Ishlayotgan talabalar attestatsiyaga jalb qilinadilarmi? Pedagog kadrlar attestasiyasi bo‘limi ushbu savolga javob berib o‘tdi.
Savol: Qashqadaryo viloyati, Ko‘kdala tumanidagi 99 maktabda Tarix o‘qituvchisi bo‘lib ishlayman. Bir vaqtning o‘zida Oliy ta’lim tashkilotida 3- kursda o‘qiyman. O‘tgan yili sentyabr oyidan maktabda ilk ish faoliyatimni boshladim, bungacha hech qayerda ishlamaganman, bahorgi attesttatsiyaga qatnashim shartmi?
Javob: Amaldagi tartibga ko‘ra, Nizomnig 5-bandi: Attestatsiyaga ta’lim tashkilotlarining oliy ma’lumotli pedagog kadrlari jalb etiladi.
P.S Ham o‘qib (kunduzgi, kechki, sirtqi, maxsus sirtqi) ham ishlayotgan talabalar malaka toifasi olish uchun o‘tkaziladigan attestatsiyada Oliy ma’lumot to‘g‘risidagi hujjatlarini olganlaridan keyin ishtirok etishlari mumkin. Magistraturada o‘qiyotganlar bundan mustasno.

Привлекаются ли к аттестации работающие студенты? - Ta’lim / Образование
Привлекаются ли к аттестации работающие студенты? Отдел аттестации педагогических кадров ответил на этот вопрос.
Ишлаётган талабалар аттестацияга жалб қилинадиларми?
Вопрос: Работаю учителем истории в школе 99 Кокдалинского района Кашкадарьинской области. Параллельно учусь на 3 курсе в высшем учебном заведении. Я устроилась на свою первую работу в школе в сентябре прошлого года, раньше нигде не работала, нужно ли мне проходить весеннюю аттестацию?
Ответ: Согласно пункт 5 действующему положению: к аттестации привлекаются педагогические кадры образовательных организаций с высшим образованием.
P.S. Студенты, обучающиеся и работающие (дневная, вечерняя, заочная, специальная заочная), могут участвовать в аттестации, проводимой на получение квалификационной категории, после получения документов о высшем образовании. За исключением тех, кто учится в магистратуре.