Савол: Нотўғри тўланган деб топилган устама деректор ҳисобидан тўланиши қанчалик тўғри? Устамани “районо” ҳам текшириб олади. “Комиссия” 7 кишидан иборат бўлиб битта директорни овози ҳал қилмайди. Устамани ўқитувчини ўзи оладику. Юридик маслаҳат берсангиз. Жавобингизни кутиб қоламан. Олдиндан раҳмат.
Ҳуқуқшунос жавоби: Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 30 сентябрдаги 823-сон қарори билан тасдиқланган “Умумий ўрта таълим муассасаларининг ўрнак кўрсатган ходимларини рағбатлантиришнинг директор жамғармасини ташкил этиш ва унинг маблағларидан фойдаланиш тартиби тўғрисида”ги низомнинг 16-бандига асосан умумтаълим муассасаси педагог, психолог ва кутубхона ходимларининг базавий тариф ставкасига ҳар ойлик устама белгилаш, ходимларни мукофотлаш ва уларга моддий ёрдам кўрсатишнинг тўғри, холис ва адолатли амалга оширилиши учун жавобгарлик Ишчи гуруҳ раҳбари зиммасига юклатилади.
Эътибор берган бўлсангиз, устаманинг тўғри тўланиши учун Ишчи гуруҳ раҳбари жавобгар эканлиги қайд этилган.

Несет ли ответственность директор из-за неправильной выплаты надбавок? - Ta’lim / Образование
Вопрос: Насколько правильно, что надбавка, признанная неправомерно выплаченной, выплачивается со счета директора? Надбавку проверяют и в «районо». Комиссия состоит из 7 человек и голос одного директора ничего не решает. Надбавку получает сам учитель. Если вы ответите с юридической точкой зрения, то буду благодарен. Я буду ждать вашего ответа. Заранее спасибо.
Ustamalar noto‘g‘ri to‘langani tufayli javobgarlik direktorning zimmasida bo‘ladimi?
Ответ юриста: В соответствии с пунктом №16 Положения “О порядке совершенствования материального стимулирования отличившихся сотрудников общеобразовательных учреждений”, утвержденного постановлением Кабинета Министров №823 от 30 сентября 2019 года, устанавливается ежемесячная надбавка к базовой тарифной ставке педагогов, психологов и работников библиотеки общеобразовательного учреждения. Руководитель рабочей группы несет ответственность за правильное, беспристрастное и справедливое осуществление назначения ежемесячных премий, поощрения работников и оказания им финансовой поддержки.