Шаҳодатнома дубликати энди электрон шаклда берилади. Бу хақида Халқ таълим вазирлиги хабар бермоқда.
Жорий йилнинг 1 июлидан бошлаб халқ таълими тизимида яна бир давлат хизмати ишга туширилади. Эндиликда турли сабабларга кўра, йўқолган, бузилган, яроқсиз ҳолга келган шаҳодатномалар ўрнига дубликатни 5 кунда олиш мумкин бўлади.
Бунинг учун шаҳодатномаси йўқолган, яроқсиз ҳолга келган, бузилган фуқаролар дубликатни олиш учун Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz) орқали ариза беради. Ариза автоматик тарзда портал орқали туман (шаҳар) халқ таълими бўлимларига улар орқали таълим ташкилотларига юборилади.
Таълим ташкилотлари архив ҳужжатлари асосида дубликат бериш (ёки рад этиш) бўйича хулоса тайёрлайди ва туман (шаҳар) халқ таълими бўлимига юборади.
Туман (шаҳар) халқ таълими бўлимлари QR-код қўйилган дубликатни расмийлаштиради ёки дубликат беришни рад этиш тўғрисида маълумотни шакллантиради ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали электрон равишда юборади.
Фуқаролар Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали хизмат натижасини автоматик тарзда тизимда бепул юклаб олади.

Дубликат аттестата теперь будет выдаваться в электронном виде - Ta’lim / Образование
Дубликат сертификата теперь будет выдаваться в электронном виде. Об этом сообщает Министерство народного образования.
shahodatnoma
С 1 июля текущего года в системе народного образования будет запущена ещё одна госуслуга. Теперь вместо аттестатов, которые по разным причинам утеряны, испорчены, пришли в негодность, можно будет получить дубликат за 5 дней.
Для этого граждане, чьи аттестаты утеряны, стали недействительными или повреждены, могут обращаться за получением дубликата через Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz). Заявка автоматически направляется через портал в районные (городские) отделы народного образования, через них в образовательные организации.
На основании архивных документов образовательные организации готовят заключение о выдаче (или об отказе) дубликата и направляют его в районный (городской) отдел народного образования.
Районные (городские) отделы народного образования выдают дубликат с QR-кодом либо формируют информацию об отказе в выдаче дубликата и направляют его в электронной форме через портал Единых интерактивных государственных услуг.
Граждане автоматически и бесплатно могут загружать результат услуги через Единый портал интерактивных государственных услуг.