July 2016 - Ta’lim / Образование
Маълумки, мамлакатимизда Ўзбекистон Республикасининг “Таълим тўғрисида”ги қонуни ҳамда Кадрлар тайёрлаш миллий дастурини амалга ошириш доирасида чет тилларини ўқитишнинг комплекс тизими, яъни уйғун камол топган, ўқимишли, замонавий фикрловчи ёш авлодни шакллантиришга, республиканинг жаҳон ҳамжамиятига янада интеграциялашувига йўналтирилган тизим яратиш мақсадида Ўзбекистон…
Ватан ҳақида шеърлар
Ватан – бу дунёдаги энг буюк сўздир. Бу даргоҳда инсон биринчи марта “она” сўзини тилга олган, биринчи марта мактабга борган. Ватан туйғуси ёшликда бошқача бир гўзал, улғайганда бошқача бир гўзал бўлади. Бу туйғу дунёдаги ҳар бир инсоннинг қалбида мавжуд. Шунинг…
Юртимиз аҳолисининг салкам олтмиш фоизи қишлоқ жойларида яшайди. Шахсий томорқа ва ёрдамчи хўжаликка эга ҳар бир қишлоқ хонадонида мол, қўй боқилади. Айниқса, қариялар ва ёш болалар истиқомат қиладиган оилаларни «рўзғорнинг беминнат дўкони» — соғин сигирсиз тасаввур қилиш қийин. Йилнинг серёғин…
Академик лицейлар руйхати
Хар йили умумтаълим мактабларида “сўнгги қўнғироқ” жаранглашини дилларида ҳаяжон ва эзгу орзулар билан кутаётган 9-синф ўқувчиларини таълимнинг кейинги босқичига тўлиқ қамраб олиш мақсадида ўқув йили давомида аниқ ва пухта режа асосида иш олиб борилади. Яъни, ўқув йили давомида уч марта…
Шамол электр станцияси (видео)
Гарчи шамолдан энергия олиш қарийб бир асрлик тарихга эга бўлса-да, техник имкониятлар яқин кунгача унинг самарадорлигини чегаралаб турарди. Шу сабабли ҳам шамолдан электр энергияси олиш сайёрамизда ишлаб чиқарилган электр энергиясининг нисбатан кам улушини ташкил қилади. Аммо, сўнгги йилларда ишлаб чиқарилаётган…
Умумтаълим мактабларида «Инновациялар ҳафталиги»ни ташкил этиш бўйича йўриқнома
Жиззах вилояти халқ таълими бошқармаси қошида ташкил этилган вилоят Методика маркази томонидан тавсия сифатида ишлаб чиқилган умумтаълим мактабларида “Инновациялар ҳафталиги”ни ташкил этиш бўйича Йўриқнома Жамиятнинг ҳар томонлама равнақ топиши, тараққий этиши таълимнинг ривожланишига ва мазмунан такомиллашиб боришига боғлиқ. Бугунги кунда…
«Яхши муаллим – сифатли таълим» услубий қўлланма
Мустақиллик йилларида таълим-тарбия сифати ва самарадорлигини замон талаблари даражасига кўтариш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айланди. Дунёнинг барча ривожланаётган давлатлари (ҳатто бир қатор ривожланган давлатлар ҳам) XXI асрда ўз олдига ҳамма болаларни умумий ўрта таълим жараёнига тўлиқ қамраб олиш масаласини…
Кийиниш одоби (видео)
Инсоннинг феъл-атворини унинг кийинишидан ҳам билиш мумкин экан. Пала-партиш, кир-чир кийимда юрадиганларнинг аксарияти бадфеъл кишилар бўлгани каби диду фаросат билан кийиниш юксак одоб белгиси саналади. Аммо кейинги пайтларда баъзи аёллар ғарбона модага кўр-кўрона тақлид қилишади. На турмуш ўртоғи, на ака-укаси,…
Мактаб психологи хонасига қўйиладиган талаблар
Умумтаълим мактабларида психологик хизмат хонаси ўқувчиларни касб-ҳунарга йўналтириш ва психологик-педагогик Республика ташхис Марказининг 2010 йил 30 сентябрдаги 32-сонли буйруғи билан тасдиқланган “Умумтаълим муассасаларида психологик хизмат хонаси фаолиятини ташкил этиш бўйича йўриқнома” асосида ташкил этилади. Қўйида ушбу йўриқнома билан танишишингиз мумкин.

Документы базовой школы по иностранному языку
Благодаря достижению независимости в Республике Узбекистан в настоящее время осуществляется целенаправленная широкомасштабная работа по реформированию всей системы образования. Нормативными документами, регулирующими образовательные процессы, особое внимание уделяется интеллектуальному развитию подрастающего поколения, ведутся непрерывные образовательно-воспитательные работы по планированию и обновлению процесса изучения…
Стихи о Родине
Родина. Все говорят об этом, но что же подразумевается под этим словом? Место где ты появился на свет? Страна, где прошло твоё детство? Или, быть может, где ты встретишь старость? Нет, Родина не определяется местом жительства и рождения. Настоящая Родина…
Сиби́рская я́зва (карбункул злокачественный, антракс) — особо опасная инфекционная болезнь сельскохозяйственных и диких животных всех видов, а также человека. Болезнь протекает молниеносно, сверхостро, остро и подостро (у овец и крупного рогатого скота), остро, подостро и ангинозно (у свиней), преимущественно в…
Список академических лицеев
Современную школу сложно представить без психолога. Около тридцати лет назад в учебных заведениях Узбекистана появились первые психологи. Импульс развитию их службы придало принятие в 1997 году законов «Об образовании» и «О Национальной программе по подготовке кадров». Сегодня почти в каждой…
Ветроэнергетика — отрасль энергетики, специализирующаяся на преобразовании кинетической энергии воздушных масс в атмосфере в электрическую, механическую, тепловую или в любую другую форму энергии, удобную для использования в народном хозяйстве. Такое преобразование может осуществляться такими агрегатами, как ветрогенератор (для получения электрической…
Использование инновационных технологий в преподавании социально-гуманитарных дисциплин
Внедрение новейших технологий в образовательный процесс является важным условием интеллектуального развития студентов, учащихся и социально-экономического развития общества. Наша страна в годы независимости достигла в данном направлении больших успехов. Политика нашего государства в области развития информатизации, основополагающие принципы которой определены Президентом…
В годы независимости в нашей стране вопросы повышения степени образовательно-воспитательного качества до уровня, отвечающего современным требованиям заняли приоритетные позиции. В то время, когда все развитые страны мира (и даже некоторые развивающиеся страны) в 21 веке поставили перед собой цель полностью…
Как модно одеваться подросткам?
Одной из актуальных задач государства и общества является воспитание в духе уважения к национальным ценностям физически здорового и духовно зрелого, гармонично развитого молодого поколения, оказание содействия юношам и девушкам в обретении достойного места в семье и обществе. Наша молодежь должна…
Требования к кабинету педагога-психолога
Кабинет психолога — специфичное помещение, которое функционально служит определенным целям, а также, это — часть развивающей предметной среды, элемент микропространства, подчиняющийся важным закономерностям эргономики развивающейся детской деятельности. Что касается массового образовательного учреждения, где дети проводят большую часть времени и один…