October 2016 - Ta’lim / Образование
Бу воқеа Америкадаги университетларнинг бирида содир бўлди. Профессор аудиторияга кириб келди. Келдию, 1 галлонлик шиша банкани стол устига қўйди. Банка бўш эди. Талабалар бир муддат кузатиб турдилар. Профессор эҳтиёткорлик билан банкага бильярд шарларини жойлай бошлади. Банка тўлгач, ўтирган талабалардан “Банка…
АҚШ мактаблари узра саёҳат (2-қисм)
АҚШ мактаблари қандай фаолият юргизишади? У ерда ўқиш қандай? Хоналаричи? АҚШда ўқувчилар қай тарзда билим олишади? Уларда мактаб формаси ҳам борми? Доно халқимизда яхшигина нақл бор: «Минг бора гапиргандан, бир бора кўрган маъқул». Шунинг учун ўтган сафарги мақоламиз давоми сифатида…
Халқ таълими ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш тўғрисида низом
Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Халқ таълими ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш тизимини такомиллаштириш ва уни моддий рағбатлантиришни кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида» 2005 йил 25 ноябрдаги ПҚ–227-сон қарорини бажариш юзасидан ҳамда иқтидорли, ўз касбига содиқ педагогларни рағбатлантириш, ўқитувчилар меҳнатига ҳақ тўлашнинг адолатли ва ошкора…
АҚШ мактаблари узра саёҳат (1-қисм)
Сайтимизда «Чет эл таълим тизими» рукни остида хориждаги мамлакатлар таълим тизими, таълим жараёни, хусусан мактаблари хақида маълумот беришни давом эттирган ҳолда, бугунги мақоламизни АҚШ мактабларидаги таълим жараёнига бағишладик. Мақоламиз икки қисмда бўлиб, биринчи қисмида маълумот, иккинчи қисмида АҚШ мактаблари ҳақида видеороликлар…
Кимёвий элементлар: Водород
Водород (Hydrogenium), Д.И. Менделеев даврий системасининг биринчи гуруҳига мансуб кимёвий элемент; атом массаси – 1,00797. Одатдаги шароитда рангсиз, ҳидсиз газ бўлиб, таъми йўқ. Металларга кислоталар таъсир эттирилганида ёнувчи газ ажралиши 16 ва 17 аср кимёгарларининг асарларида кўп эслатиб ўтилади. 1766…

Разработка урока по английскому языку в начальных классах на тему «Family»
В данной странице учителя английского языка могут ознакомиться и скачать разработку урока по английскому языку в начальных классах на тему «Family».
Профессор философии, стоя перед своей аудиторией, взял пятилитровую стеклянную банку и наполнил её камнями, каждый не менее трёх сантиметров в диаметре. В конце спросил студентов, полна ли банка? Ответили: да, полна. Тогда он открыл банку горошка и высыпал её содержимое…
Как учатся в США? Какие у них требования? Какую школьную форму носят ученики в США? В народе есть хорошая поговорка: «Лучше один раз увидеть, чем сто раз услышать». Данная статья будет продолжением нашей прошлой статьи о жизни учеников в США.…
Во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 25 ноября 2005 года № ПП–227 «О мерах по совершенствованию системы оплаты и усилению материального стимулирования труда работников народного образования» и в целях поощрения талантливых, преданных своей профессии педагогов, стимулирования роста их инициативности…
Система образования в США считается одной из наиболее прогрессивных образовательных систем мира. Развитие педагогической мысли в Северной Америке тесно связано с ее историей и сложившимся общественно-политическим строем. Образование в Европе долгое время находилось под влиянием церкви, в то время как…
Водоро́д — первый элемент периодической системы элементов; обозначается символом H. Название представляет собой кальку с латинского: лат. Hydrogenium (от др.-греч. ὕδωρ — «вода» и γεννάω — «рождаю») — «порождающий воду». Широко распространён в природе. Три изотопа водорода имеют собственные названия:…