«Мактабга адашиб келиб қолган инсонларга интернетда хайп кўтармасдан секин бошқа иш топишни маслаҳат берамиз» – Шерматов
Таълим сифати паст мактабга бошқа тумандан борган малакали ўқитувчи учун 50 фоиз устама, бошқа вилоятдан келганига эса 100 фоиз устама бериш кўзда тутиляпти, деб ёзади халқ таълими вазири Шерзод Шерматов.
Унинг хабар қилишича, битирувчисининг биронтаси ҳам олий таълим муассасаси (ОТМ)га кирмаган мактабларда узоқ вақт ишлаган раҳбарларни лавозимдан олиш бўйича чоралар бошлангани сабаб, ушбу мактаблар жамоаси ҳаракатга тушиб, бир йил ичида бундай мактаблар сони 3 баробар камайди.
“Буёғига ўқувчилар битиришига атиги ярим йил қолди. Шунинг учун ушбу графикда кўрсатилган тўқ қизил рангдаги (0 фоиз) ва қизил рангдаги (10 фоизгача кўрсатгичга эга) мактаблар учун бу йил жуда катта синов йили бўлади. Шунинг учун, ушбу мактаблар жамоаси бирлашиб натижага ҳаракат қилиши зарур. Аввалгидек, биз кетсак, ўрнимизга ўқитувчи топилмайди, дейиш хомхаёлдан бошқа нарса эмас.
grafika-vikusknikov
Вазирлик, вилоят ва туман бўлинмалари ходимлари ҳам бундан буён фақат қизил (10 фоизгача кўрсаткичли) мактабларга бориб, улардаги аҳволни яхшилаш бўйича ишлайди. Яшил категориядаги мактабларга умуман бормаса ҳам бўлади, уларга халақит қилинмаса бўлди асосийси. Уларда яхши ёш кадрлар бўлса, қизил категориядаги мактабларнинг раҳбар лавозимларига тавсия этиш керак, холос. Шундагина ушбу яшил мактаблардаги ижобий муҳит қизил мактабларга ҳам тезроқ тарқалади”, – дейди вазир.
Унинг таъкидлашича, бу масала анчагина шов-шув, хайпга айланиши мумкин, чунки ҳеч ким ишдан шундоқ кетишни хоҳламайди.
“Мактабда ўқувчиларга таълим-тарбия берадиган ўқитувчилар ишлаши керак, уларнинг фақат ҳурматини ошириб, қўшимча шароит яратишга ҳаракат қилиб борамиз. Аксинча, ўз устида ишламайдиган, мактабга адашиб келиб қолган, аввалги мажбурий меҳнат тизимида қандайдир сақланиб юрган инсонларга интернетда хайп кўтаришга ҳаракат қилгандан кўра, секин мактабдан бошқа жойдан иш топишни маслаҳат берамиз. Бундан буёғига мактаблар фақат натижага ҳаракат қилади, ўқитувчилар ҳам ўз устида ишлашлари зарур”, – деб ёзади Шерзод Шерматов.
Қайд этилишича, вилоятларда бир ставкада бир неча ўқитувчи ишлаётган мактаблар анчагина, ўқитувчиларнинг умумий сони ставкалар сонидан 80 мингдан ортиқ.

Учителям, которые работают в удаленной школе в другом районе, планируется выплачивать 50%, а тем, кто уезжает в другой регион, будут платить на 100% надбавки, пишет министр народного образования Шерзод Шерматов.
По его словам, в результате не поступления ни одного из выпускников в вузы, начались меры по снятию с должности давно работающих руководителей. Коллективы таких школ приняли меры, и в течение года количество таких школ сократилось в 3 раза.
«Осталось чуть более полугода, для выпускников школ. Поэтому для школ оранжевого цвета (0 процентов) и красного цвета (до 10 процентов), которые показаны на этом графике, этот год будет очень большим испытательным сроком. Поэтому необходимо, чтобы коллективы школ двигались к результату сплочённо. Говорить как раньше, если мы уйдём, то на наше место не найдётся учителя — не что иное, как фантазия.
Сотрудники министерства, областных и районных управлений также отныне будут ходить только в красные школы (до 10 процентов) и работать над улучшением ситуации в них. Школы в зеленой категории вообще не стоит посещать, главное их не беспокоить. Если у них есть хорошие молодые кадры, их следует рекомендовать на руководящие должности в школах красной категории. Только тогда позитивная атмосфера в этих зеленых школах быстрее распространится на красные школы», — сказал он.
Он подчеркнул, что этот вопрос может стать достаточно шумным, поскольку никто не захочет уйти в отставку.
«В школе должны быть учителя, которые учат и воспитывают учеников, мы постараемся повысить их уважение и создать дополнительные условия. Напротив, мы советуем людям, которые не работают над собой, заблудились в школе или каким-то образом удерживаются в прежней системе принудительного труда, найти работу где-нибудь в другом месте, а не в школе, и не пытаться поднять ажиотаж в Интернете. Отныне школы будут работать только на результат, а учителям придётся работать над собой », — написал Шерзод Шерматов.
Отмечается, что в областях есть много школ, в которых несколько учителей работают на одну ставку, а общее количество учителей превышающих ставок составляет более 80 тысяч человек.