2024 йилда бюджет ходимларининг иш ҳақи, пенсия ва стипендиялар миқдорини ошириш режалаштирилмоқда.
Давлат бюджети лойиҳасига кўра, келгуси йилда иш ҳақи, пенсиялар, стипендиялар ва нафақалар миқдорларини ва айрим хизматларнинг тарифларини ошириш билан боғлиқ харажатларга 9,6 трлн сўм ажратиш кўзда тутилган.
Ҳужжатда келтирилишича, жорий йил охиригача шаклланган инфляция миқдори йил давомида бюджет ташкилотлари ходимларининг иш ҳақи ва пенсия миқдорларининг оширилган фоизларидан юқори бўлган тақдирда, келгуси молия йилининг январь ойидан иш ҳақи ва пенсияларни ушбу фоизларга ошириш орқали компенсация қилиш тартиби жорий этилади.
Ўзи умуман, иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловлар келгуси йилда давлат бюджети харажатининг 50%дан ортиғини ташкил этади.

В 2024 году планируется увеличить размер заработной платы, пенсий и стипендий бюджетников.
Согласно проекту государственного бюджета, в следующем году на расходы, связанные с повышением размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий, а также тарифов на отдельные услуги, планируется выделить 9,6 трлн сумов.
В документе говорится, что в случае превышения величины инфляции, сформировавшейся к концу текущего года, над повышенными процентами от размера заработной платы и пенсий работников бюджетных организаций в течение года, с января следующего финансового года вводится порядок компенсации заработной платы и пенсий за счет повышения этих процентов.
В целом в следующем году заработная плата и аналогичные выплаты составят более 50% расходов госбюджета.