandi mazmuniga ko‘ra pedagoglarining bazaviy tarif stavkalariga har oylik ustamalar ushbu nizomda qayd etilgan baholash mezonlariga asosan 40 foizgacha miqdorda belgilanadi.
Mazkur nizomning 33-1-bandida pedagog xodimlarga belgilangan ustamalar ularning tarifikatsiya ro‘yxatida ajratilgan dars soatlariga (o‘qituvchining tarif stavkasiga) mutanosib ravishda to‘lanishi keltirilgan.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 275-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi nizomning 21-bandiga muvofiq pedagog xodimlarga qonunchilik hujjatlarida belgilangan ustamalar, shu jumladan mavjud sertifikatlari uchun to‘lanadigan ustamalar, tarifikatsiya ro‘yxatida ajratilgan dars soatlariga (o‘qituvchining tarif stavkasiga) mutanosib ravishda to‘lab beriladi.
✅ Yuqoridagi qoidalarga ko‘ra sizga jami dars soatlaringiz (sizga tarif asosida berilgan) miqdoridan kelib chiqib ustama to‘lanishi shart. Bu masalada tuman adliya bo‘limiga murojaat qilishingiz lozim.

Если учитель преподает по двум предметам, ему предоставляется надбавка за один предмет? На этот вопрос ответили квалифицированные юристы.
Вопрос: Здравствуйте, я преподаю предметы воспитание и основы государства и права (8 часов ОГП и 11 часов воспитание). В прошлом году мне не платили за предмет воспитание, платили только за ОГП. Теперь мне говорят, что нужно завести отдельную папку для предмета воспитание. Будут ли мне платить отдельно за предметы? Они говорят, что в этом году я могу получить только за право.
Ответ юриста: надбавка из Фонда директора выплачивается за общее количество часов занятий учителя.
Мы объясним это следующим образом. Согласно содержанию пункта №20 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров №823 от 30 сентября 2019 года, ежемесячные надбавки к базовым тарифным ставкам педагогических работников устанавливаются в размере до 40 процентов исходя из критериев оценки, зафиксированных в настоящем положении.
Пунктом 33-1 настоящего Положения установлено, что надбавки педагогическим работникам выплачиваются пропорционально количеству педагогических часов, предусмотренных их тарификации (тарифной ставкой педагога).
Также в соответствии с пунктом 21 Положения «Об оплате труда работников народного образования», утвержденного постановлением Кабинета Министров №275, педагогическим работникам выплачиваются установленные законодательными актами надбавки, в том числе за имеющиеся сертификаты, пропорционально количеству учебных часов, предусмотренных тарифной сеткой (тарифной ставкой учителя).
✅ Согласно вышеуказанным правилам, вам должна быть выплачена надбавка, исходя из общего количества часов занятий (предоставленных вам по тарифу). По данному вопросу вам следует обратиться в районный отдел юстиции.