1 мартдан эътиборан, таълим даражаси паст мактабда дарс бериш учун бошқа ҳудудлардан жалб қилинган ўқитувчиларга махсус устамалар ҳисоблаш бошланди.
Халқ таълими вазирлиги ва Таълим инспекцияси республикадаги таълим даражаси юқори бўлмаган мактаблар рўйхатини тасдиқлади. Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати маълум қилди.
«Вазирлик томонидан таълим даражаси юқори бўлмаган умумтаълим мактаблари бўш иш ўринларига (вакант дарс соатлари бўйича) бошқа ҳудудлардан ўқитувчиларни ишга қабул қилиш схемаси ишлаб чиқилди. Бўш иш ўринлари тўғрисидаги маълумотлар билан ish.uzedu.uz cайти орқали танишиш мумкин», – дейилади хабарда.
Қайд этилишича, умумтаълим мактабларда ўқитувчиларни ишга олиш тартиби соддалаштирилган: ўқитувчиларни ишга қабул қилиш бўйича ХТБлардаги айрим бюрократик тартиблар бекор қилинган ва ишга қабул қилиш мактаб раҳбарининг ваколатига ўтказилган.
Таълим даражаси юқори бўлмаган умумтаълим мактабларига бошқа ҳудудлардан ишга қабул қилиш учун бўш иш ўринларига икки ва ундан ортиқ номзодлар талабгор сифатида ҳужжат топширган ҳолларда номзодларни мактаблардаги танлов комиссияси саралаб олади.
Ҳудудлардан жалб қилинган ўқитувчиларга махсус устамалар тўлаш тартиби жорий ўқув йилида амал қилади. Жойларда ўқитувчи-педагоглар ва жамоатчиликнинг таклифларини инобатга олган ҳолда янги ўқув йилидан жараён такомиллаштириб борилади.
Эслатиб ўтамиз, президент қарорига асосан, 2021 йил 1 мартдан бошлаб:
- бир маъмурий бирлик (вилоят) доирасида бошқа туман ва шаҳарлардан келиб фаолият юритаётган ўқитувчиларнинг базавий тариф ставкаларига 50 фоиз;
- бошқа маъмурий бирлик (вилоят)дан келиб фаолият юритаётган ўқитувчиларнинг базавий тариф ставкаларига 100 фоиз махсус устамалар тўланади.

Установлен порядок оплаты надбавки для учителей, привлеченных из других регионов - Ta’lim / Образование
Установлен порядок оплаты надбавки для учителей, привлеченных из других регионов
С 1 марта начнут начисляться специальные надбавки учителям из других регионов за преподавание в школах с низким качеством образования.
Министерство народного образования и Инспекция образования утвердили список школ с низким уровнем образования в стране. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
«Министерство разработало схему набора учителей из других регионов для заполнения вакансий в общеобразовательных школах с низким уровнем образования (на свободные часы занятий). Информацию о вакансиях можно найти на сайте ish.uzedu.uz .
Было отмечено, что процедура приема на работу учителей в общеобразовательные школы была упрощена: были отменены некоторые бюрократические процедуры приема учителей, и набор был передан директору школы.
В случае, если на вакантные места в средних школах с низким уровнем образования претендуют два или более кандидатов из других регионов, кандидаты отбираются отборочной комиссией школы.
Порядок выплаты специальных надбавок учителям из регионов действует на текущий учебный год. С нового учебного года процесс будет улучшен с учетом предложений учителей и общественности на местах.
Напоминаем, согласно указу президента с 1 марта 2021 года cпециальные надбавки выплачиваются в размере:
• 50 процентов базовой тарифной ставки учителей и педагогов, перешедших на работу из других районов и городов в рамках одной административно-территориальной единицы;
• 100 процентов базовой тарифной ставки учителей и педагогов, перешедших на работу из других административно-территориальных единиц.