December 2015 - Ta’lim / Образование
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарори Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларида мобил телефонлардан фойдаланишни тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида (Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатлари тўплами, 2012 й., 21-сон, 229-модда) Таълим-тарбия жараёни самарадорлигини янада оширишни таъминлаш, ҳар томонлама ривожланган ва баркамол авлодни тарбиялаш учун зарур…
Инглиз тили фонетикаси (видео)
Тил одамлар ўртасидаги алоқа воситаси бўлиб, нутқда оғзаки ва ёзма шаклда қўлланади. Оғзаки нутқ гаплардан, гаплар сўз ва сўз бирикмаларидан, сўзлар эса, нутқ товуши (фонема) дан таркиб топади. Фонема – сўзнинг бўлинмайдиган энг кичик бўлагидир. У сўз маьноларини ифодалаш ва…
Нима учун гиламни деворга илишади? (видео)
Ўзбек оиласини гиламсиз тасаввур этиш қийин. Азал-азалдан авлоддан авлодга кўчиб ўтган анъаналар, урф одатлар ҳамон сақланиб келинмоқда. Гиламни бирор бир яхши кунда биродар дўстингизга совға қилишингиз мумкин. Уйингизга олиб келиб тушаш мумкин. Лекин нима учун айнан деворга илинади, хеч қизиққанмисиз?
Тарбияда оилавий муҳитнинг ўрни қандай?
Болажон халқмиз. Топган-тутганимизни фарзандларимиздан аямаймиз. Уларнинг соғлом, маънавиятли, оқил ва доно бўлиб улғайиши, жамиятга наф келтирадиган инсонлар бўлиши учун елиб-югурамиз. Бу халқимизга хос фазилатдир.
«Нанотехнология» нима дегани? (видео)
1673 йилда Антони Ван Левенгук инсонлардан биринчи бўлиб, микроскоп орқали микробларнинг бевосита кўриш ва уларни кузатишга муваффақ бўлди. Унинг 250-300 марта катталаштирувчи микроскопни яратгани ўз замонаси учун оламшумул аҳамият касб етувчи воқеа бўлишини ҳеч ким хатто тасаввур ҳам қилмаган эди.…
А. Қодирий номли Жиззах Давлат Педагогика институти табиий фанлар факультети кимё ўқитиш методикаси кафедраси йўналиши 406- гуруҳ талабаси Бобомуродов Сирожиддин «Умид» мактаб-интернатининг 7«Г» синфида АКТ тадбиқ этган ҳолда «Кислороднинг табиатда айланиши, ҳаво ва унинг таркиби» номли очиқ дарс ўтди. Дарснинг…
«Дунё океанининг атмосфера ва қуруқликка таъсири» дарс ишланмаси
«Дунё  океанининг атмосфера ва қуруқликка  таъсири» дарс ишланмаси
Дарснинг мақсади: Таълимий мақсад:  Ўқувчиларга дунё океанининг атмосфера  ва қуруқликка таъсирини тушунтириб бериш Тарбиявий мақсад:  Ўқувчиларга экологик тарбия бериш, Ватанимизга меҳр-муҳаббат ҳисларини шакллантириш. Ривожлантирувчи мақсад: Ўқувчиларни мустақил фикрлашга ўргатиш, нутқ маданиятини ўстириш, ўз-ўзини бошқаришга йўналтириш, ҳозиржавоблик, топқирлик хусусиятларини ривожлантириш. Дарс…
«Ички секреция безлари ҳақида умумий тушунча» дарс ишланмаси
Фан: Одам ва унинг саломатлиги Дарс мавзуси: 35 – дарс. Ички секреция безлари ҳақида умумий тушунча. Дарснинг таьлимий мақсади: Ички секреция безлари ҳақида маьлумот бериш. Дарснинг тарбиявий мақсади: Ўқувчиларнинг тўғри ўсиб ривожланиши, соғлом авлодни тарбиялашни ўргатиш. Ривожлантирувчи мақсади: Фаннинг ўқитилиши…
Махмудхўжа Беҳбудий
Махмудхўжа Беҳбудий (1875-1919) аллома, ёзувчи, драматург ва жамоат арбоби. У 1899 йилда ҳажга бориб, у ердан муфтий унвонига эга бўлиб қайтган. Беҳбудий ўзбек ва форс-тожик тилларида икки юздан ортиқ мақола ва асарлар яратган. Қарши шаҳри 1920-1930 йилларда Беҳбудий номи билан…

Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан О МЕРАХ ПО УПОРЯДОЧЕНИЮ ПОЛЬЗОВАНИЯ МОБИЛЬНЫМИ ТЕЛЕФОНАМИ В ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫХ УЧРЕЖДЕНИЯХ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН (Собрание законодательства Республики Узбекистан, 2012 г., № 21, ст. 229) В целях создания необходимых условий для обеспечения дальнейшей эффективности образовательно-воспитательного процесса, воспитания всесторонне…
В алфавите у англичан 26 букв — на семь меньше, чем у нас. Что уже облегчает нам знакомство с английским. В квадратных скобках указано, как произносится каждая буква. В стандартном британском варианте языка буква R иногда не «выговаривается» совсем: car…
Многие люди украшают свои жилища коврами, хотя некоторые никак не могут понять зачем? Молодые девушки и парни предпочитают современный дизайн и считают настенный ковер избытком прошлого. Зачем нужны ковры на стену? Плюсы Ковры вешаются на стены не только для того,…
Традиционно главным институтом воспитания является семья. То, что ребенок в детские годы приобретает в семье, он сохраняет в течение всей последующей жизни. Важность семьи как института воспитания обусловлена тем, что в ней ребенок находится в течение значительной части своей жизни,…
Видели ли вы когда-нибудь монитор, толщина которого меньше миллиметра? А несгораемую и непромокаемую бумагу? Или одежду, которую невозможно испачкать? Это не фантастика! Это то, что ожидает нас в недалеком будущем. Такие необычные предметы могут подарить человеку нанотехнологии. То, что…
Студент 406-группы факультета естественных наук Джизакского педагогического института имени А. Кадыри Бобомуродов Сирожиддин провёл открытый урок с использованием ИКТ в  7«Г» классе специализированной школы-интернат «Умид» по теме «Кислород как химический элемент». Основной целью урока было заинтерисовать учеников к предмету химия, обеспечить…
Предлог – это служебная часть речи, отражающая пространственные, временные, причинные или другие виды отношений между двумя значимыми словами. В русском языке подобные отношения часто выражаются при помощи падежей, в английском же падежи рудиментарны и для построения предложений чаще всего используются…
Цель: Рассмотреть особенности взаимодействия океана с атмосферой и материками, показать влияние океана на климатические условия Земли. 1) образовательные: — выявить особенности взаимодействия океана с атмосферой и сушей; — показать учащимся значение взаимосвязи океана с атмосферой и сушей для деятельности человека;…
Познавательный интерес – важнейший мотив учения школьников. Для активизации обучения на уроках биологии использую приемы технологии коллективного способа обучения, развивающего обучения. Они способствуют формированию биологических понятий, представлений; создают условия для развития биологических умений учащихся; способствуют развитию бережного отношения к природе.…
🔥7.6 K раз просмотрено
Махмуд Ходжа Бехбуди (видео)
Махмудходжа Бехбуди (1875-1919) — просвещенец, которого справедливого называют основоположником узбекской драматургии. Лидер джадидов — сторонников новометодного обучения.