Ўқитувчилар учун қандай турдаги устамалар бор? Уларнинг миқдори қанча? Қандай ҳолатларда устама тўланади? Ушбу саҳифада мактаб ўқитувчилари учун устама турларини кўриб чиқамиз.
Сўнгги йилларда таълим соҳасида амалга оширилаётган халқчил ислоҳотлар ва ўқитувчиларни ижтимоий қўллаб-қувватлашга доир олиб борилаётган қонунчилик ўзгаришлари таълим фидойилари меҳнатини янада моддий қўллаб-қувватлашда катта аҳамият касб этмоқда.
Устамалар кимларга берилади, шартлари, ҳуқуқий асослари ва миқдорлари
Хусусан, халқ таълими тизимидаги умумий ўрта таълим мактабларида фаолият юритаётган ташаббускор ва иқтидорли ўқитувчилар қуйидаги ҳар ойлик устама ва қўшимча тўловларга эга бўлиб келишмоқда:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 январдаги “Олис ҳудудлардаги бюджет ташкилотларига малакали мутахассисларни жалб қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ – 4940-сон қарорига мувофиқ:
- бир маъмурий-ҳудудий бирликлар доирасида бошқа туман ва шаҳарлардан келиб фаолият юритаётган ўқитувчи-педагогларнинг базавий тариф ставкаларига 50 фоиз;
- бошқа маъмурий-ҳудудий бирликдан келиб фаолият юритаётган ўқитувчи-педагогларнинг базавий тариф ставкаларига 100 фоиз устама;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 19 майдаги “Ўзбекистон Республикасида хорижий тилларни ўрганишни оммалаштириш фаолиятини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ – 5117-сон қарорига мувофиқ:
- таълим муассасаларининг камида С1 даражадаги миллий ёки унга тенглаштирилган мос даражадаги халқаро тан олинган сертификатга эга хорижий тиллар (инглиз, француз, немис, испан, итальян, араб, хитой, япон, корейс, турк, форс, пушту, дари, урду, ҳинд) ўқитувчиларига уларнинг базавий тариф ставкасига нисбатан ҳар ойлик 50 фоиз устама;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 3 майдаги “Иқтидорли ёшларни аниқлаш ва юқори малакали кадрлар тайёрлашнинг узлуксиз тизимини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ – 4306-сон қарорига мувофиқ:
- халқаро олимпиадалар ғолибларини тайёрлаган ўқитувчилар ва таълим муассасаси директорларига навбатдаги ўқув йили учун директор жамғармасидан олтин, кумуш ва бронза медаллари бўйича тегишинча 150, 175, 200 фоиз;
Таълим муассасаларида ўқитувчи бўлиб фаолият юритаётган:
- халқаро олимпиадалар ғолиблари лавозим маошига 150 фоиз;
- асосий олимпиадалар республика босқичи ғолиблари лавозим маошига 100 фоиз устама;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2010 йил 1 апрелдаги “Қишлоқ жойлардаги болалар спорти объектларида банд бўлган аёл спорт устозлари меҳнатини рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ – 1315-сон қарорига мувофиқ:
- қишлоқ жойлардаги умумтаълим мактабларида жисмоний тарбия ўқитувчиси ҳамда спорт устози бўлиб ишлаётган аёлларнинг тариф ставкаларига ҳар ойда 15 фоиз устама;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 11 майдаги “2022 — 2026 йилларда халқ таълимини ривожлантириш бўйича миллий дастурни тасдиқлаш тўғрисида”ги ПФ – 134-сон қарорига мувофиқ:
- халқаро стандартлар талабларига жавоб берадиган миллий баҳолаш тизимида олинган сертификатга эга бўлган педагог кадрларга — уларнинг тариф ставкасига нисбатан 50 фоиз устама;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 2 августдаги “Халқ таълими вазири жамғармаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 425-сон қарорига мувофиқ:
- касбий маҳоратини баҳолаш бўйича ўтказилган тест ва суҳбат натижаларига кўра энг юқори балл тўплаган малакали педагог кадрларга меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 5,5 баравари миқдорида устама;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 12 октябрдаги “Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларга таълим беришга оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тасдиқлаш тўғрисида”ги 638-сон қарорига мувофиқ:
инклюзив таълим синфлари ўқитувчиларига меҳнатнинг алоҳида шароитлари учун ҳар ойда тўланадиган устама ҳақи синфда алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган бир нафар бола учун лавозим маошининг 10 фоиздан — 40 фоизгача устама;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 7 июндаги “Олис ҳудудларда жойлашган умумий ўрта таълим муассасаларида фаолият юритаётган педагог ходимларнинг меҳнатини янада рағбатлантириш тўғрисида”ги 471-сон қарорига мувофиқ:
олис ҳудудларда жойлашган умумий ўрта таълим муассасаларида бошқа ҳудудлардан келиб фаолият юритаётган педагог ходимларнинг базавий тариф ставкаларига иш стажидан келиб чиқиб 10 фоиздан — 50 фоизгача устама;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 30 сентябрдаги “Умумий ўрта таълим муассасаларининг ўрнак кўрсатган ходимларини моддий рағбатлантириш тартибини такомиллаштириш тўғрисида”ги 823-сон қарорига мувофиқ:
Директор жамғармаси маблағлари ҳисобидан Умумтаълим муассасалари ходимларига жумладан, педагог, психолог ва кутубхона ходимларининг базавий тариф ставкаларига нисбатан 10 фоиздан — 40 фоизгача устама;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 24 декабрдаги “Илм-фан ва таълим соҳасидаги давлат ташкилотларида илмий, илмий-педагогик ва меҳнат фаолияти билан шуғулланувчи илмий даражага эга ходимларга қўшимча ҳақ тўлаш тартиби тўғрисида”ги 1030-сон қарорига мувофиқ:
Илм-фан ва таълим соҳасидаги давлат ташкилотларида (кейинги ўринларда ташкилот деб аталади) илмий-педагогик ва меҳнат фаолияти билан шуғулланувчи ходимларнинг лавозим маошига нисбатан:
- фан номзоди ёки фалсафа доктори (PhD) (ёки хорижий мамлакатларда уларга тенглаштирилган даражалар) (кейинги ўринларда фалсафа доктори деб аталади) илмий даражасига эга шахслар учун — лавозим маошининг 30 фоизигача;
- фан доктори (Doctor of Science) (ёки хорижий мамлакатларда унга тенглаштирилган даража) (кейинги ўринларда фан доктори деб аталади) илмий даражасига эга шахслар учун — лавозим маошининг 60 фоизигача устама;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2008 йил 3 январдаги “Фахрий унвонлар эгаларига тўловларни тайинлаш ва амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги 2-сон қарорига мувофиқ:
- “Халқ” ва “Хизмат кўрсатган арбоб” фахрий унвонлари эгаларига базавий ҳисоблаш миқдорининг 3 баравари;
- “Хизмат кўрсатган” фахрий унвони эгаларига (қолган касблар бўйича) базавий ҳисоблаш миқдорининг 1,6 баравари миқдорида устама;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2005 йил 21 декабрдаги “Халқ таълими ходимлари меҳнатига ҳақ тўлашнинг такомиллаштирилган тизимини тасдиқлаш тўғрисида”ги 275-сон қарорига мувофиқ:
а) синфдаги ўқувчилар сонига кўра синф раҳбарлиги учун меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорига нисбатан 26,4 фоиздан — 52,8 фоизгача синфдаги ўқувчилар сонига кўра қуйидагича:
- 15 нафар ўқувчигача — 26,4 фоиз;
- 16 нафардан 20 нафар ўқувчигача — 31,6 фоиз;
- 21 нафардан 25 нафар ўқувчигача — 36,9 фоиз;
- 26 нафардан 30 нафар ўқувчигача — 42,1 фоиз;
- 31 нафар ва ундан кўп ўқувчи бўлганда — 52,8 фоиз;
б) дафтарларни ва ёзма ишларни текширганлик учун ўқувчилар сонидан келиб чиқиб меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорига нисбатан 8,8 фоиздан — 17,6 фоизгача;
в) информатика кабинети мудирлиги учун меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорига нисбатан 17,6 фоиз;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2003 йил 11 августдаги “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Тошкент ислом университети битирувчиларини молиявий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш тўғрисида”ги 347-сон қарорига мувофиқ:
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Тошкент ислом университетини битириб, давлат идоралари ва нодавлат ташкилотларга ишга қабул қилинадиган бакалавр ва магистрларнинг лавозим маошларига 20 фоиз устама.

Какие существуют доплаты и надбавки для школьных учителей?
В последние годы реформы, проводимые в сфере народного образования, и законодательные изменения, касающиеся социальной поддержки учителей, приобретают все большее значение для дальнейшего материального обеспечения труда преданных делу образования.
Кому выдаются надбавки, условия, правовые основы и суммы
В частности, талантливые учителя, работающие в общеобразовательных средних школах государственной системы образования, получают следующие ежемесячные надбавки и доплаты:
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 января 2021 года № ПП-4940 “О мерах по привлечению квалифицированных специалистов в бюджетные организации отдаленных регионов”:
• 50 процентная надбавка к базовым тарифным ставкам учителей-педагогов, прибывающих из других районов и городов в рамках одной административно-территориальной единицы;
• 100 процентная надбавка к базовым тарифным ставкам учителей-педагогов, осуществляющих деятельность из другой административно-территориальной единицы;
В соответствии с постановлением президента Республики Узбекистан от 19 мая 2021 года ПП №5117 «О мерах по выведению деятельности по популяризации изучения иностранных языков в Республике Узбекистан на качественно новый уровень:
• учителям иностранных языков (английского, французского, немецкого, испанского, итальянского, арабского, китайского, японского, корейского, турецкого, персидского, пушту, дари, урду, хинди) образовательных учреждений, имеющим международно признанный сертификат соответствующего национального или эквивалентного уровня не ниже уровня C1, ежемесячная надбавка в размере 50 процентов к их базовой тарифной ставке;
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 мая 2019 года № ПП-4306 «О мерах по выявлению талантливой молодежи и организации непрерывной системы подготовки высококвалифицированных кадров»:
• учителям и директорам учебных заведений, подготовившим победителей международных олимпиад, выплачивается 150, 175, 200 процентов от суммы золотых, серебряных и бронзовых медалей из фонда директора на следующий учебный год соответственно;;
Те, кто работает учителями в образовательных учреждениях получают:
• победители международных олимпиад 150 процентов к зарплате;
• победители республиканского этапа основных олимпиад 100-процентная надбавка к должностному окладу;
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 апреля 2010 года № ПП-1315 “о мерах по стимулированию труда женщин – мастеров спорта, занятых на детских спортивных объектах в сельской местности”:
• 15 процентная ежемесячная надбавка к тарифным ставкам женщин, работающих учителями физкультуры и спорта в средних школах в сельской местности;
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 мая 2022 года № УП-134 “Об утверждении национальной программы развития народного образования на 2022-2026 годы”:
• педагогическим кадрам, имеющим аттестат, полученный в национальной системе оценки, отвечающий требованиям международных стандартов, — надбавка в размере 50 процентов к их тарифной ставке;
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 августа 2022 года № 425 “О мерах по организации деятельности фонда Министра народного образования”:
• надбавка в размере 5,5-кратного минимального размера оплаты труда квалифицированным педагогическим кадрам, набравшим наивысший балл по результатам тестирования и собеседования по оценке профессионального мастерства;
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 октября 2021 года № 638 “Об утверждении нормативных правовых актов, касающихся образования детей с особыми образовательными потребностями”:
• ежемесячная надбавка учителям классов инклюзивного образования за особые условия труда составляет от 10% до 40% от должностного оклада на одного ребенка с особыми образовательными потребностями в классе;
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 июня 2019 года № 471 “О дальнейшем стимулировании труда педагогических работников, осуществляющих деятельность в общеобразовательных учреждениях, расположенных в отдаленных районах”:
в общеобразовательных учреждениях, расположенных в отдаленных районах, к базовым тарифным ставкам педагогических работников, прибывающих из других регионов, в зависимости от стажа работы начисляется надбавка в размере от 10% до 50%;
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30 сентября 2019 года № 823 «О порядке совершенствования материального стимулирования отличившихся сотрудников общеобразовательных учреждений»:
• Надбавка работникам общеобразовательных учреждений, включая педагогов, психологов и библиотечных работников, за счет средств Фонда директора в размере от 10% до 40% к базовым тарифным ставкам;
В соответствии с постановлением Кабинета министров Республики Узбекистан от 24 декабря 2019 года № 1030 “О порядке доплаты работникам, имеющим ученую степень, занимающимся научной, научно-педагогической и трудовой деятельностью в государственных организациях в сфере науки и образования”:
В отношении должностных окладов работников, занятых научно-педагогической и трудовой деятельностью в государственных организациях в области науки и образования (далее-организация):
• для лиц, имеющих ученую степень кандидата наук или доктора философии (PhD) (или эквивалентные им степени в зарубежных странах) (далее — доктор философии) — до 30% от должностного оклада;
• для лиц с ученой степенью доктора наук (Doctor of Science) (или эквивалентной ей в зарубежных странах) (далее — доктор наук) — надбавка до 60% к должностному окладу;
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 3 января 2008 года № 2 ”Об утверждении Положения о порядке назначения и осуществления выплат обладателям почетных званий»:
• 3 кратный размер базового расчета для обладателей почетных званий «Народный» и «Заслуженный деятель»;
• Надбавка обладателям почетного звания «Заслуженный работник» (по остальным профессиям) в размере 1,6-кратной суммы базового расчета;
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 декабря 2005 года № 275 “Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда работников народного образования”:
Учителям школ дополнительно выплачивается процентная надбавка к минимальной сумме оплаты труда (1 050 000 сумов) в следующих размерах:
• до 15 учеников – 26,4 процента;
• от 16 до 20 учеников – 31,6 процента;
• от 21 до 25 учеников – 36,9 процента;
• от 26 до 30 учеников – 42,1 процента;
• 31 ученик и более – 52,8 процента;
за проверку тетрадей и письменных работ (в том числе по предметам, по которым учащиеся обучаются в двух группах) – 8,8 процента при количестве учащихся в классе до 15 человек и 17,6 процента при количестве учащихся 15 и более человек.
за заведование кабинетом информатики – 17,6 процента.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11 августа 2003 года № 347 “О финансовой поддержке выпускников Ташкентского исламского университета при Кабинете Министров Республики Узбекистан”:
• 20 процентная надбавка к должностным окладам бакалавров и магистров, окончивших Ташкентский исламский университет при Кабинете министров и принимаемых на работу в государственные учреждения и неправительственные организации.