Sirtqi ta’lim shaklidagi pedagogik faoliyatga oid bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga topshirishda kamida 5 yil ish staji talab etiladi. Mazkur tartib Davlat komissiyasining tegishli bayoni bilan 2023/2024-o‘quv yilidan boshlab amal qilib kelmoqda va ushbu yo‘nalishlar ro‘yxati ham tasdiqlangan.
Ma’lumki, Prezidentning 2022-yil 22-iyundagi PQ-289-son qaroriga muvofiq pedagogika sohasidagi ta’lim yo‘nalishlariga sirtqi ta’lim shakli bo‘yicha o‘qishga ta’lim tizimida pedagogik faoliyatga oid kamida besh yillik ish stajiga ega bo‘lgan shaxslar qabul qilinadi.
Davlat komissiyasining tegishli bayoni bilan sirtqi ta’lim shakliga pedagogik faoliyatga oid kamida 5 yil ish stajiga ega bo‘lgan abituriyentlar qabul qilinadigan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari ro‘yxati tasdiqlangan. Bular:
- boshlang‘ich ta’lim;
- tasviriy san’at va muhandislik grafikasi;
- musiqa ta’limi;
- jismoniy madaniyat;
- texnologik ta’lim.
Bunda ushbu ta’lim yo‘nalishlarining sirtqi ta’lim shakliga xalq ta’limi tizimida kamida 5 yil ish stajiga ega bo‘lib, hozirda ushbu tizimda faoliyat ko‘rsatib kelayotgan pedagog xodimlar abituriyent sifatida ro‘yxatdan o‘tishi belgilangan.
Boshqa ta’lim yo‘nalishlari uchun esa pedagogik faoliyatga oid kamida 5 yil ish staj talab etilmaydi va ularga istalgan abituriyent onlayn ro‘yxatdan o‘tishi mumkin.

При поступлении на бакалавриат по направлениям образования, связанным с педагогической деятельностью в форме заочного обучения, требуется стаж работы не менее 5 лет. Данный порядок действует с 2023/2024 учебного года с соответствующим заявлением Государственной комиссии, а также утвержден перечень указанных направлений.
Известно, что в соответствии с Указом Президента № 289 от 22 июня 2022 года лица, имеющие минимум пятилетний стаж работы, связанный с педагогической деятельностью в системе образования, будут приниматься на образовательные направления в области педагогики по заочной форме обучения.
Соответствующим заявлением государственной комиссии утверждается список образовательных направлений бакалавриата, по которым на заочную форму обучения допускаются абитуриенты с опытом работы в педагогической деятельности не менее 5 лет. А именно:
- начальное образование;
- изобразительное искусство и инженерная графика;
- музыкальное образование;
- физическая культура;
- технологическое образование.
При этом установлено, что на заочную форму обучения по указанным направлениям обучения в качестве абитуриентов зачисляются педагогические работники, имеющие стаж работы в системе народного образования не менее 5 лет и действующие в настоящее время в данной системе.
Однако для других областей образования не требуется стаж работы не менее 5 лет в области педагогической деятельности, и любой абитуриент может зарегистрироваться в них онлайн.