“2024-2025 ўқув йилида Вазир жамғармасидан Педагогларни қўшимча рағбатлантириш тўғрисида”ги Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг 576-сонли буйруғи (2023 йил 27 декабр) эълон қилинди.
— малакали педагог кадрларга ҳар ойлик устама ҳамда илғор ходимларга бир марталик пул мукофотларини тўлаш ишларини мувофиқлаштирувчи ишчи гуруҳ тасдиқланди;
— жамғарма ҳисобидан ҳар ойлик устама тўланадиган малакали педагог кадрларнинг республика бўйича чекланган сонини белгилаш юзасидан тегишли таклифлар киритилади.
Ишчи гуруҳ Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022-йил 2-августдаги 425-сон қарори билан тасдиқланган Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг жамғармаси тўғрисидаги низомда белгиланган тартиб асосида умумий ўрта таълим муассасалари битирувчилари (ўқувчилари) томонидан тегишли ўқув йили қабулида олий таълим ташкилотларига, Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактабларга кириш имтиҳонларида жамлаган баллардан келиб чиқиб, йиллик квотани “Бошланғич таълим”, “Аниқ ва табиий фанлар”, “Хорижий тиллар”, “Ижтимоий фанлар” ва “Амалий фанлар” йўналишлари бўйича ташкил этилган кенгашларга тақдим этади.

Опубликован приказ министра дошкольного и школьного образования №576 (27 декабря 2023 г.) «О дополнительном стимулировании педагогов из Фонда министра в 2024-2025 учебном году».
Согласно приказу:
— утверждена рабочая группа по координации работы по выплате ежемесячной надбавки квалифицированным педагогическим кадрам и единовременного денежного вознаграждения работникам;
— вносятся соответствующие предложения по установлению предельной численности квалифицированных педагогических кадров по республике с ежемесячной надбавкой за счет средств Фонда.
Рабочая группа, на основании порядка, установленного в положении о фонде Министра дошкольного и школьного образования, утвержденном постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №425 от 2 августа 2022 года. , вносит годовую квоту в советы, создаваемые в направления «Начальное образование», «Точные и естественные науки», «Иностранные языки», «Общественные науки» и «Прикладные науки» на основание баллов выпускниками школ полученных на вступительных экзаменах в вузы, а также исходя из баллов, которые учащиеся набрали на вступительных экзаменах в Президентские, творческие и специализированные школы.