Техникумни тугатганлар олий таълим муассасаларига ўқишга кира оладими? - Ta’lim / Образование
Техникумни тугатганлар олий таълим муассасаларига ўқишга кира оладими? Ушбу саволга Давлат тест маркази жавоб бериб ўтди.
2022-йил 15-июн куни Президент раҳбарлигида ўтказилган аҳолини касб-ҳунарга тайёрлашни такомиллаштиришга бағишланган видеоселектор йиғилишида келгуси йилдан техникумдан олийгоҳга имтиҳонсиз кириш механизми бекор қилиниши маълум қилинган эди.
“Мазкур хабар айрим абитуриентлар томонидан эндиликда техникумни тамомлаганлар олий таълим муассасасига топшира олмас экан деган мазмунда нотўғри талқин қилинмоқда экан.
Бу бўйича шуни маълум қиламизки, мактаб, академик лицей, касб-ҳунар мактаби, коллеж, техникум каби умумий ўрта таълим ёки ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларини тугатган барча ўқувчилар олий таълим муассасаларига ўқишга киришлари мумкин”, — дейилади хабарда.

Могут ли выпускники техникума поступить в высшие учебные заведения? На этот вопрос ответили в Государственном центре тестирования.
15 июня 2022 года на совещании видеоселектора, посвященном повышению профессионального образования населения, проведенном под руководством Президента, было объявлено, что механизм поступления из техникума в вуз без экзамена будет отменено со следующего года.
Это сообщение неверно истолковывается некоторыми абитуриентами как означающее, что лица, окончившие техникум, не могут поступать в вузы.
«В связи с этим сообщаем, что все учащиеся, окончившие общее среднее образование или средние специальные, профессиональные учебные заведения, такие как школа, академический лицей, профессиональное училище, колледж, техникум, могут поступить в высшие учебные заведения», — говорится в сообщении.