O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 25.12.2023 yildagi 681-son Qarorining 2-bandiga binoan 2024 yil 1-sentyabrdan boshlab menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan quyidagi rahbar xodimlarga ushbu sertifikatning amal qilish muddati davomida lavozim maoshiga har oylik qo‘shimcha ustamalar to‘lanadi:
— maktab direktorlariga — 50 foiz;
— maktab direktori o‘rinbosarlariga — 30 foiz.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 21.06.2024 yildagi PQ-231-son Qaroriga 2-ilovasiga muvofiq, 2024 yil sentyabrdan maktabgacha ta’lim tashkilotlarining menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan direktorlariga har oylik 30 foiz miqdorida ustama haq to‘lanadi.

Руководители школ и детских садов могут получать ежемесячную надбавку в размере 30%.
В соответствии с пунктом №2 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25.12.2023 №681 с 1 сентября 2024 года следующие руководящие работники, имеющие сертификат менеджера, будут получать ежемесячные дополнительные надбавки к должностному окладу в течение срока действия этого сертификата:
— директорам школ — 50 процентов;
— заместителям директора школы — 30 процентов.
Кроме того, в соответствии с приложением №2 к Постановлению Президента Республики Узбекистан от 21.06.2024 № ПП-231 с сентября 2024 года директорам дошкольных образовательных организаций, имеющим сертификат менеджера, выплачивается ежемесячная надбавка в размере 30 процентов.