Amaliyotda o‘quvchi ta’tilda bo‘lgan vaqtda yohud u xoh dars vaqtida bo‘lsin, xoh darsda tashqari, yoki o‘quvchi maktab hududida yoki ota-onasining qaramog‘ida bo‘lgan vaqtda biror bir huquqbuzarlik qilsa, sinf rahbari darrov sinf rahbarlikdan olingan va hattoki ishdan bo‘shatilgan holatlar ham kuzatilgan.
❌ Aslida bu mutlaqo noto‘g‘ri amaliyot.
Agar o‘qituvchi sodir etgan huquqbuzarlikka o‘qituvchi yoki sinf rahbar undagan (majbur qilgan) yoki unga hayrixohlik qilgan holatdan tashqari o‘quvchining harakatlari uchun javob berishi noto‘g‘ri.
Birinchidan, Ta’lim to‘g‘risidagi qonun 51-moddasida voyaga yetmagan ta’lim oluvchilarning ota-onasi va boshqa qonuniy vakillarining bir qator majburiyatlari qayd etilgan bo‘lib, unga ko‘ra yuqoridagi shaxslar:
— o‘z bolalarini insonparvarlik, vatanparvarlik, mehnatsevarlik, ma’naviy, milliy va umuminsoniy qadriyatlarni hurmat qilish ruhida tarbiyalashi;
— o‘z bolalarining intellektual, ma’naviy va jismoniy rivojlanishi uchun shart-sharoitlar yaratishi;
— ta’lim-tarbiya jarayoni ishtirokchilarining sha’ni va qadr-qimmatini hurmat qilishi shart.
Aynan mana shu majburiyatlar o‘quvchining qonuniy vakillarining o‘quvchining huquqqa hilof harakatlari uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga olishini anglatadi.
Ikkinchidan, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 27.06.2023 yildagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan umumiy o‘rta ta’lim muassasasi sinf rahbarining yo‘riqnomasida sinf rahbarining majburiyatlari qayd etilgan. Lekin ular orasida yuqoridagi holatga mos keladigan birorta majburiyat yo‘q.
Uchinchidan, Oila kodeksining 7З-moddasida ota-ona o‘z bolalarini tarbiyalash huquqiga ega va tarbiyalashi shartligi qayd etilgan.
Bunda ota-ona o‘z bolalarining tarbiyasi va kamoloti uchun javobgardir. Ular o‘z bolalarining sog‘lig‘i, jismoniy, ruhiy, ma’naviy va axloqiy kamoloti haqida g‘amxo‘rlik qilishlari shart.
❗️Yuqoridagi qoidalarga ko‘ra, boshlanadigan ta’tilda o‘qituvchilarni yoki sinf rahbarlarni o‘quvchilarning huquqbuzarligi uchun javobgarlikka tortmang hurmatli rahbarlar!

На практике были случаи, когда ученик совершал какие-либо правонарушения во время каникул, будь то во время урока или вне его, или когда ученик находился на территории школы или на попечении родителей, классного руководителя немедленно отстраняли от руководства класса и даже увольняли.
❌ На самом деле это совершенно неправильно.
Неправильно, если учитель отвечает за действия ученика, за исключением случаев, когда правонарушение, совершенное учеником, было мотивировано (принуждено) учителем или классным руководителем.
Во-первых, в статье №51 Закона об образовании упоминается ряд обязанностей родителей и иных законных представителей несовершеннолетних, согласно которым указанные лица:
— воспитывать своих детей в духе гуманизма, патриотизма, трудолюбия, уважения духовных, национальных и общечеловеческих ценностей;
— обеспечивать посещение детьми учебных занятий и осуществлять контроль за их успеваемостью;
— создавать условия для интеллектуального, духовного и физического развития своих детей;
— должны уважать честь и достоинство участников образовательно-воспитательного процесса.
Именно эти обязательства означают, что законные представители ученика берут на себя ответственность за противоправные действия ребенка.
Во-вторых, в должностной инструкции классного руководителя общеобразовательного учреждения среднего общего образования, утвержденной приказом министра дошкольного и школьного образования №190 от 27.06.2023, прописаны обязанности классного руководителя. Но среди них нет обязательств перед кем-то, кто соответствует вышеуказанной ситуации.
В-третьих, в статье №7З Семейного кодекса отмечается, что родитель имеет право и обязан воспитывать своих детей.
При этом родитель несет ответственность за воспитание и развитие своих детей. Они обязаны заботиться о здоровье, физическом, умственном, духовном и нравственном совершенствовании своих детей.
❗️Согласно вышеуказанным правилам, не привлекайте учителей или классных руководителей к ответственности за правонарушения учащихся во время наступающих каникул!